Púzdro na nôž

Výroba luků, šípů, indiánská lukostřelba, kopí, nože, šavle, palice, palné zbraně, ...
Tomáš
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 50
Registrován: sob čer 19, 2010 6:51 pm

potah pouzdra

Příspěvek od Tomáš »

ahoj,má někdo zkušenost s potažením vydělané jelenice na surové pouzdro? můžete mě prosím někdo něco říct? Dik.
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Re: potah pouzdra

Příspěvek od Eagle-Eye »

Tomáš píše:ahoj,má někdo zkušenost s potažením vydělané jelenice na surové pouzdro? můžete mě prosím někdo něco říct? Dik.
No na tom není co vymýšlet, prostě si ustřihneš jelenici, aby ti obalila ten surový korpus a po straně sešiješ a je to.
Tomáš
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 50
Registrován: sob čer 19, 2010 6:51 pm

potah na pouzdro

Příspěvek od Tomáš »

No,a to půjde normálně prošít když je to surovka ? :?
Tomáš
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 50
Registrován: sob čer 19, 2010 6:51 pm

potah na pouzdro

Příspěvek od Tomáš »

No,tak toje jedno,já to zkusím,dik moc.
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Prvně sešiješ samotnou surovku a pak kolem toho tu jelenici k sobě. Nemusíš ji přišívat k surovině, kdyžtak maximálně na horní hraně. Surovku v pohodě propíchneš šídlem, nebo i prošiješ jehlou pomocí kleští.
Tomáš
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 50
Registrován: sob čer 19, 2010 6:51 pm

Příspěvek od Tomáš »

OK,dik moc
Yankee
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 5
Registrován: sob črc 30, 2011 7:21 pm
Bydliště: Rožmitál pod Třemšínem

Příspěvek od Yankee »

Měl bych dotaz, Pokud sešívám korpus ze surové kůže šlachou nebo nití nedochází pak k přeříznutí stehů vloženým nožem? Vkládá se do švu ještě nějaký proužek kůže jako ochrana? Nebo se tomu zabrání jiným způsobem? Díky za odpovědi.
Námomóhtóhta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: čtv dub 10, 2008 11:04 am

Příspěvek od Námomóhtóhta »

Já tam vkládám dovnitř malý kousek surovky otočený proti švům. Stačí pár centimetrů dlouhý dát do špičky. Ovšem zda je to zcela košer to netuším.
Kosovo je Srbsko!
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Yankee: ve většině případů tohle indiáni prostě asi neřešili. Neviděl jsem na originálních pouzdrech žádné podobné vychytávky.
Sapazi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 287
Registrován: čtv úno 15, 2007 9:48 pm
Bydliště: Zrnětín

Příspěvek od Sapazi »

Když se použije pořádně tuhá kůže a pěkně se nalisuje, ostří potom nepronikne až ke švu, pááč kůže kudlu scvakne a nepustí.
Pouzdro je ve spodní části placatý a rozšiřuje se až nahoře. Ono to kudlu drží i obráceně, aby z pouzdra nevyskočila.

Důležitý je pořádně utahovat švy a použít dobrý řemínek, sešívání dratví či umělou šlachou se brzo ošúchá jak zevnitř tak zvenku
Ondřej
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 76
Registrován: úte srp 30, 2011 9:02 am
Bydliště: Petrovice u Karviné

Příspěvek od Ondřej »

Eagle-Eye píše:Yankee: ve většině případů tohle indiáni prostě asi neřešili. Neviděl jsem na originálních pouzdrech žádné podobné vychytávky.
V T.E. Mailsovi (The mystic warriors of the plains) je v kapitole Lances,Knives, clubs, hatchets, and guns na straně462 obrázek nesešitého korpusu na pouzdro do něhož je zrovna vkládán pruh suroviny široký až po díru na opasek-vedle toho jsou dva obrázky pouzdra z vrchu a v jednom ten proužek je (po celé šířce toho pruhu co je u většiny pouzder jen na ozdobu a není v něm nůž-tam kde je vyšívka či vybytí cvočky) a v druhém ne!
Pod tím je text: a) sheath with insert to space out case.
b) cross section showing sheath without insert.
c) cross section showing sheath with insert

tedy: a) pouzdro s vložkou pro případ vypadnutí
b) průřez ukazuje korpus bez vložky
c) průřez ukazuje korpus s vložkou


Ale kdo ví.....
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Ty Mystické válečníky od T.E. Mailse nelze brát až tak vážně. Mails byl laik, teoretik a především kompilátor.
Většina jeho informací je převzatých od jiných autorů různých kvalit. Pro začátečníka je to dobré, ale řada obrázků a skic je tam chybná.
Ondřej
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 76
Registrován: úte srp 30, 2011 9:02 am
Bydliště: Petrovice u Karviné

Příspěvek od Ondřej »

můžu se zeptat jak dlouhá a široká byla přibližně cvočkovaná pouzdra-nad třicet cm délka se mi zdá hodně-chtěl bych si udělat tohle pozdro: http://www.icollector.com/Blackfoot-Tac ... _i10909315
Ale mám nůž dlouhý 25 cm-pouzdro mám vyměřené na 26X9-je to možné????
Uživatelský avatar
Píta Ominí
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 373
Registrován: pon úno 05, 2007 8:44 pm
Bydliště: Přílepy (u Holešova)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Píta Ominí »

Možná se pletu, ale řekl bych, že u těchto typů pouzder je nůž vevnitř jen po tu cvočkovanou část, tj. cvočkami jsou spojeny obě kůže k sobě. Tudíž pokud máš nůž dlouhý 25 cm, tak pozdro 26 cm by bylo tak na jednu řadu cvočků. Na délce myslím nezáleží, na fotce dole je Černonožec s pouzdrem přes celé jeho břicho :-)
Přílohy
26448_10150127337570578_10150102703945578_11443413_5747353_n.jpg
26448_10150127337570578_10150102703945578_11443413_5747353_n.jpg (77.52 KiB) Zobrazeno 4385 x
LBH - Sedící Býk : Custer 1:0
Ondřej
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 76
Registrován: úte srp 30, 2011 9:02 am
Bydliště: Petrovice u Karviné

Příspěvek od Ondřej »

to by pak ale znamenalo že nůž z puzdra téměř nevyčuhuje-ted jsem si na to udělal šablonu z papíru a po obvodu nacvakal čtyři řady cvočků a nůž ven trčel tak 4cm. Ale jestli ty pouzdra byly i takhle velké tak musely být hrozně nepraktické ne????-takhle velké byly asi je ty na "ozdobu"!?
Taky mám problém s tím ře nůž je hodně úzký-vypadá skoro stejně jako tohle: http://anthro.amnh.org/anthropology/dat ... 03899%20AB
je totiž vykovaný z bajonetu-a tak se bojím že bude z pouzdra vypadávat-chtěl jsem spíš praktické pouzdro se kterým se dá běhat a nůž v něm drží-ale také se snadno vytahuje-co se s tím dělá? :roll:
Odpovědět