Dobový lining????

Týpí, polozemnice, wigwamy, longhousy,... stavba, táboření, tipy, zkušenosti, ...
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Dobový lining????

Příspěvek od Eagle-Eye »

Když jsem studoval staré liningy, ještě kožené, nebo i fotky interiérů týpí, nemohl jsem přehlédnout, že vypadají zcela jinak, než ty technické lichoběžníky, používané dnes.
Kožené liningy sestávaly z x kusů několika biozních kůží sešitých dohromady, různých nepravidelných tvarů, s dírama po kolících. Pozdější plátěné byly zase spíše obdélníky, různě posešívané, často pruhované nebo kostičkované, to všechno namíchané dohromady a nějak ledabyle naaranžované do týpí.
Nebylo by více dobové zahodit ty lichoběžníčky, někde na půdě sbalit hromadu starých látek, plachet, povlečení, nějak to sešít na stroji a vyrazit tábořit? :wink:
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

Obrázek

Treba takhle?
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Savage: Paráda, to je přesně ono :idea: Více takových týpí :!:
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Na vraní interiéry je nejlepší asi Fred Miller, Photographer of the Crows. Tam se člověk najde, to je nádhera., však to jistě znáš.
Jirka
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 3
Registrován: čtv led 29, 2009 11:31 am

Příspěvek od Jirka »

Zatím se mi nepodařilo najít fotografii vraního interiéru datovatelnou před rok 1898. Je na tom někdo lépe ?
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

O tom dost pochybuju, kdyby nějaká taková fotka byla, asi bysme to věděli :(
Uživatelský avatar
vlk
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 305
Registrován: stř bře 28, 2007 11:41 am
Bydliště: Slovensko/Prešov

Příspěvek od vlk »

mam foto vranieho tipi cca z 1870 (ak sa nemylim), je to foto napolovicu otvoreneho tipi s nejakymi ludkami vo vnutri, nieco tam vidno je, teda skor by som povedal, ze tam nieje vidno nic. povedal by som ze to tipi bolo postavene len koli zatieneniu.

v starom tipi podla mna bolo vsetko pobalene a pripravene na pripadny presun. relativne "vybalene" boli len zbrane a to, co momentalne niekto potreboval...
lining tvorili plaste/kusy koze/kusy latky, priviazane za horny okraj a na spodnom okraji prilozene parflechami, sedlami, a inou batozinou tak, aby boli co najblizsie plastu tipi.

aj Millerove interiery tipi boli podla mna samotnymi Vranami pred fotenim "prizdobene", ale to je len moj nazor...

typoval by som, ze interier sa podobne zariadoval (vec prestize) len v pripade, ze sa Vrany niekde zgrupli na nejaky "mejdan", ked sa absolutne neobavali nejakeho vyrusenia a pripadneho nahleho balenia a odchodu...

podla starych fotiek to vyzera tak, ze Vrany ktore prisli na podpis zmluvy do Laramie v roku 1851, nemali tipi, ale vojenske A-ckove stany a kopulovite stavby, ktore sa podobaju na tzv. "sweat lodge". asi pre pripad, ze by trebalo rychlo balit...
je ľahké byť odvážny z diaľky...
Wiyaka
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 76
Registrován: stř úno 14, 2007 7:28 am
Bydliště: Košice

Příspěvek od Wiyaka »

vlk píše:podla starych fotiek to vyzera tak, ze Vrany ktore prisli na podpis zmluvy do Laramie v roku 1851, nemali tipi, ale vojenske A-ckove stany a kopulovite stavby, ktore sa podobaju na tzv. "sweat lodge". asi pre pripad, ze by trebalo rychlo balit...
Mas dobove fotky z Ft. Laramie z roku 1851 ? To by som si rad pozrel.
Uživatelský avatar
vlk
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 305
Registrován: stř bře 28, 2007 11:41 am
Bydliště: Slovensko/Prešov

Příspěvek od vlk »

ospravedlnujem sa, som to pre istotu pozrel este raz a zistil som, ze to bola druha Laramienska zmluva v roku 1868.

