Púzdro na nôž

Výroba luků, šípů, indiánská lukostřelba, kopí, nože, šavle, palice, palné zbraně, ...
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Jenom bych dodal k těm cvočkům, že prakticky na všech originálech co jsem viděl, jsou mosazné nožičky se čtvercovým průměrem a takové nožičky nejdou zahnout. Indiáni to řešili v kůži tak, že přebytek nohy odcvakli nebo odřezali a zbytek roznýtovali. Například vybitý opasek pak z líce vypadá jakoby posetý tlustými tečkami, často jde vidět i jejich původní hranatý půdorys.

Později se objevovaly cvočky s nožičkami kovovými, jeden originál s takovou zrezlou nožičkou mám doma (železo jsem poznal podle magnetu), ale tipoval bych to na konec 19.stol.

Ale to jenom tak pro doplnění, nevím o tom, že by se dnes daly sehnat cvočky s mosaznýma a hranatýma nohama, tak je třeba dělt z toho, co je.
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

Mohl bys prosim ten original vyfotit a postnout? Jen pro srovnani jak je to podobne tomu co mame k dispozici. Dik
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

No proč ne, mám i idetaily těch druhých stran, ale nějakou dobu to potrvá, mám teď víc práce, takže strpení pls.
Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 246
Registrován: pon úno 12, 2007 5:50 pm

Příspěvek od Dva hlasy »

Takhle vypadaly ty origoš celomosazné. Krom toho, že se používaly na čalouněný nábytek, hojně se jimi v 18. a 19.stol. zdobily cestovní truhly.
http://www.mcewens.net/woodworking/images/tack.jpg
Když to sem vložím přímo je to velké jak prase, kdyby se někomu chtělo to zmenšit a postnout to ze svého zdroje, nebudu proti.
Uživatelský avatar
BearWolf
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 52
Registrován: čtv říj 11, 2007 11:57 am

Příspěvek od BearWolf »

Obrázek
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Ano, to je přesně ono. Všimněte si hrany toho cvočku, jsou jakoby nezačištěné. Částečně je to věkem a částečně "hrubým" zpracováním. Moderní cvočky mají ty hrany hezky začištěné. To platí i rolničkách.
Uživatelský avatar
vlk
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 305
Registrován: stř bře 28, 2007 11:41 am
Bydliště: Slovensko/Prešov

Příspěvek od vlk »

mozno nie 100% kopie, ale Wagner ma taketo cvocky so stvorhranou nozickou, co na ne hovorite?
je ľahké byť odvážny z diaľky...
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Nic moc hitparáda to není. Tuším jsou to odlitky z jednoho kusu a stojí kolem 15 Kč jeden, což mi přijde jako hodně, vzhledem k té kvalitě.
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

A taky mi pripadaji velmi masivni v porovnani s nakresy nahore.
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 246
Registrován: pon úno 12, 2007 5:50 pm

Příspěvek od Dva hlasy »

Tak já myslím, že vzhledově jsou OK - nikde není napsáno, že všechny hřebíky vypadaly tenkrát jako ty na tom obrázku.
Samozdřejmě, že je má Wágner odlévané z jednoho kusu, to je běžnej postup. Když se podíváte dobře, je tady na tom obrázku napsané Cast Yellow Brass.
Cenu asi nemá smysl komentovat, ikdyž teda já jsem to spočítal na 12,60, ale to už je detail :twisted: .
Na druhou stranu, když už jsme tak daleko, že se houfně kupují bizoní kožešiny, posílají se k nám vidloroží kožky, kdejaký nýmand má kolem sebe omotanou vydru, o různých starých korálech za tisíce ani nemluvím - koupit si takovéhle hřebíky na pouzdro nebo opasek bych nepovažoval za úlet. Celkem to myslím zapadá do kontextu.
Wiyaka
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 76
Registrován: stř úno 14, 2007 7:28 am
Bydliště: Košice

Příspěvek od Wiyaka »

Dva hlasy píše:Samozdřejmě, že je má Wágner odlévané z jednoho kusu, to je běžnej postup. Když se podíváte dobře, je tady na tom obrázku napsané Cast Yellow Brass.
Ja som tiež čítal, že to bol odliatok v jednom kuse. Máte info, že to tak nebolo ???
Uživatelský avatar
vlk
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 305
Registrován: stř bře 28, 2007 11:41 am
Bydliště: Slovensko/Prešov

Příspěvek od vlk »

ja som tie klince porovnaval s jednym vyobrazenim, myslim ze to bolo v niektorom starom Wispering Winde. ak sa nemylim a najdem obrazok, postnem, ale urcite sa to viac podobalo na Wagnerove klince, ako na ten klinec s tenkou nozickou. netvrdim ze to je jedine mozne prevedenie, skor ako pisal Dva hlasy, urcite sa lisili, (ako odtiene modrych koralok... :twisted: )

ano, tie Wagnerove su trochu "hrubeho" spracovania, ale nechcem ani vidiet cenu, keby boli urobene prepracovanejsie. Vdaka Ti India za taketo klince! (alebo Pakistan?) :wink:
Naposledy upravil(a) vlk dne čtv bře 19, 2009 8:47 am, celkem upraveno 1 x.
je ľahké byť odvážny z diaľky...
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

vlk píše: Vdaka Ti India za taketo klince! (alebo Pakistan?) :wink:
To vyjde na stejno. :P Od tama je už téměř všechno. Celé vesnice tam již žijou z výroby pro hobbysty.
Námomóhtóhta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: čtv dub 10, 2008 11:04 am

Příspěvek od Námomóhtóhta »

Jeden známý by si rád vyrobil tuto pochvu na nůž:
Obrázek
ale nejprve by se o ní něco rád dozvěděl. Vzhledem k tomu, že to není můj šálek kávy, vznáším dotaz sem.
Co by jste o ní byli schopni říci?
Já jen že je odněkud ze severu....
Kosovo je Srbsko!
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Námomóhtóhta píše: Co by jste o ní byli schopni říci?
Já jen že je odněkud ze severu....
Především, že je to repro, takže může pocházet prakticky odkudkoliv, včetně Německa. Dá se to poznat podle současných korálků. Vzor je víceméně vymyšlený a nůž a ty závěsy jsou zcela mimo.

Pokud chce známý mít něco indiánského a dobového, ať se porozhlédne po originálních předlohách. V knihách a na Internetu se jich povalují stovky a moc hezkých.
Odpovědět