Tabák, Kinnikinnick, směsi ke kouření

Dýmky, dýmkové vaky, tabákové směsi, cigarety, doutníky
Awe
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: ned úno 11, 2007 7:32 pm
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Awe »

u toho "vývoje duchovna" mě napadlo... víte někdo jaký se používá tabák dneska u Lakotů, Šajenů, Černonožců,... při obřadech? To by mě jakožto "amatérského historika užívání tabáku :wink: " docela zajímalo
Námomóhtóhta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: čtv dub 10, 2008 11:04 am

Příspěvek od Námomóhtóhta »

Šajenské směsi ke kouření tvoří:
Puškvorec americký (Acorus americanus - rozmělněný kořen který se míchal se svídou), Škumpa lysá (Rhus glabra - listy se míchaly do kuřácké směsi s tabákem, od 40.let 20. století se nepoužívá), Škumpa trojlaločná (Rhus trilobata - listy se míchaly s medvědicí a svídou jako náhrada za tabák), Medvědice lékařská (Arctostaphylos uva-ursi - po specifických úpravách se používají sušené listy do různých směsí), Svída výběžkatá (Cornus stolonifera - ke kouření se používá specificky upravená vnitřní kůra), Dub červený a Dub Buckleyův (Quercus rubra, Quercus buckleyi - listy se přimíchávali do směsi pro větší sílu), Tabák (Nicotina sp.).


Obřadní směs tvoří medvědice, svída, bizoní trus, tuk a tabák.

Informace získaná z úžasné knihy Tséhóné?o od manželů Tadičových.
Kosovo je Srbsko!
Awe
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: ned úno 11, 2007 7:32 pm
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Awe »

Námomóhtóhta: "kouření" bylo první co jsem hledal v rejstříku, když se mi ta kniha dostala do ruky :wink: a hlavně to dubové listí mě fakt dostalo :twisted:
Uživatelský avatar
Píta Ominí
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 373
Registrován: pon úno 05, 2007 8:44 pm
Bydliště: Přílepy (u Holešova)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Píta Ominí »

Awe píše:u toho "vývoje duchovna" mě napadlo... víte někdo jaký se používá tabák dneska u Lakotů, Šajenů, Černonožců,... při obřadech? To by mě jakožto "amatérského historika užívání tabáku :wink: " docela zajímalo
U lakotů jsem se setkal stále s používáním kinikinicku, používají i směs s medvědicí, ale dost často taky všemožné tabájy - Veteranš (ten mají rádi zejména veteráni :-) ), Pak nějaký, co už nevím, jak se přesně jmenoval - ale bylo to něco jako Native American, ebo Indian, přesně nevím. Prostě cenově dostupné tabáky, ale zejména směsi kinikinicka a byliny.
LBH - Sedící Býk : Custer 1:0
Námomóhtóhta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: čtv dub 10, 2008 11:04 am

Příspěvek od Námomóhtóhta »

Osni Aihat'a píše: zejména směsi kinikinicka a byliny.
A ta obřadní lakotská směs kinikinic se skládá z čeho? Případně jaké byliny používají? (to by zase docela zajímalo mne. :wink: )
Kosovo je Srbsko!
Uživatelský avatar
Píta Ominí
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 373
Registrován: pon úno 05, 2007 8:44 pm
Bydliště: Přílepy (u Holešova)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Píta Ominí »

Oyunke to napsal skvěle. Krom té medvědice jsem se pak setkal ještě u Černonožců rodiny Pablo Russella, že jejich rodina tradičně přidává do tabáku do dýmek ještě krom jiných bylin i anýz.
Jinak kdybyste chtěli vědět o tom, co indiáni používali ke kouření, tak je možné s e mrknout na stránky etnobotaniky http://herb.umd.umich.edu/ a tak zadat kouření.
LBH - Sedící Býk : Custer 1:0
Námomóhtóhta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: čtv dub 10, 2008 11:04 am

Příspěvek od Námomóhtóhta »

Díky oběma. :)
Chápu-li to tedy dobře, tak ten kinnikinnick není směs, ale jen usušená vnitřní kůra svídy? Zajímavé je, že Šajeni tuto část nesušili, ale pražili! I když pražení se také dá považovat za druh sušení. ;)
OyunkeThanka píše: čhaŋšáša>: sub. (čháŋ + šašá) svída vonná (Cornus amonum; angl. Red Dogwood; zvaná též Kinnikinnick; u nás zř. pěstovaná). KP: Dřeň z vnitřní strany kůry byla seškrabávána a po usušení se užívala ke kouření, obv. smíchaná s jinými přísadami či tabákem. Lakotské jméno je odvozeno od zimního zbarvení kůry.
čhaŋšášahčake>: svída bílá (Cornus stolonifera, angl. Red Brush, Kinnikinnick; u nás často pěstována). KP: sušená dřeň z vnitřní strany kůry se užívala jako základ do směsi užívané ke kouření. Tento druh byl oblíbenější než svída vonná - čhaŋšáša, prý byl nejlepší tabák, jaký L. znali.

