Ženské legíny

Bederky, mokasíny, legíny, haleny, šaty, kabáty, čapky,.... Výroba, návody, rady, střihy, vzory, materiály
Shrbený
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 4
Registrován: pon led 26, 2009 9:34 pm

Ženské legíny

Příspěvek od Shrbený »

Chci se zeptat, nemáte někdo prosím nějaké fotky ženských legín? (lakota cca 1840) Je možné v tomto případě použití piktografických motivů?
Uživatelský avatar
vlk
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 305
Registrován: stř bře 28, 2007 11:41 am
Bydliště: Slovensko/Prešov

Příspěvek od vlk »

podla mojeho skromneho nazoru V ZIADNOM PRIPADE!!!
je ľahké byť odvážny z diaľky...
Shrbený
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 4
Registrován: pon led 26, 2009 9:34 pm

Příspěvek od Shrbený »

vlk píše:podla mojeho skromneho nazoru V ZIADNOM PRIPADE!!!

nevím jak to myslíš, jestli pro daný kmen a dobu, nebo vůbec. Viděl jsem fotku na které jsou žl s medvědíma prackama, ale nevím kmen ani dobu.
Uživatelský avatar
OyunkeThanka
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 142
Registrován: úte úno 06, 2007 7:40 am

Re: Ženské legíny

Příspěvek od OyunkeThanka »

Shrbený píše:Chci se zeptat, nemáte někdo prosím nějaké fotky ženských legín? (lakota cca 1840) Je možné v tomto případě použití piktografických motivů?
Souhlasím s Vlkem. U Lakotů jsem se vůbec nesetkal s piktografickým motivem na ženských nohavicích. Pokud někdo takové máte, pošlete. Díky.
Jinak bych to viděl spíš na quill nebo na jednodušší např. proužkový vzor. Tehdy byly ještě docela jednoduché vzory, neboť vycházely z tradice těch quillových.
OyunkeThanka
Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 246
Registrován: pon úno 12, 2007 5:50 pm

Příspěvek od Dva hlasy »

Medvědí tlapy na ženských věcech? To by mohla být vyjímka potvrzující pravidlo, nebo nějaká blbost... Nebylo by od věci postnout sem ten obrázek. Jinak "ženské leginy Lakota 1840" mohou být úplně klidně bez jakéhokoliv zdobení. Jednak to bude 100% echtovní stylovka, druhak se tím vyvarujeme toho, že při zdobení šáhneme vedle.

Má někdo zaarchivované cokoliv spojeného s ženami a jsou na tom medvědí tlapy?
Námomóhtóhta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: čtv dub 10, 2008 11:04 am

Re: Ženské legíny

Příspěvek od Námomóhtóhta »

Shrbený píše:Chci se zeptat, nemáte někdo prosím nějaké fotky ženských legín? (lakota cca 1840)
Fotky takhle starých holenic nemám žádné a předpokládám, že takové budou asi i docela dost vzácné.
Být tebou tak se asi inspiruji nějakými starými obrazy (Bodmer, Catlin). Pokud by jsi opravdu chtěl mermomocí zdobit, tak bych to viděl nejpravděpodobněji na pony beats.
Kosovo je Srbsko!
Shrbený
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 4
Registrován: pon led 26, 2009 9:34 pm

Příspěvek od Shrbený »

Díky moc za rady, zkusím se s tím nějak poprat. Fotku mám zatím na disku, zkusím ji někam umístit a dám odkaz - ještě jednou připomínám, že vůbec nevím kam ji mám zařadit - abyste mně potom neukamenovali, že si z vás dělám srandu.
Uživatelský avatar
vlk
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 305
Registrován: stř bře 28, 2007 11:41 am
Bydliště: Slovensko/Prešov

Příspěvek od vlk »

Lakotske vzory niesu sice "moja salka kavy", ale pre leginy z tejto doby by som isiel do jedneho tenkeho pasika (po cesky prouzek, aby nedoslo k omylu :D ) okolo spodneho okraja leginy a nadvazujuceho pasika ktory zakryva steh (do jednej polovice, az 2/3 leginy), popripade len do toho pasika, ktory zakryva steh.
idealne pony beads, pokial nemas dostatocne podklady na experimenty, tak kombinacia modrej a bielej (skus si zohnat clanok "Koralkovanie pred rokom 1850" ktory vysiel v jednom z cisel Buckskiningu, tam by si mohol najst info ku akemu "vzoru" sa priklonit u Lakotov). moze byt aj cisto modry pasik...
alebo nejaky jednoduchy quilovany pasik...

