Púzdro na nôž

Výroba luků, šípů, indiánská lukostřelba, kopí, nože, šavle, palice, palné zbraně, ...
Uživatelský avatar
vlk
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 305
Registrován: stř bře 28, 2007 11:41 am
Bydliště: Slovensko/Prešov

Příspěvek od vlk »

je to podla mna v HRUBYCH RYSOCH (na hranici fantazie!) inspirovane Plateau/Transmontane stylom. vysledok je ale vzdialeny asi ako zitna palenka od chleba! :wink:
ak uz sa niekomu tento vzor paci, pozrel by som na nejake Plateau vzory, upravil/pozmenil farby a inspiroval by som sa trochu vzorom na vrchnej casti tohoto puzdra. otazka je, nakolko by sa vysledny produkt na toto puzdro potom podobal...

alebo, teda jedine, ze by to bol povodny vzor od kmena Ute! od nich sa da cakat kadeco! :D
je ľahké byť odvážny z diaľky...
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

vlk píše:alebo, teda jedine, ze by to bol povodny vzor od kmena Ute! od nich sa da cakat kadeco! :D
To je pravda. Můj přítel říká, že když se nedaří kurátorům či sběratelům něco identifikovat, nebo to vypadá divně či podezřele, tak se to prostě označí jako UTE a je to. :D Ale to jsem trochu OT. Omlouvám se.
Námomóhtóhta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: čtv dub 10, 2008 11:04 am

Příspěvek od Námomóhtóhta »

Eagle-Eye píše:Pokud chce známý mít něco indiánského a dobového, ať se porozhlédne po originálních předlohách.
V tom myslím problém není. Jen je pro něho důležité vědět co si to vlastně chce udělat.
Rozhodně ale moc děkuji za info. Ten závěs se mi také nezdál, ale vždycky je lepší se zeptat. ;)
Kosovo je Srbsko!
akicita
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 49
Registrován: sob srp 01, 2009 1:30 pm
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od akicita »

Chtěl bych si udělat lakotské pouzdro na nůž. Nemáte někdo nějaký vzor, kde je horní panel pouzdra alespoň částečně vyšit ursoními ostny?
Díky.
Akičita
Uživatelský avatar
Uhmi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 141
Registrován: sob čer 28, 2008 6:17 pm
Bydliště: Žďár nad Sázavou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Uhmi »

www.anthro.amnh.org, tam klikni vlevo na colestion database, tam na mapku S.Ameriky, a pak už si jen zadej název (knife case, nebo knife sheath), a kmen.....:)
HOWGH !
Námomóhtóhta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: čtv dub 10, 2008 11:04 am

Příspěvek od Námomóhtóhta »

Uhmi píše:www.anthro.amnh.org, tam klikni vlevo na colestion database, tam na mapku S.Ameriky, a pak už si jen zadej název (knife case, nebo knife sheath), a kmen.....:)
Pěkný návod, ale nenalezneš ani jedinou pochvu, která by odpovídala požadavkům akicity.
akicita píše:Chtěl bych si udělat lakotské pouzdro na nůž. Nemáte někdo nějaký vzor, kde je horní panel pouzdra alespoň částečně vyšit ursoními ostny?
Ve svých sbírkách moc lakotských věcí nemám, takže jsem dohledal jen tyhle tři: :?

Obrázek
Obrázek
ObrázekObrázek
Kosovo je Srbsko!
akicita
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 49
Registrován: sob srp 01, 2009 1:30 pm
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od akicita »

Díky!
O AMNH samozřejmě vím, ale žádný vyhovující obrázek jsem tam nenašel
Akičita
Uživatelský avatar
Uhmi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 141
Registrován: sob čer 28, 2008 6:17 pm
Bydliště: Žďár nad Sázavou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Uhmi »

chtěl bych si udělat pouzdro tohoto typu (http://woodcraft.cz/files/infostudna/ha ... s/obr4.jpg) ve stylu lakota, ale nějak si nejsem jistej, jestli nšjaké takové vůbec je.
věřil bych tomu, že měli vraní pouzdra, jakožto válečné kořisti....ale jestli jsou přímo lakotská pouzdra tohoto typu, to nevím...
HOWGH !
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

