Fendery

Fórum Vran
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

Taky si myslim, ze jsou to jednoznacne bandaliry.Hele a co si myslite ze jsou ty kolecka pred jezdcem na koni? Me to pripada jako ty medicinove konske stity z rawhide. Zajimave je taky upevneni pricesu, tady je videt stary zpusob, ten poctivy, na fotografiich z pozdejsi doby to maji jen tak halabala uvazane kolem krku.
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
filip
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 16
Registrován: pon črc 30, 2007 9:39 am

Příspěvek od filip »

to Savage:
Tak tak, jsou to ty chranice pod sedla.
Autor pise ze je to pozustatek rawhidoveho konskeho brneni ze stare doby...
Pry byly celkem bezne u kmenu plani.
Pier
PS: V pricesech se ze stare doby se moc neorientuju.
filip
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 16
Registrován: pon črc 30, 2007 9:39 am

Příspěvek od filip »

Jinak, trochu jsem se rozepsal,pac mam doma konecne internet..Ha HA
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

herdek jsem cetl ten tex co k tomu patri a pise ce tam cosi o tom , ze nejaka slecna ty figurky vystrihla a nalepila do sesitu......kde je to o tom brneni?
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
filip
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 16
Registrován: pon črc 30, 2007 9:39 am

Příspěvek od filip »

Sakrys ,
a kde je to o tom strihani ze se sesitu???
Cetli jsme stejny prispevek?Ja cetl to co je tvuj primy odkaz...
Ale , uz hledam to brneni
:)
filip
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 16
Registrován: pon črc 30, 2007 9:39 am

Příspěvek od filip »

The circular shape just in front of each man’ssaddle represents a painted-parfleche “saddle fender,” which keptthe sharp-edged saddle from gouging the back of the horse. These werea survival from the leather horse armor used everywhere on the Plainsuntil the early-19th century.


tak tu to je.
tes jsem na to cumel jak ....
pier
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

No co jsi cumel? Na to brneni? Mam nejake na fotkach jestli te to zajima.fo
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
filip
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 16
Registrován: pon črc 30, 2007 9:39 am

Příspěvek od filip »

No to vis, ze me to zajima, budu rad.
pier
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

galerie

Příspěvek od Savage »

*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
filip
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 16
Registrován: pon črc 30, 2007 9:39 am

Příspěvek od filip »

Diky moc ,
byl jsem hodne zvedavy, protoze jsem myslel, ze mas na obrazcich ty cela rawhidova brneni.... :) ( tak sory za nedorozumeni, ja cumel jak puk na ta brneni)
Ty fendry samo ze znam, ale dik za velmi peknou kolekci.
:)
Uživatelský avatar
vlk
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 305
Registrován: stř bře 28, 2007 11:41 am
Bydliště: Slovensko/Prešov

Příspěvek od vlk »

Savage: vdaka za tie obrazky, velmi pekna kolekcia.

moj nazor je, ze je to tvrdo prakticka zalezitost spojena s nosenim bremena na nakladnom sedle, typoval by som, ze ide o o ochranu pred sadou tyci (a podobnej batoziny) priviazanych na sedlo a zaroven spolu so sedlovou dekou (alebo namiesto nej) pomaha roznasat tlak sedla na konsky chrbat (kedze sedla vtedy asi neboli robene na mieru konom, ako to robia profici dnes).

co sa tyka brneni na kone, je to typicke prehlasenie ala Mike Cowdrey. zober nejaky fakt a vymysli si ku nemu nejaku teoriu...

brnenia na kone sa uvadzaju vo viacerych ranych pramenoch a urcite sa pouzivali (tak ako aj kozene brnenia pre indosskych bojovnikov), ale pouvazujte nad jednou vecou! ktore miesta by ste na koni chranili brnenim? cast pod sedlom? asi sotva. klasicky sa vo vsetkych konskych kulturach chrani hrud a zadok kona!
v podstate vsetky rawhidove casti konskeho postroja by sa dali povazovat za pozostatok brnenia, ale je to skutocne tak?
tazko povedat, ale skor uverim, ze pozostatok brnenia je ta klasicka Vrania/Plateau konska naprsenka, aj ked nieje z rawhidu...
je ľahké byť odvážny z diaľky...
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

Ano termin brneni je zavadejici. Pouzivam ho jen jako terminus technicus.Dobra budeme rikat fender :-) Mozna to i lepe vystihuje podstatu tohoto zarizeni, ktere jak rika Vlk melo spise chranit konuv hrbet pred poskozenim nakladnim sedlem. Pokud by se nejake brneni opravdu pouzivalo jiiste by ho nekdo zaznamenal popr uchoval. A navic kone v kulture Vran meli pomerne kratkou historii na to aby nejake zarizeni stihlo podlehnout tak rozsahlym zmenam a redukcim aby vyslednym produktem byl fender jak ho vidime na fotografiich. Btw i ty zminene horse collar popisuje tusim Dennig kolem roku 1840 jako vyrobene z cerveneho sukna, takze myslim, ze jde o stejny pripad nepravdepodobne zmeny.
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
Uživatelský avatar
vlk
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 305
Registrován: stř bře 28, 2007 11:41 am
Bydliště: Slovensko/Prešov

