Taneční styly

Vše o pow-wow
yunb ye nah
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 72
Registrován: ned dub 13, 2008 8:07 pm

Příspěvek od yunb ye nah »

Jsem navstevnikem valne vetsiny ceskych powwow at halovych lebo openair,uz nakych par let....mel sem tu cest navstivit powwow w jinych evropskych zemich....
Velice mne tesi ze posledni roky pomalu stoupa pocet tanecniku a nase halove pw zacina patrit mezi ty vetsi v evrope.....

Zajimal by mne vsak vas nazor na to,proc u nas prevazuji na halovych pw v drtive vetsine tradicni tanecnici,neni u nas jediny fancy dancer,chicken dancer a snad ani grass dancer /vyjma ml.Kohouta-ten se v grass kostymu 1nebo2 ukazal/.....

rek bych ze je to velika skoda,k pw tyto styly patri a divaci,zpevaci i ostatni tanecnici by to urcite ocenily

:?: :?: :?:
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Pokud jsem měl možnost se dívat na všechny možné pow wow, co u nás proběhly, tak jsem si všimnul, že je možné víceméně pozorovat dva typy tanečníků. Jedny, které bych nazval POW WOW tanečníky a druhé bych nazval táborníky.

Ti první více či méně sledují kulturu současných pow wow v USA a těm se snaží přiblžit, jak oblečením, tak i rekvizitami a samozřejmě i stylem tance.

Druhá skupina jsou lidé, které baví tábořit venku pod týpím, mají na to i jakýsi kostým a ten používají jak na táboření, tak i na tančení na pow wow současně.

Když jsem viděl video z prvního halového pow wow v ČR, tak většina tanečníků byla oblečena ve stylu táborník, který si do tělocvičny odskočil z týpí.

Klasičtí pow wow tanečíci, jak je známe z USA, či Německa se začali objevovat v dalších letech a postupně jich přibývalo, což je jistě logický, ale i správný trend.

Nicméně táborníků tančících v tělocvičnách je stále hodně, netroufám si říct, jestli většina, nicméně tento fenomén asi jen tak nevymizí. Btw se přiznávám, že jsem sám byl součástí tohoto zajímavého fenoménu, kdy se motá dohromady living history a moderní pow wow, což jsou ve skutečnosti dvě zcela rozdílné věci.

Nicméně mám pocit, že stále více převládá trend jakési specializace, či diferenciace v těchto vodách, což je asi dobře.

Ale abych se vrátil k těm grass a fancy danerům:

Možná, že se jich v budoucnu dočkáme, stejně jako jsme se dočkali fancy a jingle tanečnic. Bylo by to jenom dobře. Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že například v Německu má tradice halových Pow wow mnohem delší tradici než u nás a Němců je asi 8x více než Čechů, což se projevuje i v počtu zájemců o pow wow. No a více lidí znamená více možností.
wičaša hayčaša
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 73
Registrován: pát úno 23, 2007 12:42 pm

Příspěvek od wičaša hayčaša »

Eagle-Eye píše: Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že například v Německu má tradice halových Pow wow mnohem delší tradici než u nás a Němců je asi 8x více než Čechů, což se projevuje i v počtu zájemců o pow wow. No a více lidí znamená více možností.
Určitě má Německo daleko delší tradici v pořádání halových powwow než u nás,ale u nás je podle mě více tanečníků a celé uspořádání Powwow a program je daleko lepší a zajímavější.I tanečníci u nás jsou z pohledu"indianistiky"na tom o mnoho lépe(v Německu je třeba normal,když má tanečník pod bederkou slipy nebo trenky,výšivky s keltskými motivyatd.no hrůůůůza).Takže Německo bych už takhle"nevyzdvihoval".Na to,že jich je jak píšeš 8krát více a jejich tradice powwow je delší než u nás,napadá mě jediné:Němci stydte se.
Naposledy upravil(a) wičaša hayčaša dne úte led 06, 2009 8:59 pm, celkem upraveno 1 x.
stejně jsme všichni wašičuni
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Otázka je, co si představuješ pod tou "indianistikou".

Mám takový pocit, že pro každého to znamená něco jiného.

Tady ta evropská POW WOW jsou zčásti napodobeniny těch v USA a zčásti je to samostatná tradice, protože úplně americká nejsou a nikdy ani nebudou.

Navíc pro každého je na pow wow zřejmě důležité něco jiného. Někomu něpříklad jde o to, aby byl co nejlepší tanečník a měl co nejlepší kostým v měřítcích USA. No a jinému jde zase třeba o to pobýt s lidmi, dobře se vyřádit a je mu úplně jedno, jestli má slipy nebo podvlíkačky nebo ty keltské vzory.