U obou anglických termínů jsem se setkal s překladem svída výběžkatá. Taktéž Cornus stolonifera označuje svídu výběžkatou. Svída bílá Cornus alba pochází ze Sibiře, ale je pravda, že ta výběžkatá se občas považuje za její poddruh.
O svídě vonné ang. Silky Dogwood na Planinách žádné bližší informace nemám. :(
OyunkeThanka píše: čhaŋzí>: škumpa hladká (Rhus glabra). KP: Když na podzim listy tohoto keře zčervenaly, sušily se jako příměs do tabáku. (U nás se pěstuje jako okrasný keř, roste u nás příbuzná Rhus typhina - škumpa ocetná).

Správný český název je Škumpa lysá nikoli hladká. :wink: Ta se u nás běžně jako okrasný keř nepěstuje, asi jsi měl na mysli tu orobincovou (dříve ocetnou). Najít se dá ale občas v dendrologických zahradách. Škumpa orobincová je větší a má plstnaté větve. Jinak je stejná.
U Šajenů se opět "sušilo" pražením a navíc se listy ještě předtím máčely v sádle.
Osni Aihat'a píše: Krom té medvědice jsem se pak setkal ještě u Černonožců rodiny Pablo Russella, že jejich rodina tradičně přidává do tabáku do dýmek ještě krom jiných bylin i anýz.
Určitě šlo o Anýz? Tedy: Bedrník anýz (Pimpinella anisum) Pokud použili ang. slovo Anise nebo Annis šlo mnohem pravděpodobněji o Kmín přesněji o Kmín Gairdnerův (Carum gairdneri).
Každopádně tuhle rostlinu Šajeni pro kouření neužívají.
Kosovo je Srbsko!
Awe
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: ned úno 11, 2007 7:32 pm
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Awe »

Námomóhtóhta píše:Chápu-li to tedy dobře, tak ten kinnikinnick není směs, ale jen usušená vnitřní kůra svídy?
kinnikinnick je především odžibvejské slovo znamenající "směs"... :wink:
OyunkeThanka píše:Bylin, které se používaly jako přísady bylo určitě víc. Třeba Osni ještě nějakou přidá.
nevím jak na Pláních, ale kolem Velkých jezer jsou rostlin používaných ke kouření zaznamenány nějaké dvě tři desítky... jen co se ke mě dostalo... je fakt, že v lesích asi byla širší druhová skladba, ale stejně si myslím, že na Pláních to bylo obdobné...
wičaša hayčaša
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 73
Registrován: pát úno 23, 2007 12:42 pm

Příspěvek od wičaša hayčaša »

Taky přidám pár receptů ze zminované a vámi zatracované knihy: Následující recepty pochází od rozličných medicinmanů z Jižní Dakoty: SMĚS KE KOUŘENÍ č.1:po jednom dílu-listy medvědice(Arcostaphylos uva-ursi),listy šalvěje(Salvia spp.),květy konopí(Cannabis) SMĚS KE KOUŘENÍ č.2:po jednom dílu-červená kůra vrby(Cornus amomum),sweetgrass(Hierochloe odorata),ságo(Artemisia sp.),konopná rostlina(Cannabis) SMĚS KE KOUŘENÍ č.3:po jednom dílu-ságo(Artemisia sp.),durman(Datura inoxia/stramonium),květy konopí(Cannabis)
stejně jsme všichni wašičuni
Awe
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: ned úno 11, 2007 7:32 pm
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Awe »

Osni Aihat'a píše:U lakotů jsem se setkal stále s používáním kinikinicku, používají i směs s medvědicí, ale dost často taky všemožné tabájy - Veteranš (ten mají rádi zejména veteráni :-) ), Pak nějaký, co už nevím, jak se přesně jmenoval - ale bylo to něco jako Native American, ebo Indian, přesně nevím. Prostě cenově dostupné tabáky, ale zejména směsi kinikinicka a byliny.
mě šlo hlavně o ten tabák jako takový (Nicotiana), protože na Pláních se přirozeně vyskytovalo několik (tuším tři) druhů tabáku, jež indiáni původně používali... než přišel "bezcenný tabák bílého muže". Na SV dodnes není Nicotiana tabacum stavěn na roveň N. rustica. Proto si třeba Irokézové pro obřadní účely pěstují tabák svůj vlastní
Uživatelský avatar
Píta Ominí
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 373
Registrován: pon úno 05, 2007 8:44 pm
Bydliště: Přílepy (u Holešova)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Píta Ominí »

