pěstování tykví

Tření dřev, křesání ocílkou, štípání pazourku, výroba klihu, barvení pigmenty ...
Uživatelský avatar
tom
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 348
Registrován: stř úno 14, 2007 10:42 am
Bydliště: Hůrka-Jeseník nad Odrou
Kontaktovat uživatele:

pěstování tykví

Příspěvek od tom »

má s tímto někdo skušenosti chtěl bych se do toho příští rok pustit,tak prosím poraďte mi :oops: :) Kdy vysévat ,kdy sadit ven ,jestli vyvazovat,nebo to nechat plazit po zemi,jestli hnojit,jak to sušit .a td :D
na každů sviňu sa někde vaří voda
Siky
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 100
Registrován: stř úno 07, 2007 11:08 am
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Siky »

Jestli myslíš Lagenarie, pěstuju letos třetí rok. Chce to dobře vyhnojenou půdu, slunné místo, hodně vody. Vysévat doma tak v půlce, koncem dubna do středních květináčů, případně doma přesadit do větších než půjdou ven. Když nemají dost světla a prostorný květináč, tak se zbytečně vyčápnou (málo listu, dlouhý stonek plazící se za světlem). Dát ven tak začátkem května, ale na noc chránit před přízemními mrazíky, nelépe do malého přízemního pařeníku. Přes noc se může nechat otevřít až po třech zmrzlých. Jsou náchylné na teplotu kolem nuly a hned odcházejí. To platí jak na jaře, tak i na podzim.
Letos jsem zaváhal a vyséval do květináčů až začátkem května, to už je skoro pozdě, ale taky se chytily.

Zakrátko během května a června až července se vytvoří bohatý objem listů, rozlézají se do okolí, takže je potřeba postavit tyče ze dřeva nebo železa a proplést drát nebo pevný provázek, ať se mají po čem plazit. Jsou schopny se plazit do velké výše, až několika metrů. Mám tak postaveno do dvou metrů, vloni se chytly jabloně a suše to hnali do koruny.

Během července se začnou vytvářet plody, pokud se položí na zem, je třeba je podložit, aby o hlínu nestrupatěly. Pozor na slimáky. Přibližně v půlce srpna začnu zaštipávat květy, které by už stejně do podzima nestačily dozrát, ať se žene síla do plodů.

Rostlina je náročná na vodu, v teplých letních měsících jsem dával denně přibližně 60 l vody pro rostliny na ploše dvou, dvou a půl metrů čtverečních. Voda je potřeba i mimo jiné na to, aby tykve dostaly objem.

Pokud je dobře vyhnojená půda, nemusí se v průběhu roku již toliko přihnojovat, ale rozhodně tím nic nezkazíš, pozor, ať se rostliny nespálí.

Každý rok doporučuji měnit místo, kde budou tykve růst.

Je důležité, jaký je rok, zda je teplý podzim, zda stihnou dozrát. Pokud nestihnou a je tykev měkká, později při sušení stejně shnije. Vloni jsem měl odpad 80%, přišly u nás brzo mrazíky, odešly listy a rostlina skončila.

Při sušení je důležité, aby tykve visely za stonek ve vzduchu a nikde se nedotýkaly, jinak na místě dotyku např., se zemí plesniví.

Suším na husto doma u kamen. Přibližně do vánoc schnou a změní barvu ze zelené, na hnědou. Pak je další zpracování, to je popsáno např. na Aweho stránkách.
Pokud si na něco dalšího vzpomenu, napíšu to.
Siky
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 100
Registrován: stř úno 07, 2007 11:08 am
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Siky »

...letos se mi pnou po kukuřici, tak je to takové pěkné irokézské .. :lol:
Siky
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 100
Registrován: stř úno 07, 2007 11:08 am
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Siky »

Vyzrání tykve je důležité nejenom proto, že při schnutí tolik nehnijí, ale také pro její praktické využití. Více vyzrálá tykev má silnější stěnu, a tudíž není tak náchylná na proražení.

