Bederky ve staré době

Bederky, mokasíny, legíny, haleny, šaty, kabáty, čapky,.... Výroba, návody, rady, střihy, vzory, materiály
Odpovědět
Uživatelský avatar
OyunkeThanka
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 142
Registrován: úte úno 06, 2007 7:40 am

Příspěvek od OyunkeThanka »

vlk píše: co sa tyka indianskych pamati, Vrani Indiani si pamatali, ze za ich mladosti chodili stari muzi obleceni aj po "starom sposobe", tj. ze nenosili bederky!!! ale na tomto vyjadreni sa len tazko da postavit nejaka teoria o beznom vyskyte Indosov bez bederiek.
Nepatří to už do tohoto vlákna, klidně to může EAGLE-EYE přesunout.
Teorii o nenošení bederek kdysi rozebírali na PISu. Vycházeli ze skici od Bodmera na níž to skutečně vypadá na "holý zadek"
Obrázek

No a z něj pak vydumali, že by se starý střih nohavic dal nosit tak, že by zakrýval intimní partie. Viz obrázek
Obrázek

Tož tak. Přeberte si.
OyunkeThanka
Uživatelský avatar
vlk
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 305
Registrován: stř bře 28, 2007 11:41 am
Bydliště: Slovensko/Prešov

Příspěvek od vlk »

na Bodmerovom obraze podla mna skutocne ide o kratku bederku.
aj ked Wilsonovi jeden informator (z hlavy neviem ktory) spominal, ze "chlapci bederku nenosili, lebo latka bola draha" (skoro doslovny citat). ide o popis zimneho oblecenia, pohladam to doma, lebo je to zaujimava info...

vdaka za ten "bezbederkovy" nakres z PIS, vychadza asi okrem ineho aj z popisu z Crow Indian Beadwork, (z ktoreho mam info o "starom sposobe bez bederky"), kde sa vyslovene uvadza, ze jednotlive leginy boli krizom zaviazane na opacnej strane pasu.
ja sam som ale skor mal predstavu, ze je to obviazane okolo pasu (oblecies leginu a zaviazes to na opacnej strane, opasok sluzi len na to, aby to nepadalo dole, nie aby to drzalo na stranu), cize "prekrytie" vznikne vpredu aj vzadu. pride mi to tak praktickejsie, lebo by to asi bolo menej nachylne na "zhrnanie" uzlov vpredu na opasku.
tolko moj nazor...
je ľahké byť odvážny z diaľky...
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Ta skica s překříženými pásy mi přijde naprosto zcestná.

Že se nepoužívaly bederky dokládají výpovědi informátorů a řekl bych, že na některých obrazech od Bodmera také indoši bederky nemají, konkrétně např. Addih Hiddish.

Jako nejpravděpodobnější varianta mi přijde, že intimní partie byly zakryty širokími stehenními částmi legín. Pokud jste někdo držel v ruce staré legíny ze spodním plandákem (bottom tab leggings), tak budete udiveni, jak jsou obrovské, často měří 140cm bez úvazu, 180cm s úvazy. Zejména je obrovská stehenní část těchto legín.

Mám fotku z Náprstkáče, kde Chodí vodou drží ony známé legíny, úvazy drží nad hlavou a spodní okraj legín je na zemi. Takto obrovské jsou téměř všechny staré legíny.

To znamená, že buď byli prérijní válečníci vysocí dva a půl metru se stehnem jako Arnold ve vrcholné formě, nebo je vysvětlení jiné.

V části rozkroku vzniká značný přebytek materiálu, který může být, a často i byl využit k pohodlnému překrytí intimních partií.

Dovolím si tvrdit, a nejsem v tomto názoru osamocen, že řada starých bottom tab leggins jsou regulérními "bezbederkovými" modely.

V kontrastu k tomu jsou legíny mnohých hobbystů, jak jsem si všiml, zejména těch, co se zaměřují na starou dobu. Často zařezané do stehen, velmi krátké nahoře, i dole. Ve staré době se indiáni snažili mít na oblečení co nejvíce materiálu, který musel co nejvíce viset. Spodní plácačky na bottom tab leggínách visely klidně 50-70cm pod úrovní chodidla (samozřejmě na koni). :!:
Dano
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 90
Registrován: úte úno 06, 2007 10:27 am

Příspěvek od Dano »

a aky mate nazor na taketo bedery?
http://www.old-picture.com/indians/Medi ... remony.htm
ten odkaz som dal preto, lebo uz davno ma prekvapilo, co sa daju najst aj stare videa nejakych tancujucich planakov niekedy z roku 1900, tak maju presne take tucne, kratke bedery, ziadne plandave handry medzi nohami, ako je to vidno na taboreniach a taketo bedery tu nenosi nikto(?). mohli by ste mi to niekto vysvetlit? a pointa je taka, ze nieco podobne som videl na nejakom obraze hadam zo "starej doby" :)
Odpovědět