inak suhlasim s Dvoma hlasmi o nezdobenych leginach...
je ľahké byť odvážny z diaľky...
Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 246
Registrován: pon úno 12, 2007 5:50 pm

Příspěvek od Dva hlasy »

Je to jen můj subjektivní pocit, ale quill bych tam nedával. Přemýšlím, jestli jsem vůbec nějaké quillované ženské legíny viděl :?
Modré ponybeads v tmavších odstínech asi nic nepokazí.
hanes
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 94
Registrován: úte bře 18, 2008 5:31 pm

Příspěvek od hanes »

Známý obraz od pana Bodmera,na kterém je Dakotská žena a Assiniboinská dívenka....jsou tam ty legíny docela dobře vidět....
A Vlkovu záměru s přešitím švu bych se možná vyhnul....z mých skromných několikatýdenních :lol: průzkumů vyplývá,že I ndiáni obecně se moc s nějakým zakrývaním a překrývaním švů výšivkou moc nemastili...vyjma pipebagů samozřejmě....a pro takto starý styl legín je stejně pravděpodobnější,že budou svázány řemínky než čímkoli jiným....
Ale mrkni na ten obrázek,myslím,že ti drobátko pomůže....
Jinak samozřejmě souhlas s Dvěma Vlasy :lol: ....nezdobené budou mnohem víc autentičtější.....
Shrbený
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 4
Registrován: pon led 26, 2009 9:34 pm

Příspěvek od Shrbený »

Námomóhtóhta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: čtv dub 10, 2008 11:04 am

Příspěvek od Námomóhtóhta »

Obrázek

Hm, docela zajímavý kousek.
Ty "stopy" mi víc než medvědí připomínají lidské ťapky. Stylizované ruce (i když ne vyšívané) se na některých věcech objevují (včetně ženských věcí).

Můj subjektivní dojem je, že to je apačské a možná i mužské. I když mi tam chybí ty jejich nakopávače kaktusů.
Odstíny barev vypadají na konec 19. století. Kdyby byly ty barvy modernější mohlo by to být klidně ze 70. tých let 20. století a klidně lakotské. Takhle bych ale hledal původ u těch prérijních Apačů.
Kosovo je Srbsko!
Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 246
Registrován: pon úno 12, 2007 5:50 pm

Příspěvek od Dva hlasy »

Námomóhtóhta píše: Ty "stopy" mi víc než medvědí připomínají lidské ťapky.
Souhlas.

Ty ruce mi evokují Kiowské věci, rozeta spíš Apače, celkově takový jižní styl.
Vzadu za tím jsou vidět šaty až k zemi a tady trčí holé nohy, fakt to může být na figuríně chlapa. :wink:
Námomóhtóhta píše:I když mi tam chybí ty jejich nakopávače kaktusů.
Nedělaly se náhodou jen na vysokých mokasínách?
Uživatelský avatar
OyunkeThanka
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 142
Registrován: úte úno 06, 2007 7:40 am

Příspěvek od OyunkeThanka »

Tady jsou z jiného pohledu.
Mám je vedené jako mužské tzv. "half leggings" (jsou na figurině chlapa). Ovšem většina half leggings má jiný střih než jsou tyto.
Označení říkalo Pláně pravděpodobně Sioux-Lakota. Osobně bych je taky tlačil spíš víc na jih.
Obrázek
OyunkeThanka
Wiyaka
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 76
Registrován: stř úno 14, 2007 7:28 am
Bydliště: Košice

Příspěvek od Wiyaka »

Dva hlasy píše:Je to jen můj subjektivní pocit, ale quill bych tam nedával. Přemýšlím, jestli jsem vůbec nějaké quillované ženské legíny viděl
Tých quillovaných je pomenej, ale zopár som ich videl. Keď sa dobre pamätám tak na stránkach AMNH sú nejaké, ale samozrejme nie z prvej polovice 19. stor.
Odpovědět