Tykev jako nádobu na vodu je třeba brát jako spotřební materiál.
Uživatelský avatar
tom
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 348
Registrován: stř úno 14, 2007 10:42 am
Bydliště: Hůrka-Jeseník nad Odrou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tom »

právě že jsem byl u souseda a on to má jako okrasu na zahradě a vypadá to moc dobře jak to leze po jabloni :D ,ale říkal že mu to vždycky schnilo tak se radší ptám skušenějších :wink:
na každů sviňu sa někde vaří voda
Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 246
Registrován: pon úno 12, 2007 5:50 pm

Příspěvek od Dva hlasy »

Já teda nevím jestli v tom nehledáte velkou vědu. Jediné čeho bych se držel, tak je ta solidní zálivka - spojitost s objemem jednotlivých plodů je zřejmě nasnadě, ale ne všichni potřebují 5l soudečky. Jinak jsem neměl problém ani s tykvemi které leží na zemi.
Uživatelský avatar
tom
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 348
Registrován: stř úno 14, 2007 10:42 am
Bydliště: Hůrka-Jeseník nad Odrou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tom »

:) a pro upřesnění.bavíme se o tykvi láhvovité?
nebo o něčem jiném :oops:
na každů sviňu sa někde vaří voda
Ondra
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 26
Registrován: stř zář 26, 2007 5:35 pm

Příspěvek od Ondra »

A bacha na okurkovou plisen. Me to chytlo od sousedky ktera na to pece a nechala mrtve okurky/cukety na zahonku a nijak to neresila. No a ja to taky neznam a nez jsem to postrikal tak jsem mel 3/4 kytek mrtvych. Uvidim jestli alespon ten zbytek stihne nejak rozume dozrat.

Pristi rok nebudou mit tolik primeho slunicka (prestehoval jsem se), ale vic dam na to aby se meli po cem pnout, na zemi se strati ve vysoke trave (ktera pak nejde kvuli tykvim kosit)
Siky
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 100
Registrován: stř úno 07, 2007 11:08 am
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Siky »

Ondra píše:A bacha na okurkovou plisen.....nez jsem to postrikal tak jsem mel 3/4 kytek mrtvych.
To ale pak nebudeš mít BIO tykve... :wink: :lol:
Uživatelský avatar
Spící Medvěd
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 42
Registrován: pát bře 23, 2007 7:37 am
Bydliště: Kladno

Příspěvek od Spící Medvěd »

Nejideálnější na pěstování je podle mne kompost. Dle slov kamaráda" vysadil jsem ty mrchy mámě na kompost a málem mne ukamenovala, bo přez ten prales nebylo vidět na ostatní zahradu " A je fakt, že jich předloni měl asi 6 bramborovejch pytlů.
Uživatelský avatar
tom
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 348
Registrován: stř úno 14, 2007 10:42 am
Bydliště: Hůrka-Jeseník nad Odrou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tom »

no a kdy se to teda sklízí? :oops:
na každů sviňu sa někde vaří voda
Krazzi
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 4
Registrován: úte bře 10, 2009 5:39 pm

Příspěvek od Krazzi »

Dobrý den, kde se dají sehnat semínka tykví???
Uživatelský avatar
tom
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 348
Registrován: stř úno 14, 2007 10:42 am
Bydliště: Hůrka-Jeseník nad Odrou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tom »

Krazzi píše:Dobrý den, kde se dají sehnat semínka tykví???
Tak já je kupuju normálně v kětinářství,a je tam toho vícero druhů
např (tykev láhvovitá,kalabasa,a různé okrasné tykve)a tuším že v kauflandu taky bývají
na každů sviňu sa někde vaří voda
Krazzi
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 4
Registrován: úte bře 10, 2009 5:39 pm

Příspěvek od Krazzi »

Newím bud sou u nás demetní obchody nebo newím
yunb ye nah
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 72
Registrován: ned dub 13, 2008 8:07 pm

Příspěvek od yunb ye nah »

ideal je koupit tykev - reziebat ju - a vevnitr je mas
Odpovědět