Btw: Pamatuju si, jak sem poprvé přijel Donald Swamp, Mohawk a jako na první destinaci přijel do westernového městečka ve Strážku. Pod legínama (nebo co to bylo) měl slipy a na rukou hodinky a myslím, že ho to naprosto netrápilo. Zato městečkáři padali do mdlob, co to je za nestylového indoše, sice čistokrevného, ale se slipy a s hodinkami na zápěstí.
Sapazi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 287
Registrován: čtv úno 15, 2007 9:48 pm
Bydliště: Zrnětín

Příspěvek od Sapazi »

Není nic divného že na českých pw se motá spousta lidí v začuzených halenách, co si odskočili z týpí, zatímco na západě jsou tanečníci "čistí"
To bude tím že indianhobby u nás má základy v ježdění do přírody, táboření a celé to má jaksi kořeny v trampingu a woodcraftu ( a ted mě asi gooogleoví a knižní hobysti budou kamenovat) kdyžto v Německu je kultura táboření někde jinde a ve Státech táboří tak pět a půl lidí.
Je pravda že poslední dobou se český styl (jak powwow tak samotného hobby) začíná přibližovat k Němcům, ale prohlašovat toto za správné, jako v předchozím přízpěvku, je smutné. Za čas možná budeme mít spoustu výborných tanečníků, bude narváno na všech internetových konferencích, budou vyprodány nejlepší korále a knihy, ale na tábořišti bude posledních pár staromodních zoufalců a to je škoda :roll: :roll:
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Sapazi píše: To bude tím že indianhobby u nás má základy v ježdění do přírody, táboření a celé to má jaksi kořeny v trampingu a woodcraftu ( a ted mě asi gooogleoví a knižní hobysti budou kamenovat)
To je nepochybně pravda.
Sapazi píše: kdyžto v Německu je kultura táboření někde
To je taky pravda.
Sapazi píše: jinde a ve Státech táboří tak pět a půl lidí.
Myslím, že ve Státech se táboří dost, spíše ale ve stylu trapperů, ne indiánů.
Sapazi píše: Je pravda že poslední dobou se český styl (jak powwow tak samotného hobby) začíná přibližovat k Němcům, ale prohlašovat toto za správné, jako v předchozím přízpěvku, je smutné. Za čas možná budeme mít spoustu výborných tanečníků, bude narváno na všech internetových konferencích, budou vyprodány nejlepší korále a knihy, ale na tábořišti bude posledních pár staromodních zoufalců a to je škoda :roll: :roll:
Abych nezemřel nepochopen, nemám nic proti táboření ani jsem nikdy neměl. Naopak k tomu mám nejbližší vztah. A vždycky jsem se počítal za trampa.

Jenom jsem chtěl říct, že pow wow (tedy myslím ty halové nebo open air) s tábořením příliš nesouvisí, tedy nesouvisí vůbec nijak. Jsou to dvě naprosto odlišné věci.

Jenom v českých vodách se to míchá dohromady a ta příčina je právě ta, jak už napsal Sapazi, že v podstatně u nás vyrostly moderní pow wow z trampských vod, stejně jako táboření v přírodě v indiánském stylu.

V zahraničí ( s výjimkou Slovenska) je tramping neznámým pojmem a snad proto tam věci ohledně indiánů berou rozdílně.
Uživatelský avatar
Píta Ominí
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 373
Registrován: pon úno 05, 2007 8:44 pm
Bydliště: Přílepy (u Holešova)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Píta Ominí »

U nás je problém v tom, že lidi občas odsuzují současný posun pow wow, zejména kostýmy a pod, a spousta lidí tvrdí, že je to hrůza, že jediný pěkný taneční kostým je ten, který mohu použít i na táboření a pod. Byl jsem dlouhá léta taky takový. Ale to je hrozně smutný omyl. Čím víc indiánskou kulturu poznávám, tím je mi i jejich současná kultura bližší, tím víc chápu vývoj v pow wow a pak nacházím jistou malebnost i v moderních kostýmech. Není horší nebo lepší, než za bizoních časů, je jen jiný. My už u nás také nechodíme na tancovačky v krásných lidových krojích, ale v džínách a pod. Tancovat dnes třeba na halovém pow wow v kožených zašpiněných věcech z táboření mi připadá podobné, jako jet na současnou atletickou soutěž a závodit tam v teplákách, které na sobě míval Emil Zátopek :-) Halová pow wow mají svůj půvab, i když je to něco úplně jiného, než táboření. Já taky nade vše miluju táboření, kožené oděvy, staré věci a časy, ale rozlišuju to, když jedu na halové pow wow. A časem se objíždění těchto pow wow stalo mou radostí. Halová pow wow nejsou jen o tanci, ale také o setkávání s lidmi, které tak aspoň vídám častěji za rok a mám je rád, a hlavně že jsou o sdílení radosti z indiánství, radosti být pospolu s lidmi stejného ražení, to vše pak doprovozené silou bubnu a hlasy zpěváků.
LBH - Sedící Býk : Custer 1:0
Wiyaka
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 76
Registrován: stř úno 14, 2007 7:28 am
Bydliště: Košice

Příspěvek od Wiyaka »

