Ozan

Týpí, polozemnice, wigwamy, longhousy,... stavba, táboření, tipy, zkušenosti, ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Ozan

Příspěvek od Eagle-Eye »

Zajímavá otázka je: ozan a dobová autenticita. Jak moc je ozan dobový? Podle všeho ozan, jak ho dnes známe je výmysl Reginalda Laubina. Jeho indiánští informátoři mu tvrdili, že se podobná plachta mohla za starých časů používat, ale podrobnosti si nikdo nepamatoval. Možná, že šlo jenom o nějaký plášť natažený na západní straně týpí. Každopádně si myslím, že dnešní podoba ozanu je jaksi příliš technická, neboli jestli chcete "bělošská". Jak se s tím teď popasovat?
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

Vyresil jsem to natazenim stare cichy na perinu,neni to zcela idealni,ale celkem to nejakou praci udela a vypada to super.Viz obr ve vlaknu Lining.
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
Uživatelský avatar
Witko
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 232
Registrován: pon úno 05, 2007 4:21 pm

Příspěvek od Witko »

Já zase starým secesním ubrusem,je to v pohodě,funguje to chvíli,když topíš,stíhá a vypadá to dobře,myslím.W
veverka je nesvědomitý zákeřník
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Hmmmmmmmm :shock:
Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 246
Registrován: pon úno 12, 2007 5:50 pm

Příspěvek od Dva hlasy »

O ozanu se tuším zmiňuje Francis Parkman v Oregonské stezce. Na 100% to netvrdím - musel bych si ji znovu pročíst. Ale pokud je to tam, tak se popisuje i použití zástěn, které se spustili z ozanu k zemi a tím vzniklo chambre-separe pro mladé v dvougeneračním stanu. A je to 1/2 čtyřicátých let.
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

O těch zástěnách se píše i v knize Memoirs of a White Crow. Napsal to jeden kluk, co žil mezi Vránama v 70.letech.
Sapazi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 287
Registrován: čtv úno 15, 2007 9:48 pm
Bydliště: Zrnětín

Příspěvek od Sapazi »

Uživatelský avatar
JCC
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 50
Registrován: pon říj 08, 2007 4:21 pm
Bydliště: Šumperk
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JCC »

Jej, tak to je ovšem strašný (fotky od Sapaziho),...

Mě osobně stálo TP od konce května až do konce září a můžu říct, že ačkoliv v červnu přecházela fronta, kdy pršelo tak 3-4 dny, já jsem měl v TP sucho. Nepoužívám žádné z těch hnusotin z fotek, které poskytl Sapazi ani ozan a topil jsem během deštivých dnů neustále a když nepočítám defekt, jako je podtečení vody spodem tak naprosto vpohodě...
Druhá věc je ta, že pokud je ozan barevnej, tzn. z nějaké dobové látky, tak je to fakt pěkný a když už nic jinýho, tak se tam dá "uskladnit" i klestí na zátop.
*****Don't eat yellow snow...*****
wičaša hayčaša
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 73
Registrován: pát úno 23, 2007 12:42 pm

Příspěvek od wičaša hayčaša »

Bez ozanu 3-4deště v pohodě.Ale co když prší týden,nebo i víc? :shock: Pravidelně tábořím od pulky května a končím začátkem září a mužu říct,že OZAN je jedno veliké PLUS.Táboření bez ozanu je ulet :shock: :shock: :shock: Ozan zadrží až 70% deště,který projde vrchem tipi,takže vzadu,kde většina z nás spí je vždy sucho.A navíc i teplo,protože teplo od ohně jak proudí nahoru,tak se pod ozanem otáčí a jde do zadu dolu směrem na nás,kde většina z nás spí :lol: Navíc i popílek padá na ozan a ne na postel v zadu,i když tady by se dalo polemizovat.Prostě v tipi je bordel všude na zemi.Samozřejmě musíš mít DOBREJ ozan.Já osobně mám ozan od Sapaziho už takovejch dobrejch 8let a jsem nadmíru spokojen :lol: A ne jen klestí se dá dávat na ozan,ale i rawhide,provazy a jiné podobné věci.Prostě ozan ozan ozan,dávám 100bodu.
Odpovědět