Toulec ze surové kůže ?

Výroba luků, šípů, indiánská lukostřelba, kopí, nože, šavle, palice, palné zbraně, ...
Odpovědět
Přání čisté mysli a
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 8
Registrován: ned srp 10, 2008 11:32 pm

Toulec ze surové kůže ?

Příspěvek od Přání čisté mysli a »

Ahojky :wink: rád bych si udělal toulec ze surové kůže bes chlupu a to dvoudílný bes výšivek . Nevím zda to tak dělali na planinách ? Napadá mě udělat podobný střih ze surové kůže na šípi a luk jako u kournoutků z plechovek ? Surovou kůži mám ale zdá se my na to slabá a napadá mě jí v místech kam se hned vkladá obojí luk a šípi a dole na konci vystužit ohlími pruty třeba z vrbi a podélně u obou pouzder třeba z tvrdčí lísky a to vše přivázat na silnější prut jak je zvikem u dvoudílných pouzder a pokud mohu přidělat koženou kapsu na různé předměty tím lépe . Ptám se zda to není kýčovité a zda to tak mohu udělat a vyškrábat ? Pokud o tom budete vědět výc tím lépe ! Děkuji ...
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Toulec ze surové kůže jsem žádný nikdy neviděl. Jenom z usně nebo kožešiny, pak ještě jeden z tkaniny, ale to je výjimka.

Jakékoliv myšlenky na jiné, nežli typické a osvědčené materiály, střihy a konstrukční prvky bych raději zavrhnul, tedy i surovinu.
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

Jeden vrani toulec ze syroviny mam na fotce.Jsou to pomalovane,přehnute obdelniky.Myslim ,ze Chodi Vodou ma taky nejake.Ale pravda je takova,ze na Planich jich moc nebylo.
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
Přání čisté mysli a
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 8
Registrován: ned srp 10, 2008 11:32 pm

Příspěvek od Přání čisté mysli a »

Dobré odpoledne chodí vodou :) Dělám do indiánů už heských pár let , ale vpodstatě o tom moc nevím ? A teprve když začínám nalézat supr stránky jako jsou tyto můj směr o indiánech je přesnější . Ptám se na dvoudílná pouzdra ze surové kůže s chlupem či bes na luk a šípy , zda se vyskytovala na planinách ? A tak mám kvám prozbu zda o tom něco nevíte ? A proč dvoudílné ? Na luk 110 cm a šípy od lokte k malíčku . Nedokážu si představit jak bych lovil v jednom toulci to vše pohromadě ? Luk není vyřezán na delší šípy a určitě by se zlomyl . Svage doporučuje abych to skusil se zeptat Vás . Mohu Vám poslat emailem starší článek z Byzoního Větru o toulci ze surové kůže . Jenže uboze málo informací o tom . Jen znát Váš email pokud mám Vám ten článek poslat ? Nabarvit štávou s ostružin smíchanou s vodou a kousíčky ze surové kůže a to vše rozvařit na hmotu připomínající tekutý med a vyškrábat nebude u mě problém . A než tu kůži nabarvím tak jí navlchčím pomocí hadrem vodou na místech které chci nabarvit a po dokonalém zaschnutí vyškrábu . Přeji příjemné prožití dnů a sluníčkovích snů :wink: Honza....
Dej pozor kam kráčíš !
hanes
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 94
Registrován: úte bře 18, 2008 5:31 pm

Příspěvek od hanes »

Nazdárek,
vím o jednom,patrně o tom stejném jako mluví Savage - dvojdílný,pomalovaný,zcela jednoduchý - jen přehnuté dva díly rawhide.
Pak v Mystic warriors of the plains strana 433
A taky na AMNH něco najdeš - ale bacha je tam i pár naprosto typických rawhidových tubusů,které jsou popsány jako toulec - tak se nenechej zmást:-)
hanes
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 94
Registrován: úte bře 18, 2008 5:31 pm

Příspěvek od hanes »

...ještě jsem si vzpomněl,že se taky a to né vyjímečně dělaly taky toulce z kůže sice vyčiněné ,ale chlupem dovnitř....
Michal
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 101
Registrován: úte úno 06, 2007 8:00 pm

Příspěvek od Michal »

Tu je jeden tulec zo surovky, ale neviem či je to kóšer http://www.volny.cz/repliky/t_15.htm
Na cestě sa chovej tak, jako bys se plížil za zveří, nepřítele musíš spatřit první
Sapazi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 287
Registrován: čtv úno 15, 2007 9:48 pm
Bydliště: Zrnětín

Příspěvek od Sapazi »

Jasně, Olda. Pěkná práce ale myslím že si moc neláme hlavu jestli je to košer nebo ne. Vyrobeno na způsob tubusu ale z chlupatice se tohle asi moc často nevidí
Honza
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 120
Registrován: stř kvě 27, 2009 11:29 am

Pouzdro na luk a šípi

Příspěvek od Honza »

Má smysl použít pouzdra na luk a šípy z továrně zpracované jelenice? Musí se jelenice namazat a čím na impregnaci ? Nechci to mazat mastičkou na ruce ! Dííííííííííík kamarádi..
Na mazání kůže ze srny sem použil emulzi : ohřátou vodu, přidat mýdlo jelen nastrouhané na mýdlové hoblinky, nechat rozpustit a přidat olej Vegetol. Jedna ku jedné. Ptám se na tu jelenici továrně zpracovanou čím napouštět.... ? Jestli stačí to co sem použil. Dlouho sem to nedělal cca 15 let? A nejsem si jistý zda to tak udělat?
A napadá mě jelenici namočit ve vodě a vytáhnout a pak skoro zavadlou namazat emulzí, nebo stačí jí mazat rovnou za sucha? Přece tato kůže saje vodu ve velkém množství, měla by sát i emulzi ?
Namazat jí z odvaru tukem z kostí se mi nechce a nepamatuj si zda se to tak dělá?
Stručně a krádce ! stačí továrně zpracovanou jelenici rovnou za sucha namazat tou emulzí?
ANO NEBO NE......
Děkuji Vám....
Odpovědět