bubon

Vše o surové kůži a výrobcích z ní. Parfleše, krabice, tašky, cylindry, ...
shekadeh
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 8
Registrován: ned úno 18, 2007 4:25 pm
Bydliště: dubovce

bubon

Příspěvek od shekadeh »

Ahojte
poradi mi niekto čo s kožou na velky bubon aby sa nepovolovala?
jeden maly Hand Drum som si urobil ale mam problem že koža za studena ovisne a pred hranim ju musim nahriat aby sa pekne vypla.je nejaka finta ako ju prehovorit aby to už nerobila,pripadne na ten velky čo okrem oškrabania chlupu a zbytkov tuku ešte použit aby bol good?
Dik moc
shekadeh
ToVor
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 24
Registrován: pát srp 22, 2008 8:16 am
Bydliště: Plzeň

Příspěvek od ToVor »

musiš tu kůži nechat alespoň 3 hodiny ve vodě a pak ji na obruč hned natáhnout tak silně jak to de. zároveň ale musíš dát pozor, aby se kůže na okrajích neprotrhla

a co já vím, tak se bubny vždycky před hraním nahřívaly
Sapazi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 287
Registrován: čtv úno 15, 2007 9:48 pm
Bydliště: Zrnětín

Příspěvek od Sapazi »

Jelen, malý buben: Neškrabat, jen máčet ve vápně nebo blátě a otrhat. Pořádně rozmočenou kůžu pak natáhnout asi tak dvakrát tolik kolik bys myslel že to stačí :D , kůžu vytahat pěstí (jen tlačit, nebouchat!) a dotáhnout znovu. Pokud se ti při sušení nezkroutí rám tak máš dobrý rám i kůži a bude ti hrát.
Kráva, velký buben - kůži z mladého kusu neškrábej epiderm, raději ohol až suché na bubnu nebo vápno. stejně to nebude nic moc . Vem kůži z krávy či bejka a oškrábej jako na rawhide, z obou stran.
Nahřívání je nutné u bubnů starých, málo natažených, moc oškrabaných nebo HLAVNĚ špatně skladovaných.
Pokud máš buben uskladněn v suchém vytopeném bytě, vždy když ho vezmeš ven budeš muset nahřívat. Není totiž důležitá aktuální teplota a vhlkost, ale rozdíl mezi tím na co je buben zvyklý a co je ted.
Toto platí již při sušení nové kůže na bubnu, rozhodně nesuš u zdroje tepla nebo na slunci.
Naška
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 6
Registrován: sob bře 21, 2009 8:13 am

Kůže na buben

Příspěvek od Naška »

Zdravím všechny, první příspěvek a už s prosbou. Sháním vhodnou kůži na malý hand drum. Měl by to být dárek pro přítelkyni. Mám na to asi měsíc (přesné datum jsem zapoměl) a totálně nemůžu sehnat žádnou kůži. Všechny prameny vyschly. Prosím Vás tedy o nabídku nějaké vhodné kůže, třeba už opracovaného kusu, kousíčku tak akorát kolem sítka na mouku.
Díky a díky i za rady. Ještě mě napadá jak na paličku. Četl jsem: zašít větev do jelenice a navrch našít kus kožešiny. Materialista bez hudebního sluchu: "Bude to hrát?"
Sapazi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 287
Registrován: čtv úno 15, 2007 9:48 pm
Bydliště: Zrnětín

Příspěvek od Sapazi »

To s tou paličkou je běžný postup a hrát to bude. Jen použij málo chlupatou kožešinu, nebo možná přímo jelenici, na malej bubínek chlupy moc tlumí. No a co se týká kůže, řekl bych že jsi moc nesháněl, sehnat jelena je snadné ale jestli si vážně nevíš rady, kontaktuj mě SZ
Uživatelský avatar
Uhmi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 141
Registrován: sob čer 28, 2008 6:17 pm
Bydliště: Žďár nad Sázavou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Uhmi »

Ohledně té paličky...tuším že na woodcraft.cz píšou, že na větev se má dát kožešina a až navrch jelenica...
HOWGH !
yunb ye nah
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 72
Registrován: ned dub 13, 2008 8:07 pm

Příspěvek od yunb ye nah »

Jen s tou palickou.....bych dodal....poznas az bude buben napnuty...pokud zvoni na palicku dej nakonec ako posledni vrstvu kozesinu - bizon lebo ovca - pokud ma hlubsi zvuk jelenicu
Sapazi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 287
Registrován: čtv úno 15, 2007 9:48 pm
Bydliště: Zrnětín

Příspěvek od Sapazi »

