Činění kožešin

Činění kůží přírodní cestou
Odpovědět
Uživatelský avatar
tom
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 348
Registrován: stř úno 14, 2007 10:42 am
Bydliště: Hůrka-Jeseník nad Odrou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tom »

já osobně neříkám že to tomu nepomůže ,to se přít asi nebudem,ale myslím si že to tak znatelný rozdíl nebude.Ale i kdyby to pomohlo jen s části myslím ,že to stojí za to skusit :)
na každů sviňu sa někde vaří voda
Métá?xestse Ohnéssese
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 151
Registrován: stř úno 14, 2007 12:43 pm
Bydliště: Pečky, Kolín

Příspěvek od Métá?xestse Ohnéssese »

Tak mám za sebou pár kožešin činěných směsí mozku a jater.
Moje závěry jsou:
nevýhody:
játra se musí vařit hodinu... takže příprava trvá déle
játra jsou další výdaj (20-30Kč na kůži)

výhody:
díky játrům je větší množství činící směsi
činící směs je tmavší, takže člověk lépe vidí, kam ji rozetřel a kam ne
ASI se mozek lépe vstřebává

Trpěl jsem pocitem, že kožešiny se mi lépe měkčily... ale to byl spíš subjektivní pocit, nemluvě o tom, že tuhle část vždy ovlivní počasí, kvalita kůže atd. takže mi to přijde jako spekulace.

Vemte si z toho kdo co chcete... a zkuste někdo směs s játrama na mozkovce bez chlupů, tam třeba rozdíl bude víc znát.
Hó?ótóva nahtsevoneotse, nestseohkesáa? éveévanéhéme.
Hévéése
Uživatelský avatar
tom
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 348
Registrován: stř úno 14, 2007 10:42 am
Bydliště: Hůrka-Jeseník nad Odrou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tom »

:D tak zas tady otravuju,Mám problém s tím že když mám kožešinu stáhnutou do pytle,dělá mi velký problém z ní oškrábat tuk,anichžbych při tom neuvolnil srst(myslím tím lišky,kuny,jehňata,králiky,kočky :oops: )vždycky se mi povede zatlačit na rouře moc a slézají mi chlupy :(máte na to někdo nějakou vychytávku? :idea: :?: :roll:
na každů sviňu sa někde vaří voda
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

Nejsem zadny velky cinitel :-D, ale na kuny jsem pouzival naostrenou lzici a slo to krasne, srst se neuvolnila.
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
Uživatelský avatar
tom
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 348
Registrován: stř úno 14, 2007 10:42 am
Bydliště: Hůrka-Jeseník nad Odrou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tom »

:? hm asi moc tlačím,jinak si to nedovedu vysvětlit,ale když kožuch škrábu na deku v rámu tak ten problém nemám,jenom když to prostě škrábu na podložce,tak mi to plešatí :cry:
na každů sviňu sa někde vaří voda
yunb ye nah
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 72
Registrován: ned dub 13, 2008 8:07 pm

Příspěvek od yunb ye nah »

ja sem kuny cinil tak, ze kuzi stahlou na pytel sem nechal uschnout,pak vyudit / udil sem jen na taborenich / a pak sla ta tukova vrstva sloupat - prsty-nebylo potreba skrabat....nasledne sla kuze vycinit i bez mozku pouze rozhybanim
Rikita
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 11
Registrován: pát led 30, 2009 7:52 pm
Bydliště: Kadešice

Příspěvek od Rikita »