Příspěvek od vlk »

kludne to mozeme dalej volat brnenie... :D (rozhodne som v predchadzajucom prispevku nereagoval na Tvoje pouzitie tohoto terminu, ale skor na ten pokec v anglictine...)

pouzivanie konskych brneni zaznamenali tusim Spanieli, myslim ze sa o tom pise aj v knihe "Horse in the Blackfoot Indian Culture", ak sa teda dobre pamatam:
http://www.sil.si.edu/DigitalCollection ... image1.htm

pouzitie tohoto brnenia asi vyplyva z toho, ze na pesi styl boja nauceni ludia sa snazili chranit cenneho kona pri pouziti im zabehnutej taktiky. az po nejakej chvili prisli na to, ze rychlost je ich zbranou a od brneni upustili. urcite ich presvedcila aj ucinnost pusiek na taketo brnenia. tipol by som ale, ze to bolo asi skor na juznych planach...

"horse collar" by som povedal ze moze mat nieco spolocne s ozdobnymi nahrdelnikmi pre kone, ktore su casto ozdobene raticami, alebo paraticami (na AMNH je ich niekolko).
aj Wilson opisuje prihodu Hidatsov zo zimneho lovu, ked im zafukalo najlepsieho kona do snehoveho zaveja, a ten sa na zaklade toho tak podchladil, ze ked ho vykopali, nevladal stat na nohach. informatorov otec slubil konovi,ze mu daruje "nahrdelnik z cervenej latky", ked sa "pozbiera" a dojde domov.
inde som zase pocul, ze podobne nahrdelniky sa davali na kone, ktore podali neobycajne sluzby v boji (co by mohlo vysvetlit, preco ho maju na konoch zeny pri roznych specialnych prilezitostiach, kedze zeny pri tychto prilezitostiach prezentovali manzelovu vystroj...).

ale to su len moje dohady...
je ľahké byť odvážny z diaľky...
filip
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 16
Registrován: pon črc 30, 2007 9:39 am

Příspěvek od filip »

Ja jsem se prave divil tomu, ze by byl fender pozustatek nejakeho velkeho brneni, protoze jeho tvar vypovida prisnou logiku pouziti jako chranice pod sedlo, tak aby se neodrel konsky hrbet.
Brneni se u indosu pouzivalo (Huroni v lesich, Tlingitove na SZ, Eskymaci a jini) a myslim ze ho jizni kmeny ( komancove atd.) mohli obslehnout od Spanelu.Ale zeby fender byl pozustatek jakehosi rawhide krunyre? Myslim , taky ze ne.
Nemyslim si, ze by tyto veci byly medicinove povahy, ale ze se malovaly proto, ze to tak se sedlem pri jizde davalo hezky vizuelni efekt...

Jinak autir prispevku pise docela zajimavou teorii o koralkovanych futralech na kopi.Pry je vozily zeny na koni za sedlem jako symbol, ze jejich muz ziskal v boji coup tim, ze takovouto zbran vytrhl nepriteli z rukou (velice ceneny coup u Vran).
Myslim si, ze to tak mohlo byt, a to co rikal Savage, ze to totiz byly jakesi medicinove predmety , asi bude pravda.
Uživatelský avatar
vlk
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 305
Registrován: stř bře 28, 2007 11:41 am
Bydliště: Slovensko/Prešov

Příspěvek od vlk »

zaujimave je, ze tie fendre maju taky pomerne prisne rovnaky vzor, je to prinajmensom nezvycajne.
to by mohlo byt voditko ku nejakemu specialnemu vyznamu tohoto predmetu, alebo nejakemu tabu viazanemu k tomuto predmetu, ktory ich nutil pouzivat stale rovnake zdobenie, co vacsinou plati pre medicinove, alebo spolkove veci...

co sa tyka futralu na kopiju, tato teoria sa mi nie celkom pozdava, ked vezmeme do uvahy rozsirenie tohoto predmetu v rezervacnom obdobi a rozsirenie bojoveho pouzitia kopije v druhej polovici 19. storocia.
ja osobne si myslim, ze toto puzdro urcite nejakym sposobom symbolicky nahradza realne zbrane, ktore Vrania manzelka svojemu manzelovi niesla pri specialnych prilezitostiach (co bola pre konkretnu manzelku velka pocta), hlavne v neskorsom obdobi, ked v podstate jedinou zbranou bola puska rozneho prevedenia. k tomuto puzdru sa preto mohlo pristupovat z urcitou uctou, ktora prinalezi niecomu tak dolezitemu, ako su zbrane bojovnika, co je za urcitych okolnosti skoro medicinova zalezitost.
ale opat su to len moje domnienky...
je ľahké byť odvážny z diaľky...
Odpovědět