Pouzdra na kopí

Fórum Vran
Odpovědět
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Pouzdra na kopí

Příspěvek od Eagle-Eye »

filip píše:
Jinak autir prispevku pise docela zajimavou teorii o koralkovanych futralech na kopi.Pry je vozily zeny na koni za sedlem jako symbol, ze jejich muz ziskal v boji coup tim, ze takovouto zbran vytrhl nepriteli z rukou (velice ceneny coup u Vran).
Myslim si, ze to tak mohlo byt, a to co rikal Savage, ze to totiz byly jakesi medicinove predmety , asi bude pravda.
vlk píše: co sa tyka futralu na kopiju, tato teoria sa mi nie celkom pozdava, ked vezmeme do uvahy rozsirenie tohoto predmetu v rezervacnom obdobi a rozsirenie bojoveho pouzitia kopije v druhej polovici 19. storocia.
ja osobne si myslim, ze toto puzdro urcite nejakym sposobom symbolicky nahradza realne zbrane, ktore Vrania manzelka svojemu manzelovi niesla pri specialnych prilezitostiach (co bola pre konkretnu manzelku velka pocta), hlavne v neskorsom obdobi, ked v podstate jedinou zbranou bola puska rozneho prevedenia. k tomuto puzdru sa preto mohlo pristupovat z urcitou uctou, ktora prinalezi niecomu tak dolezitemu, ako su zbrane bojovnika, co je za urcitych okolnosti skoro medicinova zalezitost.
ale opat su to len moje domnienky...
filip píše:to: Vlk
OK , ale ta zena na tom piktaku nese za sedlem futral a v ruce ma manzelovo spolkove kopi,takze si myslim ze to zbrane az tak realne nahrazovat ( ve smyslu symbolizovat ) nemuselo.
taky jenom domenky..
vlk píše:asi mas pravdu.
mohlo to teda znamenat, ze manzel v boji ziskal vseobecne nepriatelovu zbran...
vlk píše:
filip píše:to: Vlk
OK , ale ta zena na tom piktaku nese za sedlem futral a v ruce ma manzelovo spolkove kopi,takze si myslim ze to zbrane az tak realne nahrazovat ( ve smyslu symbolizovat ) nemuselo.
taky jenom domenky..
ked sa tak nad tym zamyslam, tak sa to az tak nevylucuje, len okrem ineho to zdoraznuje ze jej manzel bol nositel spolkovej kopije...
filip píše:To: Vlk
To ano, ale v 70 letech Vrany stale vedly mezikmenove valky ( ne pouze jako zvedove pro US armadu), a urco pouzivaly kopi a jine zbrane.A kdyz ne Vrany , tak jine kmeny ( Lakota) se kterymi bojovali pouzivali kopi velice hojne.A myslim si , ze vytrhnout v primem boji nepriteli z rukou zbran a ziskat tim velice dulezity coup mohlo byt duvodem oslavit a zaznamenat ( a taky ukazovat) tento cin vyrobenim a nosenim pri paradach prave futralu na kopi.
Zajimave by bylo zjistit , jestli se v typi vesely k medicinovym predmetum ( tedy naproti vchodu) nebo proste jenom uvazovaly nekde k liningu. Dost by to mozna napovedelo o jejich ucelu.
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Vždy jsem se domníval, že se jedná o symbolický prvek. U Vran bylo zvykem, že ženy nosily při oslavách zbraně svých manželů. Tento futrál, připomínající kopí může být právě symbolem zbraní, který žena nese. V rezervačních časech, jako vzpomínka na staré časy, na starou tradici.

Futrál na kopí to pravděpodobně není, už jen proto, že si nedovedu představit, jak by se tam dávalo a jestli by se tam vešlo
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

Futral na kopi to jiste neni i pres to, ze se tam kopi vejde. A to,ze tato vec nema obdobu v bizonich casech naznacuje, ze se jedna o zastupny symbol, napr tech zminenych zbrani.
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
filip
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 16
Registrován: pon črc 30, 2007 9:39 am

Příspěvek od filip »

Ja netvrdim, ze se dovnitr davala kopi , ona se ta vec jen takhle menuje anglicky a ja neznam lepsi pojmenovani.
Jak nad tim premyslim, je tezke najit presnou ulohu tohoto predmetu, a to ze to mohl byt odznak za coup... no, prani otcem myslenky..
Myslis tedy , ze to pouze vseobecne nahrazuje ( ci symbolizuje) zbran ?
Kdo by byl potom opravnen takovyto symbol pouzivat?
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

