Měkkčení

Činění kůží přírodní cestou
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Měkkčení

Příspěvek od Eagle-Eye »

Vše k tomuto tématu
Uživatelský avatar
tom
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 348
Registrován: stř úno 14, 2007 10:42 am
Bydliště: Hůrka-Jeseník nad Odrou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tom »

chtěl jsem se vás všech zeptat,jestli všichni mněkčíte přes lano?
A nebo jestli něgdo vytahuje jenom v rukách jako já.
na každů sviňu sa někde vaří voda
Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 246
Registrován: pon úno 12, 2007 5:50 pm

Příspěvek od Dva hlasy »

malé věci jsem dělával třeba u televize. Za večer se ta malá srna dá udělat. Ale jelena je asi lepší vzít přes lano, nebo miniálně ve dvou.
Uživatelský avatar
tom
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 348
Registrován: stř úno 14, 2007 10:42 am
Bydliště: Hůrka-Jeseník nad Odrou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tom »

A co mi povíte na to že jeleny dělám sekyrou.Já lano skoro vůbec nepoužívám
na každů sviňu sa někde vaří voda
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

tom píše:A co mi povíte na to že jeleny dělám sekyrou.Já lano skoro vůbec nepoužívám
Proč ne sekerou, to je také účinná metoda. Také ji používám, ale většinou na roztahávání před násobným mozkováním. Jinak taky tahám přes provaz, jindy měkkčím v rámu, podle toho, co je to za kůži, jakou ji dělám metodou a na co ji ve výsledku potřebuji.
Uživatelský avatar
tom
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 348
Registrován: stř úno 14, 2007 10:42 am
Bydliště: Hůrka-Jeseník nad Odrou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tom »

metodu v rámu taky používám ale většinou když dělám více kůží.Teď v rádoby zimně se mi koža nechce nechávat v rámu na dešti.
na každů sviňu sa někde vaří voda
Ogen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 85
Registrován: úte úno 06, 2007 9:56 pm

Příspěvek od Ogen »

EAGLE-EYE píše:
...před násobným mozkováním.
Jak se pozná, že je kůže dobře namozkovaná a kolikrát ještě je potřeba mozkovat? Díky!
Ogen
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Ogen: Poznáš to tak, že když ji budeš měkkčit, tak skončíš s měkkým produktem. Jinak to jde taky zjistit tím, že do kůži rozřízneš, nejlépe u krku. Když je řez čistě bílý, je promozkovaná dobře, když uvidíš 3 vrstvy, 2 bílé na kraji a jednu hnědožlutou uprostřed, tak to ještě není. MOzek proniká do kůže z obou stran až se potká zhruba uprostřed síly kůže. Tedy střed (myšleno v řezu) se mozkuje až nakonec.
Naposledy upravil(a) Eagle-Eye dne úte bře 13, 2007 8:13 pm, celkem upraveno 1 x.
Métá?xestse Ohnéssese
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 151
Registrován: stř úno 14, 2007 12:43 pm
Bydliště: Pečky, Kolín

Příspěvek od Métá?xestse Ohnéssese »

tom píše:A co mi povíte na to že jeleny dělám sekyrou.Já lano skoro vůbec nepoužívám
Místo sekyry používám motyku. U "kožešin" tenhle způsob je výrazně jednodušší a člověk se u toho tak nenadře :wink:
Hó?ótóva nahtsevoneotse, nestseohkesáa? éveévanéhéme.
Hévéése
wičaša hayčaša
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 73
Registrován: pát úno 23, 2007 12:42 pm

Příspěvek od wičaša hayčaša »

Ogen píše:
EAGLE-EYE píše:
...před násobným mozkováním.
Jak se pozná, že je kůže dobře namozkovaná a kolikrát ještě je potřeba mozkovat? Díky![/quote="wičaša hayčaša)Nechávám kuži v mozku(rozv.mozek s vodou)tak 15hodin.V pruběhu těchto 15hodin kuži min.2krát vyždímu a znova ponořím do "mozku"k nasáknutí.
Ogen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 85
Registrován: úte úno 06, 2007 9:56 pm

Jelení kůže

Příspěvek od Ogen »

wičaša hayčaša píše:Nechávám kuži v mozku(rozv.mozek s vodou)tak 15hodin.V pruběhu těchto 15hodin kuži min.2krát vyždímu a znova ponořím do "mozku"k nasáknutí.
Z chlupové strany jsem to málo oškrabal, přejel jsem to jen jednou podélně a to jen na zádech a trochu na bocích, mozkování jsem dělal taky nějak přes 15 hodin v hrnci se ždímáním a je to plech. Z masové strany je to O.K., semiš. A tak, jak jsem radil Tomovi s jeho kočíinou platí i tady, když chcem mít kožešinu, musí se více škrabat z masové strany, aby mozk. tekutina pronilkla na chlup. stranu. Budu dělat na změkčení "plechu", oškrabáním chlup. strany, případně protažením přes nějakou ostrou hranu. Nejsem si jistej, jestli tuto práci udělá dobře provaz, otáčí se podél osi a nedrhne kůži! Mozkování pravděpodobně udělám znovu.
Ogen
Uživatelský avatar
tom
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 348
Registrován: stř úno 14, 2007 10:42 am
Bydliště: Hůrka-Jeseník nad Odrou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tom »

Ahojte měl sem chvilu čas tak sem si udělal kozu na roztahování a mněkčení koží.
http://reznik1.rajce.idnes.cz/koza_na_mnekceni_kozi/
na každů sviňu sa někde vaří voda
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Tak ta je hodně dobrá. Myslím, že tohle je na kůže velmi dobrý pomocník. To máš myšlené tak, že na té židličce budeš sedět a tahat přes hranu k sobě?
Většinou jsem viděl varianty, že se na tom stálo a kůže se roztahovala zvrchu, tlakem dolů. Je tam výhoda váhy těla.
Jak tam máš ty stahovací šrouby, tak ty jdou durch tu čepel?
Uživatelský avatar
tom
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 348
Registrován: stř úno 14, 2007 10:42 am
Bydliště: Hůrka-Jeseník nad Odrou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tom »

EAGLE-EYE píše:Tak ta je hodně dobrá. Myslím, že tohle je na kůže velmi dobrý pomocník. To máš myšlené tak, že na té židličce budeš sedět a tahat přes hranu k sobě?
Většinou jsem viděl varianty, že se na tom stálo a kůže se roztahovala zvrchu, tlakem dolů. Je tam výhoda váhy těla.
Jak tam máš ty stahovací šrouby, tak ty jdou durch tu čepel?

jo na té židli sedím a kůži přetahuju buď přes horní hranu nebo proti sobě
ale podstatné tam jsou ty oblouky ve předu ode mně větší a blíže ke mně malinký skoro špice na stvrdlé okraje. ty oblouký jsou dobré když ti koža místy seschne víc tak to na tom roztaháš.
a ano ty šrouby jsou durch přes nůž,je to k vůli tomu aby se ti nezatlačil do hranolu.
Když si všimneš není to nějak vysoké tak že můžu s vrchu vytvořit větší sílu při přetahování aji když sedím
na každů sviňu sa někde vaří voda
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

nó tak to jsi mě inspiroval, taky si asi podobnou vyrobím...
Odpovědět