Určitě šlo o Anýz? Tedy: Bedrník anýz (Pimpinella anisum) Pokud použili ang. slovo Anise nebo Annis šlo mnohem pravděpodobněji o Kmín přesněji o Kmín Gairdnerův (Carum gairdneri).
Každopádně tuhle rostlinu Šajeni pro kouření neužívají.[/quote]

No o kmín něšlo určitě, protože to vonělo a chutnalo, jako když jíte pendreky. A když jsem se ptal, co je to za směs, tak mi bylo řečeno, že anýz. A chutnalo to fakt skvěle, i když se to takto nemusí zdát. Každopádně se na to ještě přesněji poptám.

Jinak co se týká používání konopí, jak cituje Wišaša Hayčaša, tak v dnešní době jsem se s tím u asi pěti lakotských medicinmanů (uznávám, že je to malý vzorek, ale spoň nějaký:-) ), které jsem navštívil nesetkal (tedy krom jednoho, co vím, že hulí trávu, ale v obřadní dýmce jsem ji u něj nikdy neměl, a to jsem ji po potních chýších kouřil tak 4x), a u jednoho černonožského medicinmana jsem kouření trávy také nezažil. Takže možná ji dnes někteří medicinmani používají, ale k používání konopí v dřívějších dobách bych byl spíše skeptický.
LBH - Sedící Býk : Custer 1:0
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

To Awe: U Vran byla situace podobna jakou popisujes u Irokezu. Tedy: p estovali Nicotiana. multivalvis, ale ten byl tak posvatny, ze se nekouril nybrz se rozsekal a hodil do reky. Ke koureni se pouzivala odruda pestovana Hidatsy. Podle toho co se mi podarilo vypestovat ze semen vypadlych z Hidatskeho vaku se jednalo o Nicotiana rustica, ale Lowie pise, ze pestovali N. quadrivalvis.
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
Uživatelský avatar
vlk
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 305
Registrován: stř bře 28, 2007 11:41 am
Bydliště: Slovensko/Prešov

Příspěvek od vlk »

par dobrych linkov na tema pouzivanych tabakov (bohuzial vsetky v anglictine):
http://www.lewis-clark.org/content/cont ... cleID=1359 (treba pozriet aj nasledujucu stranu)
http://books.google.com/books?id=UGI4hx ... over&hl=sk
http://www.archive.org/details/aborigin ... 00setcrich (da sa stiahnut v pdf)
http://www.uihealthcare.com/depts/medmu ... bacco.html

a znamy celkovy navod na pestovanie (aj) tabaku po hidatsky :wink: od Wilsona:
http://digital.library.upenn.edu/women/ ... arden.html
je ľahké byť odvážny z diaľky...
Uživatelský avatar
vlk
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 305
Registrován: stř bře 28, 2007 11:41 am
Bydliště: Slovensko/Prešov

Příspěvek od vlk »

Savage píše:Podle toho co se mi podarilo vypestovat ze semen vypadlych z Hidatskeho vaku se jednalo o Nicotiana rustica, ale Lowie pise, ze pestovali N. quadrivalvis.
N. quadrivalvis u Mandanov a Hidatsov "odhalila" expedicia Lewisa a Clarka, a potvrdili viaceri dalsi, takze to by som bral ako spravnu info.
N. rustica sa ku nim asi dostala od Arikarov, a po spojeni do "Three Affiliated Tribes" zdomacnela... :)
dolezity je teda asi aj udaj o pribliznom veku toho vaku.

PS: mam ale taky pocit, ze na tomto vlakne sme s tabakom a pouzivanymi tabakovymi zmesami "off topic"... :twisted:
je ľahké byť odvážny z diaľky...
Awe
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: ned úno 11, 2007 7:32 pm
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Awe »

vlk píše:PS: mam ale taky pocit, ze na tomto vlakne sme s tabakom a pouzivanymi tabakovymi zmesami "off topic"... :twisted:
...tak to jsi asi jeste neochutnal poradnej tabak :twisted:
Odpovědět