Poslouchejte co me v noci napadlo, je to hodne divoka teorie: lance case bylo ve skutecnosti pouzdro na savli a jeho predobrazem bylo pouzdro ktere vlastnil Wrap His Tail (ci jak se jmenoval). Jeho nosenim rodina vyjadrovala spriznenost s ucenim zmineneho rebela ,po jeho smrti se stalo jeho pripominkou a dnes uz si nikdo jeho puvod nepamatuje, ale jako zdobna soucast horse gear se stale pouziva. A ted: je to divoke a nema to vubec zadny zaklad, ale myslim, ze nam to muze poskytnout predstavu jak se takova novatorska vec (lance case) najednou vyloupla mezi Vranami. Myslim tim, ze ukazuje princip jak takove veci mohly vznikat. Na teorii (ani to zadna teorie neni, spise model) samozrejme netrvam :-)
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
Uživatelský avatar
vlk
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 305
Registrován: stř bře 28, 2007 11:41 am
Bydliště: Slovensko/Prešov

Příspěvek od vlk »

Savage: tiez ma uz skor napadlo, ze to mohlo byt povodne puzdro na spanielske mece, ktore sa u Vran v ranom obdobi plani bezne vyskytovali. ma na to takmer idealny tvar...
tak isto ako aj s kopijami, predpokladam ze na vsetky zbrane s cepelami sa pouzivali nejake puzdra, kto niekedy narabal s takymito zbranami vie, ze to je proste prakticka nutnost! pravdepodobne neboli vobec zdobene, pred portretovanim/fotenim sa davali zo zbrani dole a ziadne sa proste nezachovali...

filip: samozrejme ze viem o medzikmenovych vojnach a nemal som na mysli boj v pozicii armadnych zvedov. napr. Curtis popisuje len pribehy z medzikmenovych bojov...
od kopije sa ale v druhej polovici 19. storocia postupne upustilo u vsetkych planovych kmenov (narychlo si neviem spomenut, kde presne som to cital), jedina ich funkcia v tomto obdobi bola podla mna na 95% spolkova a obradna. rozhodne by som netvrdil, ze sa pouzivala "velmi hojne".

o prave, resp. vysade nosit futral napisem do noveho vlakna o Vranich poctach...
je ľahké byť odvážny z diaľky...
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

Vlk: Pretty Shield myslim popisuje jak si jednou s kamaradkou hraly s otcovym kopim a jak se porezala.Neni tam neco o nejakem pouzdre, ty to mas prece jen v zive pameti? Btw, ze by Vrany neco nezdobily se mi moc nezda i kdyby to melo byt jen omalovany rawhide :-)
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
Uživatelský avatar
vlk
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 305
Registrován: stř bře 28, 2007 11:41 am
Bydliště: Slovensko/Prešov

Příspěvek od vlk »

bolo to tak, ze si Pretty Shield s jednou kamaratkou "pozicali" kopiju a isli si ulovit bizonie mlada, co sa im nakoniec aj podarilo, ale na ostrej kopiji si pri tom jej kamaratka porezala nohu. takze je stale mozne, ze standardne "odlozena" bola kopija v nejakom obale.
kto kedy narabal s ostrymi cepelami vie, ze taka cepel bez obalu je uz pri beznej manipulacii velke riziko pre dotycneho aj okolie (a nielen v boji... :wink: )

Vrany podla mna nezdobili kopec veci, akurat boli vacsinou malo zaujimave na to, aby si ich niekto nechal. takisto pomer zdobenych a nezdobenych veci bol iny okolo roku 1850 a iny v 1880.
uz len napr. ked si bojovnik bral na vypravu 10 parov mokasin, neverim ze boli zdobene!
ale je pravda, ze od puzdra na cepel by som ocakaval, ze bude aspon namalovane...
je ľahké byť odvážny z diaľky...
Uživatelský avatar
Witko
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 232
Registrován: pon úno 05, 2007 4:21 pm

Příspěvek od Witko »

NA PISu vlákno More Gilcrease Drawers od paul rittner. fotky těchle pouzder. je to dnešní.
Odpovědět