Námomóhtóhta

Pochlubte se, co máte nového, nechte si poradit, nebo třeba jenom inspirujte ostatní. Hlavně se nestyďte.
Námomóhtóhta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: čtv dub 10, 2008 11:04 am

Příspěvek od Námomóhtóhta »

Wiyaka píše: Niektori autori pisu, ze u Lakotov sa jedna o zobrazenie vidloroha.
Já osobně se přikláním k tomu vidlorohovi. Osobně mne přesvědčil hlavně tenhle obrázek :link.
Na té pochvičce mi přesněji šlo o vysokou. Nemusel to být konkrétně přímo jelen. Ty jsem objevil jen v piktografické (realistické) výšivce a to se tam moc nehodilo.

U těch vodních příšer bych předpokládal jiné zobrazení rohů. Předpokládám, že by tam byli rohy podobné jako na čelenkách, nebo i tlusté bizoní rohy. Obě dvě varianty představují obecně sílu, případně "talisman" proti násilné smrti.
Tyhle rohy jsou ale se svým dvojitým zahnutím příliš specifické.
Kromě vidloroha by to mohl být tak ještě jelen s jednoroční výsadou (tuším se mu říká vidlák)
OyunkeThanka píše: Abstraktní je snad jen motiv Jeleních snílků - "Elk Dreamers Society" .....
Tohle bych pokládal možná za větší otázku, než zda jde o podvodní příšeru.
Myslíte si, že je reálné aby se v ženské výšivce objevil motiv specificky odvozený od konkrétní mužské společnosti?
Malované motivy na válečnických věcech by možné byli, ale na výšivce mi to moc reálné nepřipadá. Je to ale přirozeně jen můj dojem odvozený od zobrazování abstraktních a realistických vzorů u Šajenů (viz kapitola Čtyři pohlaví). Pokud k tomu něco máte rád se přirozeně dozvím víc.
Kosovo je Srbsko!
Uživatelský avatar
Píta Ominí
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 373
Registrován: pon úno 05, 2007 8:44 pm
Bydliště: Přílepy (u Holešova)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Píta Ominí »

Námomóhtóhta píše:
Wiyaka píše: Niektori autori pisu, ze u Lakotov sa jedna o zobrazenie vidloroha.
Já osobně se přikláním k tomu vidlorohovi. Osobně mne přesvědčil hlavně tenhle obrázek :link.
Tak nevím, jestli jsem tě dobře pochopil - říkáš, že tě o tom, že se na daných výšivkách jedná o vidloroha, přesvědčil odkaz na uvedené fotografie. Ale na nich rozhodně není vidloroh, ten má úplně jiné rohy. Řekl bych, že na té fotce se spíš jedná o jelence. Vidloroh má mnohem kratší rohy, patří mezi dutorohé, ale na fotce (i té kresbě) je paroží.
LBH - Sedící Býk : Custer 1:0
filip
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 16
Registrován: pon črc 30, 2007 9:39 am

Příspěvek od filip »

Na te fotce a obrázku je jelen Wapiti mlady 1-2 letý kus.
pier
Wiyaka
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 76
Registrován: stř úno 14, 2007 7:28 am
Bydliště: Košice

Příspěvek od Wiyaka »

Samozrejme, Osni aj Filip maju pravdu na tom linku v ziadnom pripade nie je vidloroh. K tej symbolike este mozem dodat, ze sa tento motiv vyskytoval hlavne na zenskych veciach a mal prostrednictvom vidloroha symbolizovat zvedavost zien, ktore pri vysivani rozsirovali klebety. Ta zvedavost bola casto zvyraznena velkymi ocami na niektorych tychto vzoroch prevazne robenych quillom, urcite ste to uz videli na viacerych veciach, hoci na tom puzdre to ma Námomóhtóhta bez oci. Tiez sa mi viac pozdava tato moznost ako ta, ze si tymto vzorom zdobili veci zeny, ktorych manzel patril k Elk Dreamer Society, hoci sa tato verzia v knihach vyskytuje castejsie.
Námomóhtóhta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: čtv dub 10, 2008 11:04 am

Příspěvek od Námomóhtóhta »

filip píše:Na te fotce a obrázku je jelen Wapiti mlady 1-2 letý kus.
pier
Wiyaka píše:Samozrejme, Osni aj Filip maju pravdu na tom linku v ziadnom pripade nie je vidloroh.
Eh, jasně. To je tak když člověk spěchá. Omlouvám se za mýlku. Vidloroh je jiná vysoká.
Měl jsem na mysli jelence, ale pravdu má nejspíš Pier. Půjde o wapitiho. :oops: :oops: :oops:
Námomóhtóhta píše: by to mohl být tak ještě jelen s jednoroční výsadou (tuším se mu říká vidlák)
Tak aspoň tady jsem to napsal dobře. ;)
Kosovo je Srbsko!
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Dva hlasy píše: Mohli by jsme kolonku přejmenovat na "Vzájemné poplácávání po zádech".
No proč ne :wink:

Btw: moc hezké pouzdýrko, to poslední, vyvážený design i proporce.
Námomóhtóhta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: čtv dub 10, 2008 11:04 am

Příspěvek od Námomóhtóhta »

Tak zase jedna pochvička:

Obrázek

Obrázek
Kosovo je Srbsko!
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Hezká :!:
Odpovědět