Úplně v klidu ten střih použij. Jedná se o univerzálně rozšířený model a můžeš ho jak vybít hřeby tak samozřejmě pošít korálky.
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
Uživatelský avatar
Uhmi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 141
Registrován: sob čer 28, 2008 6:17 pm
Bydliště: Žďár nad Sázavou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Uhmi »

jen nevím, jaký tam mám dát vzor, šechny lakotská pouzdra na amnh jsou s řemínkem na zavěšení
HOWGH !
Uživatelský avatar
OyunkeThanka
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 142
Registrován: úte úno 06, 2007 7:40 am

Příspěvek od OyunkeThanka »

Uhmi píše:jen nevím, jaký tam mám dát vzor, šechny lakotská pouzdra na amnh jsou s řemínkem na zavěšení
Tak to máš pravdu. Najít vyšívané lakotské pouzdro tohoto typu je docela problém. Daleko oblíbenější bylo mezi Černonožci. Mezi lakotskými pouzdry jsem našel jen ty co byly zdobené cvočky. Ale ty byly oblíbené po celých Pláních.
Obrázek

Ve své kolekci mám i jedno co kombinuje cvočky a korálky a je připisováno Siouxům.
Obrázek

Také toto je připisované kmeni Sioux. Ale u tohoto pouzdra Spotted Horn Bulla bych se spíše přikláněl k tomu, že jej sice vlastnil, ale nebylo lakoty vyrobeno.
Obrázek

Jinak si myslím, že by jsi pro tento typ pozdra mohl použít i vzor z nějakého pouzdra s poutkem, kterých najdeš spoustu. Použij z něj jen ten horní obdelník, který je většinou oddělen kournoutky nebo krátkými třásněmi. Zbytek svého pouzdra nechej nevyšitý.
OyunkeThanka
Námomóhtóhta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: čtv dub 10, 2008 11:04 am

Příspěvek od Námomóhtóhta »

Tedy to druhé je opravdu parádní. Není to moc práce a výsledný efekt velmi velký. Pokud by jsi se, ale pro něj rozhodl musel by jsi být opatrný na korálky. Trochu jiný odstín modré a všechno se pokazí.
Kosovo je Srbsko!
Uživatelský avatar
Uhmi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 141
Registrován: sob čer 28, 2008 6:17 pm
Bydliště: Žďár nad Sázavou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Uhmi »

no já nemám tolik cvočků....spíš bych vzal nějaký ten obdélník vyšitý řadovým stehem, a zbytek udělal cvočkama, nebo kombinací cvůčků a korálků...ale mám problém...mám sice kousek suroviny, ale je průhledná, dá se toho nějak zbavit?
HOWGH !
Sapazi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 287
Registrován: čtv úno 15, 2007 9:48 pm
Bydliště: Zrnětín

Příspěvek od Sapazi »

Můžeš ji zkusit vybouchat, jestli je dost tlustá.Ona i pak zvláční a bude radost ji ohýbat a propichovat. Polož kůži na špalek a bouchej vhodným domlouvátkem místečko vedle místečka, ono to zbělá. Vhodné je například staré kladívko co už má zakulacené hrany nebo dubová palička. Úspěch ale není zaručen, když to nepůjde tak ti nějaký ten cancour bílého rawhide můžu poskytnout.
Někdo možná namítne, že spousta věcí na starých fotkách je ze žlutého průsvitného rawhide, ale myslím že toto má na svědomí zub času a špatné skladování, původně byla po oškrabání každá kůže neprůhledná.
foliovitého vzhledu nabude kůže leda po zahnívání v bahně a to , myslím , není ten autentický postup.
Uživatelský avatar
Uhmi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 141
Registrován: sob čer 28, 2008 6:17 pm
Bydliště: Žďár nad Sázavou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Uhmi »

já to kladivem zkoušel, ale bez úpěchu...ta kůže má sotva 1mm....a kladivo to akořát tak poškrábalo....
HOWGH !
Odpovědět