Činění kožešin

Činění kůží přírodní cestou
Odpovědět
Honza
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 120
Registrován: stř kvě 27, 2009 11:29 am

Příspěvek od Honza »

Mam ještě jednu vydělanou kůži, též hodně pelichá a je z vysoké a udělám to sní to samé - vyhnít kořínky ve vodě 3-4 dny..Nechám se překvapit.. :shock:
Děkuji Vám....
cincilak
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 1
Registrován: stř zář 16, 2009 6:41 pm
Bydliště: Ostrava

dotaz

Příspěvek od cincilak »

dobry den najde se zde nekdo kdo by mi byl schopen poradit jak na kozky cincil jihoamerickych?
lovec koni
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 1
Registrován: pon lis 09, 2009 8:52 pm
Bydliště: Šumava

Příspěvek od lovec koni »

Tož už umím vyčinit kožuch z ovce, a vlnu nepouští.Asi si budu dělat kabát :twisted: Docela by šla i kůže, ale je tenká jak lupínek a proto sma díra :oops:
Uživatelský avatar
Witko
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 232
Registrován: pon úno 05, 2007 4:21 pm

Příspěvek od Witko »

jedna taková aktualitka, činění u černonožců: Natáhla na zem ,přikolíkovala, vzala škrabkou, jednou očistila, poté nechala naslunku, pak znovu škrabkou kvůli tloušťce. Jestliže chtěla bez chlupů, vzala samo i druhou stranu.
K vyčinění udělala směs ze zvířecích mozků, jater a tuku, nanesla na povrch kůže. poté co olejovitá hmota prosákne do kůže, pracuje se s hladkým kamenem, aby se narušilo tvrdší pletivo kůže. poté, co to uschne, opakovaně namáčí v teplé vodě a motá do balíku. Aby se nesrazila, po každém namočení se natahuje.poté ještě tře hrubším kamenem a přetahuje přes rawhidové lano

co vy na to?
veverka je nesvědomitý zákeřník
Uživatelský avatar
Sukawikasa
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 44
Registrován: čtv dub 08, 2010 9:55 am

Příspěvek od Sukawikasa »

HAU KÓLA!
Snad se nezeptam nevhodne, ale potreboval bych s necim poradit.

Vcera sem stahl sve prvni zvire :) narazil jsem pri vylete na jednu "cerstve" srazenou kunu(max. 1den). Chtel bych zachovat kuzi s chlupem.
Stahl sem ji, kuzi vypnul do ramu a oskrabal co se dalo. Nevim tedy zda je to oskrabane dostatecne - zustali na tom jakesi "blanky" a v mistech kde nejsou je kuze "vice pruhledna" nez tam kde zustali. Ted tedy kuzi susim.
Zaroven jsem narazil na problem z mozkem. Jelikoz mela kuna rozjetou hlavu. mozek teda nemam.

1. da se nekde sehnat mozek? myslim treba normalne v reznictvi koupit kostru kralika i s hlavou a pouzit tento. Nebo pouzit nejaky jiny mozek. da se vubec pouzit "jakykoliv mozek"? Nebo co by jste mi doporucili?

2. Jak vypada dobre oskrabana kuze? co vsechno z ni ma prijit pryc?

Moc diky za odpovedi.

Mejte se krasne!!!
Když nečekáte nic dobrého, nečekejte. - Gabriel Laub
Nic není samo o sobě ani dobré, ani špatné. Záleží na tom, co si o tom myslíme. - Shakespeare William
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

SW:

1) Mozek seženeš asi jenom vepřový, ale bohatě to stačí. Ne v každém řeznictví ho ale dodají. Asi jich budeš muset pár obejít, ale většinou ho seženeš. Když ho nebudou zrovna mít, tak se zkus domluvit ať ti ho objednají. Já jsem našel jedno řeznictví, kde si objednávám mozek po 10kg. Na tu kunu ti bude stačit tak kilo nebo i půl kila. Kilo mozku stojí tak kolem 20 korun.

2) Blány z vnitřní strany bys měl oškrábat co to nejvíc půjde. Ideálně do hladka, aby tam nezůstaly žádné. Taky jsem někde četl, že se masová strana odmašťuje alkoholem. Pokud tam nějaké blanky zůstanou, tak to zase tak moc nevadí, ale čím míň, tím lépe. Jde o to, že masovou stranou tam budeš vtírat mozek, tak ať ty blány tomu nebrání.
Uživatelský avatar
Sukawikasa
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 44
Registrován: čtv dub 08, 2010 9:55 am

Příspěvek od Sukawikasa »

Moc diky!

jeste doplnujici otazky: muzu ty blany bez problemu doskrabat i za sucha?
jatra a tuk mam take nahradit veprovymi?

mej se krasne!!!
Když nečekáte nic dobrého, nečekejte. - Gabriel Laub
Nic není samo o sobě ani dobré, ani špatné. Záleží na tom, co si o tom myslíme. - Shakespeare William
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Sukawikasa píše:Moc diky!

jeste doplnujici otazky: muzu ty blany bez problemu doskrabat i za sucha?
Ano, bez problému. Ostrou škrabkou, ale opatrně, ať kůžičku neprorveš.

