Symbolika vzorů na výšivkách

Korálky, ursoní ostny, ptačí brk, ...
Tuřín v lese
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 12
Registrován: úte čer 17, 2008 1:09 pm
Bydliště: u Vyškova

Symbolika vzorů na výšivkách

Příspěvek od Tuřín v lese »

Nevíte někdo, kde bych mohla najít, co jaké značky na výšivkách znamenali :?: Nebo popř. v jaké knize bych tyto informace mohla najít. Předem děkuji
Přestaňte si myslet, že musíte věci dělat s vynaložením co největšího úsilí, a prostě se uvolněte.
Uživatelský avatar
vlk
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 305
Registrován: stř bře 28, 2007 11:41 am
Bydliště: Slovensko/Prešov

Příspěvek od vlk »

podla ineho Tvojeho prispevku predpokladam ze Ti ide o Kajovov a ich vysivky...
na tuto otazku asi bude tazko odpovedat, vacsina symbolov len "udajne znamena" to alebo to, a casto sa aj rovnaky symbol v jednom kmeni interpretuje rozne u roznych informatorov.
neviem o tom ze by bola nejaka seriozna kniha, kde by to bolo vsetko zhrnute (opravte ma ak sa mylim) a ak aj bude, bude to asi len nieco "mainstreamove" ako napr. Lakotovia alebo Sajeni!
:twisted: :twisted: :twisted:
je ľahké byť odvážny z diaľky...
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Je to tak, jak píše vlk. Názor, že každá figura na výšivce musí nutně něco a přesně znamenat, je mylná. Tím nechci říct, že vzory a figury nemají symboliku. Jistě mají, ale zdaleka to není na 100%.

Častý jev byl, že nějaká žena použila vědomě figuru, či vzor z důvodu, který jí byl známý a třeba ten vzor převzala její rodina, potom se rozšířil na tlupu a kmen, ovšem s plošným rozšířením toho či onoho vzoru došlo k zapomenutí, či vymizení jeho vnitřního významu.

Např. Colin Taylor uvádí, že když se pídil po symbolice lichoběžníkových látkových "záplat" na kožených šatech ze severních plání (v oblasti rozkroku), dostal se k celé řadě zcela odlišných interpretací.

Další věc je, že stejný symbol může být interpretován různě různými kmeny, či dokonce tlupami, nebo rodinami, nebo i jednotlivci.
Tuřín v lese
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 12
Registrován: úte čer 17, 2008 1:09 pm
Bydliště: u Vyškova

Příspěvek od Tuřín v lese »

vlk píše:podla ineho Tvojeho prispevku predpokladam ze Ti ide o Kajovov a ich vysivky...
na tuto otazku asi bude tazko odpovedat, vacsina symbolov len "udajne znamena" to alebo to, a casto sa aj rovnaky symbol v jednom kmeni interpretuje rozne u roznych informatorov.
neviem o tom ze by bola nejaka seriozna kniha, kde by to bolo vsetko zhrnute (opravte ma ak sa mylim) a ak aj bude, bude to asi len nieco "mainstreamove" ako napr. Lakotovia alebo Sajeni!
:twisted: :twisted: :twisted:
Upřímně sem se spíš chtěla dozvědět celkově o významu motivů a protože vím, jak je docela těžké dozvědět se o kmeni Kiowa více, tak sem počítala s tím, že by to bylo o jakémkoliv známějším a více oblíbeném kmeni :lol:.
A proto, že sem člověk co se nerad nudí, našla sem si kmen, co tu v republice dělá asi 3 lidi o to víc si užiju zkoumání a hledání nových věcí. Skoro průkopník.:D Jinak díky za odpověď
Eagle-Eye píše:Je to tak, jak píše vlk. Názor, že každá figura na výšivce musí nutně něco a přesně znamenat, je mylná. Tím nechci říct, že vzory a figury nemají symboliku. Jistě mají, ale zdaleka to není na 100%.

Častý jev byl, že nějaká žena použila vědomě figuru, či vzor z důvodu, který jí byl známý a třeba ten vzor převzala její rodina, potom se rozšířil na tlupu a kmen, ovšem s plošným rozšířením toho či onoho vzoru došlo k zapomenutí, či vymizení jeho vnitřního významu.

Např. Colin Taylor uvádí, že když se pídil po symbolice lichoběžníkových látkových "záplat" na kožených šatech ze severních plání (v oblasti rozkroku), dostal se k celé řadě zcela odlišných interpretací.

