Ohen rozdělaný křesáním

Tření dřev, křesání ocílkou, štípání pazourku, výroba klihu, barvení pigmenty ...
Přání čisté mysli a
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 8
Registrován: ned srp 10, 2008 11:32 pm

Ohen rozdělaný křesáním

Příspěvek od Přání čisté mysli a »

Ahojky :) Nevíte někdo zda na planinách místo klasické ocílky na křesání používali něco jiného ? De to supr se zrezavělím plátkem pilky na železo a oranžovohnědým kamenem na povrchu - asi křemen , ale nechci ho půlit protože asi bude vhodný na mlat a bylo by dobré zjistit co lze použít mýsto látkového troudu ?
Dej pozor kam kráčíš !
Uživatelský avatar
Uhmi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 141
Registrován: sob čer 28, 2008 6:17 pm
Bydliště: Žďár nad Sázavou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Uhmi »

místo ocílky se dá použít třeba kus starého pilníku, a co se týče troudu-jakýsi houba podobná choroši rostoucí v dutině dubu se prý dá také použít...
HOWGH !
Awe
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: ned úno 11, 2007 7:32 pm
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Awe »

na ocílku lze použít leccos v čem je vysoký obsah uhlíku > jiskry jdou z ocílky a tudíž je jediným kriteriem pro kámen taková tvrdost, aby z té ocílky kus železa odštípla a pokud možno ostrá hrana...
Awe
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: ned úno 11, 2007 7:32 pm
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Awe »

místo látkového práchna můžeš zkusit přepálit "bavlnu" z topolu, popř. pokud třeba ráno rozděláváš oheň, můžeš chytit jiskru do uhlíků odvečera, ale musí být opravdu sucho, jinak přes noc natáhnou vlhkost ze vzduchu...
Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 246
Registrován: pon úno 12, 2007 5:50 pm

Příspěvek od Dva hlasy »

Odpověď na prvotní otázku zní - ne. Ocílky se začaly používat od první chvíle, kdy jednotlivé kmeny přišly do styku s bílými obchodníky a velice rychle vytačily původní tření dřev. Ocílka se dá sehnat za směšnou cenu když porovnáme kritéria cena/výkon. Není proto důvod vymýšlet nějaké náhražky. Ale když už, tak bych volil spíše ten starý pilník (pozor nově vyráběné pilníky už takto nefungují).
Ten oranžovohnědý kámen bude nejspíš křemen, ale jakýkoliv druh pazourku je vždy lepší. Podle mé zkušenosti se křemen křesáním rychle znehodnocuje.
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

Misto troudu z prepalene latky uz dlouho pouzivam tesnici snuru do oken.Je to jakasi bavlnena trubicka uvnitr vycpana "vatou".Pokud si sezenes starou mosaznou hilznu a v miste zapalky ji provrtas a do vznikleho otvoru tu snuru strcis tak ,ze opaleny konec snury vyleze v miste kde je normalne kulka,ziskas naprosto stylovou a hlavne praktickou vec.
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
nahkoxhaáhketa
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 128
Registrován: pon dub 28, 2008 6:14 am
Bydliště: RK
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od nahkoxhaáhketa »

ta houba co se používá jako troud je Troudnatec Kopitovitý (Fomes fomentarius). Roste na Bucích.
Uživatelský avatar
Witko
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 232
Registrován: pon úno 05, 2007 4:21 pm

Příspěvek od Witko »

doufám,že se příliš neoddaluji od tématu křesání, ale co se týče křesání do troudnatce, máte s tím někdo zkušenosti? V jakém stavu to funguje?pokud to není suché, jak se to suší?atd.......
btw. na valašsku se kromě troudnatce používal i ohňovec ohňový, který ovšem není tak častý. A zase otázka: používalo se u indošů?
Uživatelský avatar
tom
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 348
Registrován: stř úno 14, 2007 10:42 am
Bydliště: Hůrka-Jeseník nad Odrou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tom »

na videu jsem shlédl že se křesalo i do naškrabané mozkovky(semiš z masové strany)Rai Maeers (snad sem to napsal správně :oops: )naškrábal pazourkem mozkovku na jemnou vatičku a nakřesal do toho jiskry pomocí pazourku a nějakého šutru asi železná ruda či co a ono to tu jiskru chytlo,ale je pravda že se chlapec u toho zapotil :D ,jinak křesal i do troudnatce ale nevím jestli suchého či mokrého bo americky neumím
na každů sviňu sa někde vaří voda
Awe
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: ned úno 11, 2007 7:32 pm
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Awe »

U toho troudnatce je potřeba vědět do které části křesat a jak ji zpracovat > dříve se namáčel v kravské moči, pak se vařil, roztloukal,... nikdy jsem to nedělal, tak nevím :roll: Ale Inila teď na táboření přišel s vychytávkou > troudnatec prostě přepálit v plechovce jako látku na křesání :wink:

Za celé 10-ti denní táboření jsem teď použil bavlněné práchno jen 3x - 2x při reálném rozdělávání ohně a jednou při soutěži v křesání, jinak mi jiskra vždy když jsem potřeboval chytla do uhlíků v ohništi...
Uživatelský avatar
Kopnuty_konem
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 62
Registrován: čtv bře 15, 2007 1:45 pm
Bydliště: Beskydy

Příspěvek od Kopnuty_konem »

Tady krese pomoci pazourku a marcasitu (nejaky pribuzny pyritu) monsieur Ginelli:
http://www.ginellames.fr/pages/video/in ... s&s_theme=
ale tezko rict do ceho presne, "amadou" je proste "houba", ktera roste na jasanech nebo bucich.
cornus
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 49
Registrován: stř čer 24, 2009 11:32 am
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od cornus »

Glasy
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 1
Registrován: úte čer 09, 2009 8:31 am

Příspěvek od Glasy »

no zrovna nedávno sem se bavil s kolegou lesákem,tak říkal že to jde i za pomoci strouchnilého dřeva, to se musí rozdrtit a vysušit
Uživatelský avatar
Catí Wací
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 19
Registrován: úte úno 13, 2007 1:18 pm
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Catí Wací »

Dobrá je prý i kůra z jalovce, kterou musíte mačkáním, ždímáním, třením (jako když drolíte) rozcupovat na jemné vlásky. Ale nezkoušel jsem. Nicméně zkusit chci.
Martin Hill
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 87
Registrován: úte zář 29, 2009 4:15 pm

Příspěvek od Martin Hill »

chtěl bych se optat ohledně článku: http://www.indiani.cz/index.php?a=12&addpost#posts

za prvé? troud,práchno atd. jak je teda co nazývané mám v tom chaos když mě to učil kamarád (hobbysta) říkal tomu do čeho se chytá jiskra troud a to co hoří pro to název neměl já i on používáme koudel a v mém případě i lýkový provaz který nsřežu a pak rozplétám nevím jak jeto dobové.


za druhé? to je asi ta koudel ja bych jí tam připsal jako vhodný troud/práchno

za třetí? k tomu vypálování troudu/práchna... tohle je asi dobrý způsob pro "masové" vyrábění. Já mám malou spotřebu a tak jednoduše krabičku hodím do prostřed ohně. pak bud pockam nez dohoří nebo vyšprtnu klacíkem.

předem díky za odpovědi :)
"Den před večerem nechval, meč chval, až ho vyzkoušíš, děvče až se vdá, led až jej přejdeš a pivo až ho ochutnáš."
Odpovědět