Púzdro na nôž

Výroba luků, šípů, indiánská lukostřelba, kopí, nože, šavle, palice, palné zbraně, ...
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

To je přesně ono. Čím nůž méně vyčuhuje a čím je užší ta část kde nůž je, tím lépe a nevypadává. Je to velmi velmi často jak píše Píta-na tom korálkovém pouzdru je to hezky vidět. Otevřená je jen část kde nejsou korálky- popř cvočky (krom vrchního panelu samozřejmě)
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
Uživatelský avatar
Píta Ominí
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 373
Registrován: pon úno 05, 2007 8:44 pm
Bydliště: Přílepy (u Holešova)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Píta Ominí »

Nevím, co tím myslíš, žes to zkoušel a nůž skoro nevyčuhuje. Ty cm jsem psal jen orientačně. Když dělám pouzdro na nůž, tak si udělám šablonu z papíru a vyměřím pouzdro tak, aby nůž ani moc nevyčuhoval (aby nevypadával) a aby ani nebyl moc zastrčený - prostě tak, aby se dobře vytahoval. O tom, jak udělat, aby nevypadával už tu někde psal i Sapazi, stačí surovku dole dobře zamáčknout. Ale každopádně nůž nemá velice jak z pouzdra vypadávat, aspoň se mi to nikdy nestaklo. Takže moje rada - pokud chceš svočkové pouzdro, udělaje si náíkres ta, aby nůž trčel takovou délkou, která by se ti dobře chytala a vytahovala, ke zbývající délce nože, co je v pouzdře, přidej délku na cvočky - podle toho, kolik řad cvočků budeš chtít. Noa pak to celé sešij tak, aby stehy (nebo cvočky) byly od nože v takové vzdálenosti, aby se nůž dso vzniklého prostoru dával malinko "ztuha", ale zároveň šel snadno vytáhnout. Pak nemá šanci vypadnout. No snad to z mého popisu pochjopíš :-) Jinak budeš muset zkusit metodu pokusu a omylu, jako všichni :-)
LBH - Sedící Býk : Custer 1:0
Ondřej
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 76
Registrován: úte srp 30, 2011 9:02 am
Bydliště: Petrovice u Karviné

Příspěvek od Ondřej »

Dobře díky-vím že pouzdro bylo otevřené jen v prostoru kde není vyšívka či cvočky jen jsem si říkal že nemůžu udělat tu část bez cvočků tak úzkou jako nůž ale ani ne boc širokou protože by vypadl-dobře-díky ted už vím jak na to
Sapazi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 287
Registrován: čtv úno 15, 2007 9:48 pm
Bydliště: Zrnětín

Příspěvek od Sapazi »

Pokud ti nůž čouhá jen 4cm, je to akorát- více by znamenalo že ti při běhu nůž vypadne.
Je třeba rozdělit pouzdra na dva typy- jeden z nich je dlouhý skoro jako kudla celá, zastrčený nůž má ostří až úplně ve špičce pouzdra, a pak se řeší ta věc aby ti ostří neprořízlo šev.
Druhý typ je pouzdro na parádu, tedy nepraktické, mnohem větší než nůž. To má kolem prostoru pro nůž ještě spoustu místa navíc, kde jsou cvočky či výšivka. Pokud je pouzdro dole secvočkované, nemusíš řešit proříznutí švu špičkou nože.
Pochopil jsem že Ondřej chce pouzdro po obvodu cvočkovat čtyřmi řadami- v tom případě by mělo být pouzdro o dost delší než nůž, cca 35cm.
Jestli to má být spíše menší praktické pouzdro, tak patří cvočky jen na horní panel a dole sešít, celková délka pouzdra kolem 23cm, aby se v tom dal nosit nůž 25cm dlouhý
Ondřej
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 76
Registrován: úte srp 30, 2011 9:02 am
Bydliště: Petrovice u Karviné

Příspěvek od Ondřej »

A jak se cvočky zabíjí-probiju ho kůží a jak se zahýbá, nebo co se s ním dělá?????!
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Elév
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 2
Registrován: sob srp 03, 2013 12:12 am

Příspěvek od Elév »

Som tu nový pšátelé, tak Vás zdravím... a objavil som to tu práve vďaka indiánskym a hraničiarskym puzdrám na nože, tak môj prvý príspevok smerujem sem... som v tomto začiatočník čerstvo zamilovaný do frontiers knajfov a zatial som sa nezamýšlal nad nejakou prísnou autenticitou, no rád sa poučím aj prostredníctvom Vašej prípadnej kritiky... takže - moje prvé pokusy:

Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Mně se to pouzdro i nůž líbí, jsou hezké, ale dobové nejsou. Doporučuju prostudovat článek:

http://indiani.cz/clanky/index.php?a=do ... -pohranici

a co se týče pouzder, nastudovat, jak vypadají originály, na netu je toho mraky.

Navíc tohle vlákno není na prezentaci vlastní tvorby, na to si můžeš vlákno založit tady:

http://indiani.cz/diskuse/viewforum.php?f=44
Elév
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 2
Registrován: sob srp 03, 2013 12:12 am

Příspěvek od Elév »

Tak jo... 8)
Uživatelský avatar
tom
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 348
Registrován: stř úno 14, 2007 10:42 am
Bydliště: Hůrka-Jeseník nad Odrou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tom »

Eléve kašli na stylovku,nevím jestli by to k těm tvojim vymazleným kudlám pasovalo,to by jsi musel hodně polevit,radši mrkni do galerie Winklera,a nebo začni dělat lesácké pouzdra na krk ty jsou ,ale zase hodně zdobené na tvůj vkus (bych tak řek) :D
na každů sviňu sa někde vaří voda
Alex
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 4
Registrován: ned říj 23, 2011 4:39 pm
Bydliště: České Budějovice

Příspěvek od Alex »

Zdravím,
chtěl bych se poptat zda se na pláních vyskytovala závěsná pouzdra na krk-existuje nějaký doklad? (např. jako u lesáků)...nebo se se v praxi vyskytovali spíše větší nože, které by na krku překáželi.
Díky za odpovědi.
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Alex: Víceméně běžně ne, max. někde jako nějaký výstřelek.
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

Ahoj, hlavně tu kůži nevař. Ztratí pevnost a po vyschnutí zkřehne. Stačí namočit, kdyby nechťěla brzy změknout tak použij vlažnou vodu.
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Honza píše:Milí drazí, prosím o radu jak udělat nabarvané,vyškrabované pouzdro ze surovky. Jak tomu rozumím ?
Ušiji ze surovky - samozřejmě ne průhledné, pouzdro a nechám přes noc navlhnout či ještě lépe zabalit do mokrého hadru - aby pak barva z ostružin lépe se vpila do surové kůže ? Ostružiny nazbírané rozmačkám v plechovce, po vařím a celé pouzdro potřu tou štávou - barvou. Čím mám ochránit barvu na pouzdře - jakou impregnací ?Aby barva nebila flekatá při namočení, nerospila se a nenadělala fleky ? Někde více barvi a někde méně barvy?Vyškrábu to zlomenou špičkou nožíku..
Někde sem se už nato ptal, omlouvám se....
Každá rada je mi drahá, děkuji Vám..
Nechávat pouzdro navlhnout nedává moc smysl, ani ho barvit ostružinami. Jestli chceš, nabarvi pouzdro krví nebo lihovým mořidlem, ale ostružinami to nedává smysl. Držme se toho, co dělali indiáni a nevymýšlejme věci, které nemají žádné opodstatnění.
Odpovědět