Zatiaľ som sa zúčastnil iba štyroch pražských halových pow-wow, ale podľa mňa je to vaše špecifické miešanie dvoch typov tanečníkov (pow-wow tanečníkov a táborníkov, ktorí si odskočili z típí) niečo, čo zatraktívňuje samotné pow-wow a prispieva k jeho malebnosti. Myslím si, že by bola len škoda snažiť sa za každú cenu tieto dve skupiny tanečníkov rozdeliť (chápem že moderné pow-wow a táborenie sú dve odlišné veci) a maximálne sa približiť obrazu a forme pow-wow v západnej Európe, prípadne USA. Ja osobne na pražskom pow-wow vidím rád, každého chlapíka oblečeného v začmudených kožených veciach, lebo mi prispieva k celkovej atmosfére a je mi určite milší ako hociktorí civil. Tým všetkým som len chcel povedať, že by som sa na Vašom mieste asi skôr snažil toto vaše české špecifikum udržať a podporiť. "Radšej prísť na atletické preteky v teplákoch Emila Zátopka, ako neprísť vôbec", či nie ?
yunb ye nah
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 72
Registrován: ned dub 13, 2008 8:07 pm

Příspěvek od yunb ye nah »

Vtom vsem mate sice pravdu,taky rad vidim lidi co jezdi predevsim na taboreni a co si jedou do haly trsnout
Nicmene mnoho tanecniku /taborniku/ co dou trsat soutezne, si evidentne casto neuvedomuji ze neni tradicni kostym jako tradicni kostym......
.....nejednou sem byl u toho kdyz nejaky dotycny krytizoval porotu, s tim jak je mozne ze mohl vyhrat zrovna ten kdyz je navlecen v nylonu a ne tam ten co ma husty oldskul hadry
Námomóhtóhta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: čtv dub 10, 2008 11:04 am

Příspěvek od Námomóhtóhta »

Wiyaka píše:Zatiaľ som sa zúčastnil iba štyroch pražských halových pow-wow, ale podľa mňa je to vaše špecifické miešanie dvoch typov tanečníkov (pow-wow tanečníkov a táborníkov, ktorí si odskočili z típí) niečo, čo zatraktívňuje samotné pow-wow a prispieva k jeho malebnosti.
Já osobně tam vídám tři typy tanečníků.
První má na sobě klasický moderní taneční kostým, druhý má také taneční kostým, ale řekněme o 80 až 120 let starší, ale ten třetí na sobě nemá taneční kostým, ale "kostým" tábornický a s těmi tak trochu problém mám.

To totiž není jako když si závodník místo současných tepláků vezme ty Zátopkovy, on se totiž místo tepláků navleče do montérek....

Jistě je dobré, že na powwow přijde, ale bylo by lepší kdyby byl raději v "indiánském" civilu. :twisted:

Jinak se podepisuji pod Osniho názor. 8)
Kosovo je Srbsko!
yunb ye nah
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 72
Registrován: ned dub 13, 2008 8:07 pm

Příspěvek od yunb ye nah »

Velice mne potesil Savage - chicken kostymkem,skoda ze nam nechtel predvest jak tanec vypada - je to uzasny tanecek

http://www.youtube.com/watch?v=B2-8lJhMeJI

http://www.youtube.com/watch?v=RR1rRievgzo
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

Popravde ja ten tanec stale nepochopil.Pripada mi jako uplna anarchie a chaos, kazdy si dela co chce. Tetrivci tanci uzasne. Ale kdyz to nekdo umi opravdu dobre se na to kouka. Pristi rok to tam s Cikalou a tim Anglanem vystrihnem :-D
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
yunb ye nah
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 72
Registrován: ned dub 13, 2008 8:07 pm

Příspěvek od yunb ye nah »

Jinak by se mohli vytasit i nake woodland zeny - trebas takovy smoke dance

http://www.youtube.com/watch?v=sfJNHapFz6U

http://www.youtube.com/watch?v=2iwyWS0aPfY
Koláček
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 15
Registrován: úte bře 27, 2007 2:26 pm
Bydliště: Školní, Lány 27061
Kontaktovat uživatele:

Oblečky, hadříky a kostýmky...

Příspěvek od Koláček »

Myslím, že je hlavní se na powwow bavit, mít dobrou náladu, popovídat si s přáteli, možná i nové najít, být spokojený, zatančit si a tak... No je možná úplně jedno jestli má člověk na sobě moderní kostým z umělý hmoty, jestly má tradiční kostým s tradiční kožky nebo jestli má na sobě vyuzený oděv ve ktrém chodí tábořit... Hlavní je asi v jádru ta myšlenka společné kulturní akce... Já mám třeba troje šaty ale nejraději chodím pro mě typických červených flaušákách, mám je prostě nejraději, jsou moje oblíbené a nepřijde mi nijak špatný v nich tančit na powwow nebo střílet modrokabátníky na Castera... Každý to bere asi jinak, ať už je to powwow nebo táboření, hlavní je osobní pocit, mít ze sebe i z ostatních dobrý pocit...
Koláček
yunb ye nah
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 72
Registrován: ned dub 13, 2008 8:07 pm

Příspěvek od yunb ye nah »

to mas sice pravdu Ale je to inak pokud soutezis
Odpovědět