Uzení

Činění kůží přírodní cestou
Siky
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 100
Registrován: stř úno 07, 2007 11:08 am
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Siky »

Na základě zdejších zkušenností jsem zprovozníl udírnu
pro takové malé domácí uzení..

http://siky.rajce.idnes.cz/Udirna/
Uživatelský avatar
tom
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 348
Registrován: stř úno 14, 2007 10:42 am
Bydliště: Hůrka-Jeseník nad Odrou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tom »

:D a udí dobře?
na každů sviňu sa někde vaří voda
Siky
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 100
Registrován: stř úno 07, 2007 11:08 am
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Siky »

...zatím je v záběhu. 8)

Nandám kůže, zatopím, nechám čudit, a du si po svý práci, a čudí, i když je ošklivé počasí, to je výhoda, provozně nenáročné.
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Vypadá to trchu jako kadibudka :lol: ale hlavní je funknčnost. Čím udíš abys dostal hustý čoud a aby dlouho vydržel?
Awe
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: ned úno 11, 2007 7:32 pm
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Awe »

EAGLE-EYE píše:Vypadá to trchu jako kadibudka :lol: ale hlavní je funknčnost. Čím udíš abys dostal hustý čoud a aby dlouho vydržel?
vzhledem k tomu jak to vypada, tak by me neco napadalo... :twisted:
Uživatelský avatar
tom
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 348
Registrován: stř úno 14, 2007 10:42 am
Bydliště: Hůrka-Jeseník nad Odrou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tom »

EAGLE-EYE píše:Vypadá to trchu jako kadibudka :lol: ale hlavní je funknčnost. Čím udíš abys dostal hustý čoud a aby dlouho vydržel?
:twisted: já bych tipl dřevo :D
na každů sviňu sa někde vaří voda
Siky
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 100
Registrován: stř úno 07, 2007 11:08 am
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Siky »

Je to pikantní, ale skutečně to dřív kadibudka byla . Chtěl jsem jí rozebrat, ale pak jsem si řekl, přece nebudu stavět novou udírnu, když jí můžu ještě využít.
Na to moje uzení je dostačující, jen by mohla být tak o půl metru vyšší. To proto, že mám vývod kamen asi 30 cm nad zemí. Abych to měl níž, musel bych kamna zakopat.
Zatím mi to ale dostačuje. Je to taková "hobby" udírna pro deset, patnáct kůží do roka. Když tam dám kůži (ta co je vidět na obrázku - je to menší jelen) tak se spodek kůže - asi 20 cm - vyudí méně než zbytek. Tak to musím v polovině otočit, ale je to otázka okamžiku.
Pro mě je výhoda, že je to provozně skutečně méně náročnější na pozornost a obsluhu než styl "pytel nad ohněm".
Druhá strana mince je ta, že to udí trochu pomaleji. Což mi zatím nevadí. Naložím kamna a jdu od toho, v klidu si to hodinu čoudí než je nutné tam hodit něco dalšího.
Snažil jsem se, aby měla udírna trochu "komínový efekt", ale zase na druhou stranu, aby bylo uvnitř kouře co nejvíce.

Nejdřív jsem zkoušel kůru, nebylo to špatný. Teď naposled jsem normálně roztopil smrkovým dřevem, nechal jsem kamna trochu rozehřát, pak jsem tam naložil lehce strouchnivělý dub. Jakmile se kamna trochu rozjedou a pak zavřu horní víko, začnou pěkně dehtovat. To tím, jak to přece jenom nemá ideální tah, tak to pěkně čudí. Barva je pěkná.

Problém s místem uvnitř udírny zatím nemám, to by musela být skutečně velká kůže, ale nebál bych se toho.