Další věc je, že stejný symbol může být interpretován různě různými kmeny, či dokonce tlupami, nebo rodinami, nebo i jednotlivci.
Je pravda, že asi né vždycky to muselo něco znamenat a odvíjelo se to od toho, kde zrovna žili, apod. Svým způsobem je to škoda, protože si myslím, že poznáním významu té výšivky může přispět k hlubšímu poznání. Tedy aspoň pro mě :) Díky
No asi se moc nudím :oops: :lol: :lol: :lol: :lol:
Přestaňte si myslet, že musíte věci dělat s vynaložením co největšího úsilí, a prostě se uvolněte.
Uživatelský avatar
Píta Ominí
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 373
Registrován: pon úno 05, 2007 8:44 pm
Bydliště: Přílepy (u Holešova)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Píta Ominí »

Svým způsobem je to škoda, protože si myslím, že poznáním významu té výšivky může přispět k hlubšímu poznání. Tedy aspoň pro mě :) Díky
No asi se moc nudím :oops: :lol: :lol: :lol: :lol:[/quote]

Možná by ti trochu mohla pomoct jedna kniha, i když jen velmi stručně, kterou jsem viděl u Oyunkeho, ale zaboha si nemůžu vzpomenout, jak se jmenovala a Oyunke teď neodepíše, protože je na dovolené a mimo signál :-) V té knize byly fotografie mokasínů (a nejsem si teď jistý, jestli jen Arapahů nebo i jiných kmenů; už je to dávno :-) ) a u některých byl popsány i význam vzoru, co kteráý ornament vyjadřoval a tak pod. Ale přesný název knihy fakt nevím, tak buď podle mého dost chabého popisu někdo onu knihu pozná a napíše ti, nebo budeš muset tak týden počkat, až bude on-line Oyunke, přečte si tady nové příspěvky a napíše ti její název.
Tuřín v lese
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 12
Registrován: úte čer 17, 2008 1:09 pm
Bydliště: u Vyškova

Příspěvek od Tuřín v lese »

Osni Aihat'a píše:Možná by ti trochu mohla pomoct jedna kniha, i když jen velmi stručně, kterou jsem viděl u Oyunkeho, ale zaboha si nemůžu vzpomenout, jak se jmenovala a Oyunke teď neodepíše, protože je na dovolené a mimo signál :-) V té knize byly fotografie mokasínů (a nejsem si teď jistý, jestli jen Arapahů nebo i jiných kmenů; už je to dávno :-) ) a u některých byl popsány i význam vzoru, co kteráý ornament vyjadřoval a tak pod. Ale přesný název knihy fakt nevím, tak buď podle mého dost chabého popisu někdo onu knihu pozná a napíše ti, nebo budeš muset tak týden počkat, až bude on-line Oyunke, přečte si tady nové příspěvky a napíše ti její název.
Já si klidně počkám, já mám fakt plno času :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Díky moc, budu vděčná, když dáš pak vědět.
Přestaňte si myslet, že musíte věci dělat s vynaložením co největšího úsilí, a prostě se uvolněte.
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

OA: jestli nemáš na mysli knihu The Arapaho, Alfred Kroeber.
Uživatelský avatar
II
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 262
Registrován: sob úno 17, 2007 9:33 am
Bydliště: Holešov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od II »

Možná se mýlím a jsem naivní, ale myslím si, že v předrezervačních dobách ten význam výšivek vždy věděla minimálně vyšívačka. Že si prostě jen neřekla: modrý pole, bílý pole a do toho červený kříž. Obzláště pokud vyšívala něco důležitého: dýmkové vaky, amulety, želvičky apod. Obecně se dá popsat spousta vzorů, klidně si i nějaký ten popis vymyslím, ale pokud ho neřekne majitel věci či vyšívačka, tak jsou to jen dohady.
Taky spousta základní obrazců mívá vždy několik významů: kříž, trojúhelník, přesýpačky...
V té knížce, co zmiňuje Osni bylo dobrý, že význam vzoru popsal majitel.
Je jasný, že v rezervačních dobách, kdy Indiánky vyšívali na kšeft, vyšily x různých věcí naprosto stejně a vůbec neřešily, co ten vzor znamená.
U věcí, které jsem si vyšil, vždy vím, co vzor znamená a pokud jsem něco dostal, tak jsem výrobce požádal o vysvětlení vzoru.
Za svých skautských let jsem měl odněkud zkopírovanou stránku se vzory a s popisem a byl jsem z toho unešený. Při postupném nabírání zkušeností jsem zjistil, že vzory, které tam byly "vysvětlené" jsem nikdy na výšivkách neviděl :-)
Uživatelský avatar
OyunkeThanka
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 142
Registrován: úte úno 06, 2007 7:40 am