Na malej bubínek bizon nebo ovca bude hluchej, je to moc chlupů. Já dávám zajíca, lišku....něco s měkkým ne moc hustým chlupem. Chlupatici raději na powwow buben a vrazit to do ruky někomu kdo moc mlátí, at ho to ztlumí.
Ale to s tím kožešina dovnitř jelenice ven je dobrej nápad
Uživatelský avatar
Píta Ominí
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 373
Registrován: pon úno 05, 2007 8:44 pm
Bydliště: Přílepy (u Holešova)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Píta Ominí »

Paličky na ruční bubínky vyrábím tak, že na klacek (hůlku) namotávám pruh látky (široký tak, jak chci mít "pucku" na paličce dlouhou), pořádně látku utahuji, takže ji mám přišláplou nohou a hůlkou otáčím a látku pevně namotávám. Až mám na hůlce dostatek látky, tak ji pevně ovážu špagátkem, aby se nerozvázala, a nakonec na to všechno navléknu sešitý a převrácený (aby nebyly vidět stehy) jakýsi futrálke (něco jak "prezervativ" :) ) , kterým látku zakryju, a konec tohoto futrálku omotám špagátkem nebo jelenící, aby s klacíku nesjížděl. Futrálek dělám buď z jelenice, nebo chlupatiny, ale na ruční bubínky se mi nejvíc osvědčilo dělat je z flauše - hezky to vypadá a má to akorátní zvuk při nárazu - ani moc tlumený, ani moc pleskací, jako třeba u jelenice. Tak vyzkoušej, uvidíš, co ti bude pasovat
LBH - Sedící Býk : Custer 1:0
Sapazi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 287
Registrován: čtv úno 15, 2007 9:48 pm
Bydliště: Zrnětín

Příspěvek od Sapazi »

....a pak ti to celý z toho klacku sjede až se při bouchání rozpřáhneš a vršek paličky letí do davu, fanynky se o něj poperou....
Snažím se takovéto suvenýry nerozdávat, takže raději ten konec klacku před omotáváním nasekám nožem.v protisměru budoucího letu paličky nadělám zpětné seky, jako šupiny a pak teprve omotávám. No a před finálníám zakončením ješě omotávkou tak dlouho točím na klacku až se přestane protáčet, až se zakousne. Pak teprve přijde ovázání špagátkem a povrchová vrstva
Uživatelský avatar
Píta Ominí
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 373
Registrován: pon úno 05, 2007 8:44 pm
Bydliště: Přílepy (u Holešova)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Píta Ominí »

No dělám to takto i na paličky z jelenice a hoblované typle na velký buben na pow wow, a drželo to léta i při silných honor beats (no nicméně teď máme moderní laminátky a člověk vydrží bubnovat hodiny, aníž by o tom zápěstí vědělo :-) ), ale každopádně se mi to s těmi zářezy v protisměru zdá jako dobrý nápad. A nemůže se pak stát, že při silných úderech se klacek v místě zářezů časem zlomí?
LBH - Sedící Býk : Custer 1:0
Střílí stromy
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 4
Registrován: pát bře 13, 2009 4:48 pm
Bydliště: Brno

Hand drum

Příspěvek od Střílí stromy »

Pro Naška:
Pokud chceš použít sítko na mouku (pokud jsem dobře četl), tak počítej s tím, že ti ho usychající kůže pravděpodobně zbortí... pokud jej nevystužíš, či nepoužiješ obě části síta (většinou se skládá ze dvou částí - obručí) a vložíš je do sebe.... Mára
Muži mají své sny a ženy děti...
Sapazi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 287
Registrován: čtv úno 15, 2007 9:48 pm
Bydliště: Zrnětín

Příspěvek od Sapazi »

Osni Aihat'a píše: ale každopádně se mi to s těmi zářezy v protisměru zdá jako dobrý nápad. A nemůže se pak stát, že při silných úderech se klacek v místě zářezů časem zlomí?
Tam nejde o zářezy které by narušily pevnost klacku. Dělám tam jen záseky hodně šikmo takže jsou tak dva milimetry pod povrch. Já ale dělám paličky z bambusu který je tvrdý dost, co to udělá s obyčejnou haluzí to nevím
Naška
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 6
Registrován: sob bře 21, 2009 8:13 am

Příspěvek od Naška »

Díky za Vaše rady, rám zpevňuji další vrstvou překližky. Další možností proti rozdávání suvenýrů by molo být přišití vrchní vrstvy z úderné časti paličky k potahu zbytku toho klacku tak, že by to dřevo bylo zcela zašito do kůže. Jako je to na obrázku Hau Koly na woodcraft.cz
Sapazi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 287
Registrován: čtv úno 15, 2007 9:48 pm
Bydliště: Zrnětín

Příspěvek od Sapazi »

jo, to je pevný dost. jenže to zvýší váhu a robustnost paličky takže když boucháš pár hodin, upadne ti ruka. Ale myslím že není pevnější a pěknější palička než tato
Odpovědět