Je asi důležitý mít dobrý poměr velikost udírny:množství kouře co jsem schopen dostat dovnitř, abych neudil dva dny.
Siky
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 100
Registrován: stř úno 07, 2007 11:08 am
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Siky »

Awe píše:
EAGLE-EYE píše:Vypadá to trchu jako kadibudka :lol: ale hlavní je funknčnost. Čím udíš abys dostal hustý čoud a aby dlouho vydržel?
vzhledem k tomu jak to vypada, tak by me neco napadalo... :twisted:
...nee, sušený h... nepoužívám, nejsme v Africe 8)
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Jak dlouho udíš? Počítám, že tak min. půl dne až den to bude.

Jinak máš pravdu s tím, že u pytle musíš stále sedět. Nedá se odskočit ani na 3 minuty, protože trvá nebezpečí, že to blafne. Už mi takto ohořely asi 3 kůže. Ale když to čověk vychytá, tak se dá vyudit kůže oboustranně i do 45 minut.

Myslím, že oba systémy (pytel/udírna) mají kadžý svoje výhody i nevýhody, záleží, co kdo preferuje.
Siky
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 100
Registrován: stř úno 07, 2007 11:08 am
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Siky »

Udil jsem zatím jen dvě kůže, takže nechci dělat předčasný uzávěry.

Ale pokud budu chít kůži hodně zauzenou, tak celý den to asi dá.
Jemně zauzený při dobrým kouři odhaduju tak na pár hodin taky.

Asi by se to dalo trochu zkrátit, kdybych se kouři více věnoval a nenechal to během uzení třeba půl hodiny nekouřit.
Bude ale tak jako tak asi platit, že "pytel nad ohněm" pojede o malinko rychleji.
Hmm, čím to je?! Asi více kouře.
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Siky píše: Bude ale tak jako tak asi platit, že "pytel nad ohněm" pojede o malinko rychleji.
Hmm, čím to je?! Asi více kouře.
No malinko ne, ono je přece jen rozdíl cca hodina a 5-10 hodin. Určitě je to intenzitou a teplotou kouře. Množství kouře z kamen je asi stejné v obou případech, ovšem u pytle se hromadí uvnitř kůže, což je mnohonásobně menší prostor. Kouř tak vytváří na kůži jakýsi "tlak", zejména když je pytel dobře uzavřený. Důležitá bude i teplota kouře, než se dostane do udírny a v ní se kouř ochlazuje a nemá takový efekt. Když udím v pytli, tak se snažím udržovat vysokou teplotu kouře, kterou kontroluju pomocí ruky po cca 5 minutách. Kouř by měl být horký, ale ne tak, abych ho nevydržel na ruce, to by pak kůži spálil. Když je zase jenom vlažný, tak funguje výrazně méně. Teplota kouře se dá docela dobře regulovat, například fukarem, prohrábnutím, přívodem vzduchu, atd.
Když je dobře "jedovatý" kouř a má dobrou teplotu, tak je kůže obarvená a funkční již po cca 10 minutách. To se ale málokdy povede.
Siky
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 100
Registrován: stř úno 07, 2007 11:08 am
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Siky »

Souhlas.
Uživatelský avatar
tom
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 348
Registrován: stř úno 14, 2007 10:42 am
Bydliště: Hůrka-Jeseník nad Odrou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tom »

jsem nafotil nějaké detaily udírny v provozu :D
http://reznik1.rajce.idnes.cz/hurka-koze/
na každů sviňu sa někde vaří voda
Siky
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 100
Registrován: stř úno 07, 2007 11:08 am
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Siky »

.. to ložní prádlo na prádelní šňůře je hezký :) Koukám, že topíš taky doubkem, jestli koukám dobře.
Uživatelský avatar
tom
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 348
Registrován: stř úno 14, 2007 10:42 am
Bydliště: Hůrka-Jeseník nad Odrou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tom »

díváš se špatně já topím jasanem,koupil jsem ho i s baráčkem a už to bylo naštípané a mám toho asi sedum kubíku :D
na každů sviňu sa někde vaří voda
Odpovědět