Dobová autenticita

Indianhobby, jeho minulost, budoucnost, přínos.
Sapazi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 287
Registrován: čtv úno 15, 2007 9:48 pm
Bydliště: Zrnětín

Příspěvek od Sapazi »

Ajéje, než jsem to dopsal tak vidím že se tu konečně debata pohnula někam...
Takže Awe, jak je to s tí zadkem? Já vím je o kukuřici (míněno listí), ta ale není všude...
Stejně ale hodnota této informace není vysoká, v lese toho roste... a kromě jehličí se dá použít skoro vše
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Sapazi: jsem si jistý, že to Vlk myslel s nadsázkou a humorem. Neber ho tak vážně.

Ještě jsem chtěl dodat, že tu nejde o to, aby někdo někoho jiného do čehokoliv nutil. Prostě si tu říkáme svoje postoje.

Já jsem za to rád, že si můžeme poslechnout pohledy z jiné strany. To je, myslím, obohacující, abychom nelpěli každý striktně jenom na tom jednom pohledu, protože ten je vždy omezený.

Když jsem se nad tím vším zamyslel tak nějak do hloubky, tak mi nakonec přišlo, že není důležité, jestli se věci dělají tak nebo onak, jestli vypadají tak nebo onak, ale jestli to člověka tak baví. To je myslím, gró celé věci. Přece nebudeme dělat něco, co nás netěší.

No a že to baví každého dělat trochu jinak? To je asi přece přirozené.
Wiyaka
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 76
Registrován: stř úno 14, 2007 7:28 am
Bydliště: Košice

Příspěvek od Wiyaka »

Eagle-Eye píše:Sapazi: jsem si jistý, že to Vlk myslel s nadsázkou a humorem. Neber ho tak vážně.
Súhlasím, Vlka poznám dobre a on je vlastne veľmi tolerantný človek, lebo keby nebol, tak by asi možno ani netáboril :-)))). Asi väčšine je jasné, že vedomosti a nové informácie sú výborná vec, ktorá nás poháňa dopredu, ale bez praktického táborenia by to bolo podľa mňa na nič.
Námomóhtóhta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: čtv dub 10, 2008 11:04 am

Re: "Oživlá historie"

Příspěvek od Námomóhtóhta »

Eagle-Eye píše: Kdyby nebylo Maye, pravděpodobně bychom tu dnes nebyli a stěží by se o např. o Šajeny někdo dnes zajímavl více, než třeba o Křováky nebo Yoruby.
Tak zrovna Šajeny May zmiňuje pouze okrajově v jednom jediném ze svých mnoha románů. :twisted: :twisted:
Kosovo je Srbsko!
hanes
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 94
Registrován: úte bře 18, 2008 5:31 pm

Příspěvek od hanes »

Pánové,
já jsem dokonce,ač už je to docela dávno v dobách hlubokého komunismu,vypisoval z Mayovek do sešitku,který jsem měl u hlavy postele,všechna indiánská jména,dialogy,monology a zvolání v "původním indiánském nářečí".....
Ale i přesto doufám,že mě tyto knihy nikterak nepoznamenaly a ač v jádru nejsem Jezuitou,s klidným svědomím bych je všechny spálil......:-)
Awe
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: ned úno 11, 2007 7:32 pm
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Awe »

Hanes: ono to nebylo až tak šílené - May si vlastní jména (a možná i všelijaká ta zvolání v "indiánštině") prý nevymýšlel... akorát nevím z jakého jazyka(ů) čerpal - nicméně už tehdy slovníky byly a byly k sehnání... akorát je to dost "zprzněno" tehdejší transkripcí
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Námomóhtóhta píše:
Eagle-Eye píše: Problém je v tom, že lidé, o kterých si mnozí myslí, že mají dobré informace, je třeba zase tak dobré nemají.
....
Širší veřejnost má zkrátka silné sklony chovat se stádově podle zavedených stereotypů, nad kterými nepřemýšlí, pouze je více, či méně přebírá za svoje.
Osobně bych ještě přidal velký vliv woodcraftu, který IMHO dobová autentičnost také zas až tak moc nezajímá a pak asi velké množství návodů na kde co a téměř všude, s nejrůznější kvalitou.
Asi by bylo jednodušší kdyby tady nic takového nebylo a každý si to musel složitě dohledávat, podobně jako jsme to museli dělat v 80-tých letech.
Každá situace má svůj vývoj a své pro i proti.
Hmmm, na těch návodech něco je. Přemýšlel jsem nad tím a myslím, že ty návody měly opodstatnění v době, kdy byly pro obyčejné lidi dobré knihy a materiály těžko dostupné. To ale dnes neplatí.

Dneska exisuje spousta dobrých knih s dobrými návody a lidé si mohou dovolit více nakupovat. Spíše to chce lidi směrovat k těmto materiálům. Ať se snaží kdo má zájem.
Uživatelský avatar
BearWolf
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 52
Registrován: čtv říj 11, 2007 11:57 am

Příspěvek od BearWolf »

Chcel by som sa opýtať, na aké etapy alebo skupiny by sa dal rozdeliť vývoj materiálnej kultúry alebo módy pri prérijných indiánoch? Niekoľko krát som tu na fóre čítal napríklad výraz stará doba, ale neviem od kedy dokedy trvala, čo nasledovalo po nej atď. Nemám v tom moc prehlad a keď sa pozriem na nejaký výrobok tak neviem zaradiť či patrí do takej alebo takej doby. Bol by som vďačný tomu, kto by tu trochu popísal (prípadne ma odkázal na nejaký článok kde sa o tom píše) od kedy do kedy bola aká doba, čo bolo pre ňu typické atď...
Ak sa to líší kmeň od kmeňa, tak mňa najviac zaujíma kmeň Lakota
Díky
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Mavericku to je dost složité a obsáhlé téma na jednoduchou odpověď. Pod pojmem "stará doba" si každý představuje trochu něco jiného, navíc záleží, jestli jde o pláně, lesy, či jinou oblast. Na pláních se "starou dobou" rozumí období do cca roku 1840, maximálně 1850. Tedy období, kdy se ještě nepoužívaly seed beads, ale pouze pony beads a quill.