to spominane vranie tipi je z 1871 od Jacksona (asi to nebude ten spevak :twisted: )
nasiel som este jedno foto "otvoreneho" vranieho tipi od Calfee z obdobia citujem "late 70s early 80s", foto je tusim zo SIRISu
je ľahké byť odvážny z diaľky...
Uživatelský avatar
vlk
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 305
Registrován: stř bře 28, 2007 11:41 am
Bydliště: Slovensko/Prešov

Příspěvek od vlk »

Laramie 1868
Obrázek

Obrázek

Jackson, cca.1871
Obrázek

Iron Bull (Crow) tipi, by Calfee, late 70s early 80s, SIRIS
Obrázek
je ľahké byť odvážny z diaľky...
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Vlk: ty poslední dvě fotky jsou mě slovo boží. Celá ta série fotek od Jackskona z r. 1871 je božská. Je tam tábor u Yellowstone, týpka ješzě z bizoních kůží, mimo jiné v tomto táboře tábořili i Nez Perceové, vedení náčelníkem Looking Glassem.

Na té fotce od Jackskona s 2 týpíma je zajímavé, že jedno je z bizoních kůží a to v pozadí je plátěné.
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Chltě jsem se zeptat, jestli nemáte někdo zkušenost s liningem z obdélníků.

Nechci si dělat laubinovský lining z lichoběžníků, jak je zvykem. Chtěl bych z obdélníků, jako tomu bylo prapůvodně, ale nedovedu si představit, jak ty obdélníky budou fungovat.

Představuju si to tak, že půjde o řadu obdélníků o délce cca 3-4metry, který tam budu muset nějak napasovat. Počítám s tím, že to nebude kopírovat siluetu týpí, jako u těch lichoběžníků, ale bude více spuštěnej kolmo, takže trochu zmenší týpí.
Uživatelský avatar
Majkl
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 9
Registrován: stř pro 15, 2010 8:46 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Majkl »

Eagle-Eye píše:Savage: Paráda, to je přesně ono :idea: Více takových týpí :!:
třeba celou vesnici na Little Big Hornu ,že. :D
Chceš-li v přírodě přežít drž si své nástroje a zbraně v pořádku a dobrém stavu.
Uživatelský avatar
Píta Ominí
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 373
Registrován: pon úno 05, 2007 8:44 pm
Bydliště: Přílepy (u Holešova)
Kontaktovat uživatele:

uvázání liningu

Příspěvek od Píta Ominí »

Oki, díval jsem se na fotky černonožských týpí a všimnul jsm si, že jak na fotkách od McClintocka tak i jiných je vždycky šňůra na lining uvázána jinak, než se uvádí v našich "příručkách" a jak jsem byl zvyklý. Šňůra vede vždy za tyčí, takže je blíž k plášti týpí, než když ji dávám opačně a je pak mezi šňůrou a pláštěm ještě tyč týpí. Mrkněte na fotku, tam je to vidět. Máte s tím někdo nějakou zkušenost? Je to v něčem lepší, praktičtější? Jediné, co mě snad napadá je, že to křížení šňůry je pak opřené o plášť a ne zepředu tyče, tak snad když se tam při dešti zdržuje voda, saje to plášť a nekape to na deky. Ale nevím, nevím, jestli to může mít až takový efekt. Spíš mě zajímá, proč to neuvazují opačně, jak jsme zvyklí a nebo jestli i v tomto mohly existovat kmenové odlišnosti?
Přílohy
Blackfoot Mr. Alma Back with baby at sun dance Heart Butte Montana 24 cm X 19,3cm.jpg
Blackfoot Mr. Alma Back with baby at sun dance Heart Butte Montana 24 cm X 19,3cm.jpg (90.36 KiB) Zobrazeno 4520 x
LBH - Sedící Býk : Custer 1:0
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Domnívám se, že je to spíše individuální záležitost. Viděl jsem i dobové fotky, kde byl lining připevněn přímo k tyčím, žádná šňůra natažená vůbec nebyla.
Odpovědět