Příspěvek od OyunkeThanka »

Eagle-Eye píše:OA: jestli nemáš na mysli knihu The Arapaho, Alfred Kroeber.
Ano to je ta kniha.
OyunkeThanka
Tuřín v lese
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 12
Registrován: úte čer 17, 2008 1:09 pm
Bydliště: u Vyškova

Příspěvek od Tuřín v lese »

Díky všem za spolupráci :D
Přestaňte si myslet, že musíte věci dělat s vynaložením co největšího úsilí, a prostě se uvolněte.
Wiyaka
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 76
Registrován: stř úno 14, 2007 7:28 am
Bydliště: Košice

Příspěvek od Wiyaka »

Význam niektorých najrozšírenejších prvkov korálkovaných vzorov aj niektorých vzorov na jednotlivých vybraných predmetoch popisuje dosť podrobne Clark Wissler v brožúrke "Decorative Arts of the Sioux Indians". Viacerí neskorší autori už len kopírovali vo svojich knihách to, čo písal Wissler už v roku 1904. Knihu je možné zohnať na internete.
Uživatelský avatar
OyunkeThanka
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 142
Registrován: úte úno 06, 2007 7:40 am

Příspěvek od OyunkeThanka »

Výše zmiňovaná kniha je volně ke stažení na stránkách American Museum of Natural History
http://digitallibrary.amnh.org/dspace/
Stačí jen do jejich vyhledávače zadat kmen, nebo přímo autora a vyjede ti co hledáš ve formátu pdf
takže Wissler - Decorative Arts of the Sioux Indians (a spousta dalších)
Kroeber - také ještě výše zmiňovaná kniha o Arapazích a jejich symbolismu
a určitě zadáš i Kiowa a najdeš tam dva soubory
Příjemné počtení (pozor soubory jsou docela objemné, ale jejich velikost se ti také zobrazí)
OyunkeThanka
Tuřín v lese
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 12
Registrován: úte čer 17, 2008 1:09 pm
Bydliště: u Vyškova

Příspěvek od Tuřín v lese »

OyunkeThanka píše:Výše zmiňovaná kniha je volně ke stažení na stránkách American Museum of Natural History
http://digitallibrary.amnh.org/dspace/
Stačí jen do jejich vyhledávače zadat kmen, nebo přímo autora a vyjede ti co hledáš ve formátu pdf
takže Wissler - Decorative Arts of the Sioux Indians (a spousta dalších)
Kroeber - také ještě výše zmiňovaná kniha o Arapazích a jejich symbolismu
a určitě zadáš i Kiowa a najdeš tam dva soubory
Příjemné počtení (pozor soubory jsou docela objemné, ale jejich velikost se ti také zobrazí)
Už sem myslela že začnu spořit na knihy :) Moc děkuji za informace a ochotu
Přestaňte si myslet, že musíte věci dělat s vynaložením co největšího úsilí, a prostě se uvolněte.
Uživatelský avatar
Uhmi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 141
Registrován: sob čer 28, 2008 6:17 pm
Bydliště: Žďár nad Sázavou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Uhmi »

nemohl by sem prosím někdo napsat, co znamenaá pár těch základních vzorů?? (např. u Siouxů)

já sem si vzory vždycky vymíšlel :oops: , moc sem to neřešil, ale tohle bude stylovější...

předem děkuju :wink:
HOWGH !
Honza
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 120
Registrován: stř kvě 27, 2009 11:29 am

Korálkované pási

Příspěvek od Honza »

Ahoj kamarádi. Poprosil bych.....
Korálkuji pási na budoucí kožené nohavice (staršího) typu. Pásy jsou z moskovky a korálky (repliky staršího data). Zaijmalo by mě jestli je nutné na koncích pásů korálkovat kostičky, které se střídají po každé střídavě lichou bílou a sudou tmavá modř. Na koncích pásu.
Při korálkování sem na ty kostičky za poměl !
Kostičky vnímám že zajištují rovnováhu. Aby si sudý + nedělalo co chtělo...tak jí brzdí kostička tmavá modř. A lichý aby bilo odpuštěno. To je jenom moje zamyšlení ? Nemusím mít pravdu!!!!
PTAM SE ZDA NEMUSÍM MÍT VYKORÁLKOVANÉ KOSTIČKY NA KRAJÍCH PÁSŮ ?
PROSTĚ BEZ KOSTIČEK ....
Děkuji Vám....
Odpovědět