ahoj, slyšela jsem od jedné staré paní ještě starší recept činění kůží... Kůže se prý po stažení usušily.Po čase se (až byl čas) kůže oškrabaly a potřely tukem.Poté se naložily do kádě se slanou vodou a prošlapávaly do změknutí.Potom se kůže namazaly slanou vodou nebo ve vodě rozmíchanými pšeničnými otrubami.Kožešiny se nakypří.Pak se kůže přetahovala přes čepel kosy, aby se ještě kvalitněji odmíždřila.Nakonec se vybral tenký listnatý stromek, z něhož byla lehce v tenké vrstvě odškrabaná vrchní kůra, aby se kůže neušpinila.Kůže se uchopila prstama a přes dlaň se třela o ten kmínek, kousek po kousku.Nebo se posypaly pískem a jím se drbaly.Při tom se musely v ruce neustále roztahovat o tan kmínek, aby se nezcvrklyTaké se dělalo, že se prý kožešiny napnuly na válec, do sudu se nasypal ten písek, nebo sádra a válcem se v něm točilo.Tím vzniklo tření při kterém kůže schla a měkčila se...
Co si o tom myslíte??? :) Podle mě by to mohlo taky tak jít(pokud staré paní nevynechávala paměť a něco mi nezatajila :lol:
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Způsobů je asi celá řada a fungovat může leccos. Myslím, že v současné době a situaci je pro naše účely zcela postačující kamenec, nebo mozek.

V podstatě jde pořád o to samé, jenom ty parametry kolem se dají měnit do nekonečna.
Uživatelský avatar
tom
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 348
Registrován: stř úno 14, 2007 10:42 am
Bydliště: Hůrka-Jeseník nad Odrou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tom »

:D se chci pochlubit :oops:
zkoušel jsem činit hada a jde to :D
http://reznik1.rajce.idnes.cz/had/
a když se mi poved had tak jsem skusil aji ůhoře a šli taky :lol:
http://reznik1.rajce.idnes.cz/uhori/
na každů sviňu sa někde vaří voda
Jiri
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 38
Registrován: pát črc 27, 2007 8:29 pm
Bydliště: Uherský Brod/Újezdec

Příspěvek od Jiri »

ty krávo, to asi není z užovky, že ?
Jiri
Uživatelský avatar
tom
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 348
Registrován: stř úno 14, 2007 10:42 am
Bydliště: Hůrka-Jeseník nad Odrou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tom »

:D je to užovka ,ale kubánská :wink:
na každů sviňu sa někde vaří voda
Honza
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 120
Registrován: stř kvě 27, 2009 11:29 am

Příspěvek od Honza »

Mam starou ,, asi chemicky " vydělanou ovčí kožešinu..Sehnal jsem jí v bazaru a srst u ní mi zůstavala v rukách, šíleně pelichá..! Mám jí od včerejška v belíku s vodou na balkoně v teple.. Pokusim se jí nechat na 3 až 4 dny v té vodě..Otáska zní - zda lze pokračovat ve vydělávání už vydělané kůže ?...Zbavení srsti atd.. Je mi jí líto vyhodit !! Prostě zda jste to někdo už skoušel vydělávat vydělanou kůži znova a v mém pípadě zbavit srsti... Toto u té vydělané kožešiny skouším poprvé zbavyt srsti...Děkuji Vám..
Děkuji Vám....
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Nějak mi uniká, na co by taková kůže měla pak sloužit?
Honza
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 120
Registrován: stř kvě 27, 2009 11:29 am

Příspěvek od Honza »

Kupoval jsem jí v domění, že si zní udělám mokasíny na zimní táboření, ale mám smůlu - hodně pelichá , přímo trsi chlupů mi zustávali v ruce když jsem je skoušel jak drží .. Pokusím se jí zachránit..! Možná se něco najde na co bych jí mohl použít...Záleží na konečném výsledku, zda bude pevná a nebude se trhat ? Napadá mě třeba na korálkované pási, korálkovaná pouzdra na nože, či pokud bude opravdu pevná tak na vestu ? Momentálně nevým na co jí použít...Díík... :?
Děkuji Vám....
Uživatelský avatar
tom
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 348
Registrován: stř úno 14, 2007 10:42 am
Bydliště: Hůrka-Jeseník nad Odrou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tom »

bokud z ovčiny oškrábeš tu vrchní vrstvu(jestli se ti to povede)tak ti zbyde tak tenoučká a jemná kůže že by jsi si z toho mohl ušít i trenýrky :lol: pár ovcí už jsem dělal na jelenici ,ale je to opravdu hodně tenké.A pokud ji necháš z epidermisem tak bude,hladká až lesklá,viděl jsem tak udělané legíny a nevypadalo to zle a nebylo to tak náročné na čištění jako klasické mozkovky bez epidermu
na každů sviňu sa někde vaří voda
Odpovědět