Sukawikasa píše:Moc diky!
jatra a tuk mam take nahradit veprovymi?
Ano, můžeš, ale myslím, že samotný mozek bude bohatě stačit.
Uživatelský avatar
Sukawikasa
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 44
Registrován: čtv dub 08, 2010 9:55 am

Příspěvek od Sukawikasa »

Dobra. diky ti...mozek uz sem si u nas v masne objednal :wink:

Jeste jednou pro jistotu a pro finalni upresneni. Sice sem si o tom ted precetl alespon dvakrat vsechny clanky na indianech.cz, ale za ujisteni nic nedam a verim ze to nikomu vadit nebude. Podotykam ze chci zachoval chlup.

1. Mam tedy napnutou kuzi v ramu ktera je ususena a zbavena masa a tuku.

2. Nasucho na ramu doskrabu masovou stranu, aby kuze byla "bila" po cele plose a nezustala na ni zadna blana. Vyhodu to ma v "semisovosti" ktere napomaha lepsimu vsaknuti mozkove smesi.

3. Stale na ramu nanesu na suchou kuzi vlazny, do bela vareny, mozek rozmichany na kasicku a budu ho vtirat do kuze nejlepe pomoci kulateho haldkeho predmetu(kamen z potoka) az do jejiho nasyceni.(jak poznam ze je nasycena?)

4. Stale na ramu, po "uschnuti/vsaknuti" mozkove smesi kuzi "navlhcim" prehozenim mokrych hader, tak aby byla vlacna, ale ne prilis mokra.

5. "Vlhkou" kuzi sundam z ramu a budu ji do uschnuti napinat pres lano, vetev, ci dreveny tramek vsemi smery tak abych ji "co nejvice roztahl" a "vymackal" z ni vsechnu vodu.

6. Suchou a "roztazenou" kuzi vyudim nad ohnem.

Pisu to dobre? Mam nekde technologickou chybu? Neco sem vynechal?

Dekuji.

Mejte se krasne!!!
Když nečekáte nic dobrého, nečekejte. - Gabriel Laub
Nic není samo o sobě ani dobré, ani špatné. Záleží na tom, co si o tom myslíme. - Shakespeare William
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Víceméně to máš dobře. Ale hlavní je praxe.

Mozek prostupuje kůží pomalu. To znamená, že jedno mozkování většinou nestačí, není to ale pravidlo. Musíš to zkusit.

Vtírej do kůže mozek a dost tlač. Nasycení nikdy na 100% nepoznáš. Až toho budeš mít dost, tak nech kůži zavadnout nebo uschnout. Přebytečný mozek odškab škrabkou ostrou pryč a zopakuj mozkování.

Udělal bych takhle tak 3 mozkování. Pak můžeš pokračovat s těma mokráma hadrama a měkkčením přes provaz.

Pokud se ti stane, že kůže bude vysychat a tuhnout, tak je promozkovaná málo a musíš ji mozkovat znova.

Když vyjde kůže tuhá, nebo je nějaké místo tuhé, tak to je na 90% nedostatečným promozkováním. Začátečníci často hledají chybu v nedostatečném tahání přes provaz, ale většinou to není ten problém. Když je v kůži dost mozku, tak práce na provaze je snadná.

Špatné promozkování je způsobeno špatným oškrábáním, ale i samotným "odporem" kůže přijmout mozek. Každá kůže se brání průniku mozku a tak je to vždycky tak trochu boj.
majco
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 5
Registrován: sob led 10, 2009 6:09 pm

jazvec

Příspěvek od majco »

ahojte.

nevedel by mi niekto poradit ako na kozu z jazveca? dostala sa mi jedna do ruk, zatial ju mam v mraznicke. Potreboval by som aby vysledna vycinena koza nebola prilis tvrda. Co pouzit, naco si davat pozor, ake su specifika? Je mi to v podstate jedno ci ju budem robit mozgom alebo chemicky. O jazvecovi tu uz bola rec pred casom, ale snad pribudnu nejake nove rady, skusenosti.

dakujem
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

V tom případě ti doporučuju najít si na internetu návody na činění kůží chemickou cestou v domácích podmínkách.

Existují na to jedny teď celkem nové stránky a pak se dá stáhnout jeden soubor ve Wordu, kde je to dobře popsané.

Činění mozkem je mnohem těžší než chemicky a napoprvé to asi nezvládneš.
Tomáš
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 50
Registrován: sob čer 19, 2010 6:51 pm

Příspěvek od Tomáš »

Zdravím..
mám na vás další dotaz prosím :D nevim jestli se to někomu už stalo, ale činil jsem mozkem srnu s chlupem , a vtláčel jsem ho oblým kamenem, hodně jsem tlačil, i vlastní váhou, pak se stalo že kůže byla sice vyčinená ale chlupy lezou dolů jak svina, v celých trsech, nedá se to už na nic použít..... Tak nevim jestli je to tim že byla dlouho vlhká a dlouho schla, nebo tim, že jsem kamenem vytlačil kořínky chlupů.... :cry:
Díky všem kteří se k tomu nějak vyjádří :)
Uživatelský avatar
tom
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 348
Registrován: stř úno 14, 2007 10:42 am
Bydliště: Hůrka-Jeseník nad Odrou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tom »

je to tou vlhkostí
na každů sviňu sa někde vaří voda
Sapazi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 287
Registrován: čtv úno 15, 2007 9:48 pm
Bydliště: Zrnětín

Příspěvek od Sapazi »

Taky hodně pelichají kůže dlouho skladovaný. Na kožešinu je nejlepší činit hned začerstva anebo aspoň zkrátit délku pobytu ve vodě a počet namočení.
Odpovědět