Jak je to u lesů si netroufám říct, na to jsou tu jiní, co do toho vidí.

Co se týče rozdělení designu podle kmenů a navíc doby, to je tak obsáhlé téma, že by na to nestačila ani série článků. Jediná možnost je systematicky studovat dobové originály, udělat si co největší databází obrázků s datacemi a určením kmene a koukat a koukat a koukat. Za nějaký čas to dostaneš do krve a už jenom podle pohledu poznáš, jestli jde například o výrobek z první nebo druhé poloviny 19.století, případně poznáš i kmen nebo oblast.

Ale jak říkám, bez rozsáhlé databáze origiálů se neobejdeš. Neznalost dobových originálů je největší slabinou českých hobbystů a 90% věcí, co se u nás vyprodukuje spadá do oblasti čiré fantazie.
Uživatelský avatar
Witko
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 232
Registrován: pon úno 05, 2007 4:21 pm

Příspěvek od Witko »

Neznalost dobových originálů je největší slabinou českých hobbystů a 90% věcí, co se u nás vyprodukuje spadá do oblasti čiré fantazie.
s tím se nedá souhlasit. Mám pocit, že ohledně znalostí jsme na tom lépe.asi to ted nechci úplně rozpitvávat, ale prostě s tím nesouhlasím. domluvil jsem. howgh
veverka je nesvědomitý zákeřník
Uživatelský avatar
vlk
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 305
Registrován: stř bře 28, 2007 11:41 am
Bydliště: Slovensko/Prešov

Příspěvek od vlk »

Eagle-Eye píše:...období do cca roku 1840, maximálně 1850. Tedy období, kdy se ještě nepoužívaly seed beads, ale pouze pony beads a quill.
toto je podla mna mytus!!!
seed-ky sa pouzivali ovela skor, ale samozrejme v mensom rozsahu.
je ľahké byť odvážny z diaľky...
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Witko píše:
Neznalost dobových originálů je největší slabinou českých hobbystů a 90% věcí, co se u nás vyprodukuje spadá do oblasti čiré fantazie.
s tím se nedá souhlasit. Mám pocit, že ohledně znalostí jsme na tom lépe.asi to ted nechci úplně rozpitvávat, ale prostě s tím nesouhlasím. domluvil jsem. howgh
No asi záleží, jak kdo. Jistě je tu dost lidí, kteří mají solidní databáze a leccos znají, řádově počítám tak desítky. Pak je tu ale většina, kteří o tom mají spíše představy mlhavé. Neříkám, že je to špatně. Každý dělá jak umí a co mu vyhovuje a co ho baví. A ne pro každého je tohle důležité.

Jediné, co jsem chtěl říct, že při výrobě tady lidi (a nejen tady, je to i v Německu a všude jinde) příliš mnoho používají fantazii, a vytváří často z dobového hlediska nekorektní kreace. A to včetně nejmenovaného obchodníka, který v 90.tých letech svými přezdobenými výrobky ovlivnil celou generaci českých i německých hobbystů.

Mnozí se snaží tomu stylu připodobnit ještě dnes, aniž by si uvědomovali, že šlo o pouze o věci postavné tak, aby lahodily oku a byly vhodné na prodej do Německa či USA, ne aby byly autentické.

Viz například také diskuse o přezdobeném šajenském toulci, ve vláknu u Tygra.
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

vlk píše:
Eagle-Eye píše:...období do cca roku 1840, maximálně 1850. Tedy období, kdy se ještě nepoužívaly seed beads, ale pouze pony beads a quill.
toto je podla mna mytus!!!
seed-ky sa pouzivali ovela skor, ale samozrejme v mensom rozsahu.
Tak mě Vlku, nechytej za pysk. Jistě máš pravdu, ale myslím, že ta debata byla původně o tom, co se myslí "starou dobou" a ne o polemizaci jestli byly seed beads o 10 let dříve, nebo později.
Námomóhtóhta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: čtv dub 10, 2008 11:04 am

Příspěvek od Námomóhtóhta »

Eagle-Eye píše: polemizaci jestli byly seed beads o 10 let dříve, nebo později.
20? 30??
Kosovo je Srbsko!
Martin Hill
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 87
Registrován: úte zář 29, 2009 4:15 pm

Příspěvek od Martin Hill »

co takhle zakázat mobily notebooky a dalsi elektronicka zarizeni na táboře myslím že by stačilo aby ten kdo tábor organizuje měl mobil a když si někdo nutně bude potřebovat zavolat tak si zajde reaguju tak na

"Například na komerční akci v Boskovicích, kde jsme měli předvádět právě autentický život v táboře, skoro vždy by se našla nějaká ta skupinka skloněná nad knihou nebo displejem." ja si to čtu to forum po zpátku tak postupne tak prosím nebudte nastvani pokud jste toto tema pokladali za uzavrene.
"Den před večerem nechval, meč chval, až ho vyzkoušíš, děvče až se vdá, led až jej přejdeš a pivo až ho ochutnáš."
Odpovědět