Činění kožešin

Činění kůží přírodní cestou
Odpovědět
Tomáš
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 50
Registrován: sob čer 19, 2010 6:51 pm

Příspěvek od Tomáš »

Uz vim, na co si dat majzla, diky..
martina
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 14
Registrován: pon črc 02, 2012 11:23 am
Bydliště: Černovice u Lysic

Příspěvek od martina »

Ahoj stáhla jsem srnčí nohy.Chci ponechat kožešinu s paspárky,vyčinit mozkem,ušít tašku.Jak se čistí paspárky,pouze se z nich ucvakne chrupavka a zbytek vnitřku ponechá?Blány mám oškrabané,ale kolem paspárků to jde hůř,je lepší to doškrábat po vyschnutí ostrou škrabkou?
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Musíš z paspárků vyloupnout tu chrupavku, co jde a zbytek se ponechá. Blány oškrábat pořádně nožem, po doschnutí to můžeš ještě tím nožem dočistit. Doporučoval bych i třeba přebrousit smirkem, aby se co nejvíce udělal semiš, aby do kůže dobře pronikal mozek.

A pak namozkovat, nechat zaschnout, seškrábat přebytečný zaschnutý mozek a nemozkovat znova, párkrát opakovat a pak vyměkkčit. Každopádně počítej, že to bude trošku tuhý, nikdy se mi to nepodařilo udělat vyloženě do měkka. Ale na tašku to tužší stačí.
martina
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 14
Registrován: pon črc 02, 2012 11:23 am
Bydliště: Černovice u Lysic

Příspěvek od martina »

Díky za radu.Ještě by mě zajímalo,kolikrát se dá opakovaně zamrazovat rozpracované kožešiny,než to nevydrží a začnou pouštet chlupy.Snažím se vždy spěchat,ale už se mi stalo,že jsem zamrazila dvakrát a vydržela.Tak jen jestli někdo nezná nejzažší hranici.
Honza
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 120
Registrován: stř kvě 27, 2009 11:29 am

Příspěvek od Honza »

Mám takoví pocit že při (každém)kroku činění kůží, lze kůže kdykoliv mrazit...
Tehdá sem měl 3 roky dvě králičí kůže v mrazáku a po rozmrznutí sem jí už nemrazil a vyčinil suprově - nejlépe .. V mrazáku může být spoustu let.Říká se že čím déle pracuješ na kůži a čím déle jí sušíš při konci vydělávání tím výce ji vyčiníš..Samozřejmě mražením kůže se asi kůže nečiní..
Já bych se toho nebál a klidně bych po (každém) kroku kůži šoupnul do mrazáku, ale to nemám vyskoušeno.. :wink:
Děkuji Vám....
martina
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 14
Registrován: pon črc 02, 2012 11:23 am
Bydliště: Černovice u Lysic

Příspěvek od martina »

Díky za odpověď.Tři roky s kůžema v mražáku by ale se mnou nevydržel můj muž.Musím činit,jak to jde,v mražáku mám kůže,kůže,spárky,nohy...ale maso pořádný žádný!
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

martina píše:Díky za radu.Ještě by mě zajímalo,kolikrát se dá opakovaně zamrazovat rozpracované kožešiny,než to nevydrží a začnou pouštet chlupy.Snažím se vždy spěchat,ale už se mi stalo,že jsem zamrazila dvakrát a vydržela.Tak jen jestli někdo nezná nejzažší hranici.
To záleží na dalších okolnostech, to nelze takto říct, ale obecně, když se jedná o kožešinu s chlupama, tak samozřejmě zpracovat co nejdříve a proces zmrazování a rozmrazování absolvovat co nejméně.

Já bych ty nohy oškrábal, namozkoval, počkal tak hodinu, pak zase oškrábal přebytečný mozek a znovu namozkoval a tak dále, takhle bych udělal tak 4-5 cyklů mozkování a to bych udělal během jednoho odpoledne a pak bych měkčil, nebo i mezi těma mozkováníma. Není to tak časově náročné, moc bych se tím nemazal.
martina
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 14
Registrován: pon črc 02, 2012 11:23 am
Bydliště: Černovice u Lysic

Příspěvek od martina »

Díky za rady!Vaše diskuse jsou k nezaplacení !
thate win
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 60
Registrován: pát lis 06, 2015 6:23 pm
Bydliště: Malá Čausa

činenie kožušín

Příspěvek od thate win »

Zdravím, chcem sa opýtať, či máte niekto skúsenosť s tým ako sa chová kožušina, resp. koža s chlpom vyčinená mozgom, pokiaľ príde do kontaktu s vlhkom / vodou. Chcem vedieť, či je náchylná na plznutie (opadáva chlp).dík.
isnala
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 34
Registrován: pon kvě 03, 2010 10:05 am

činenie kožušín

Příspěvek od isnala »

Thate, robil som líšku, daniela, tchora a muflóna. Nie všetky sa mi technologicky podarili, ale mám pocit z toho, že pĺzli len tie, kde stačila koža zapariť. To čo sa urobilo hneď za čerstva, alebo sa to poriadne vysušilo tak drží srsť dobre.
thate win
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 60
Registrován: pát lis 06, 2015 6:23 pm
Bydliště: Malá Čausa

činenie kožušín

Příspěvek od thate win »

Dík Išnála, ja sa chystám vyrobiť s chlpom pár danielov. To je mi s tým " sparením " jasné. Kedysi dávno som ale počula že kožušina vyčinená mozgom aj keď bolo technologicky všetko tip - top plzne vo vlhku viac než trebars kamencom činená. Možno to bol len blud, tak, či tak, overím si to časom sama :)
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Thate Win: myslím, že je to blud. Měl jsem několik mozkových bizonů a tábořil jsem s nima venku a nic se jim nestalo. Není důvod, aby mozkem činěné kožešiny pelichaly kvůli této technologii.

Nicméně je známo, že chlupy z vysoké padají samy od sebe, bez ohledu na technologii činění, to je prostě vlastnost těch kožešin. Otázkou je, k čemu kožešiny z vysoké činit. Víceméně se to dělá jenom pro dekorační účely, jiný účel moc není. Pokud je třeba kožešina na zahřátí, nebo izolaci, je lepší kožešina z vlnou, teda bizon nebo i ovce. Chlupy z vysoké se sypou, jsou ostré, všude se zapíchávají a je z nich akorát nepořádek.
thate win
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 60
Registrován: pát lis 06, 2015 6:23 pm
Bydliště: Malá Čausa

činenie kožušín

Příspěvek od thate win »

Ide čisto o pokus. Tých danielov mám pomerne dosť, tak si vravím , že pár skúsim vyrobiť s chlpom. Ak sa mi to nebude pozdávať, tak to hold všetko pôjde vyčiniť bez chlpu...kamoš si chcel robiť tulec z daniela s chlpom, a ostatok asi fakt bude len "dekorácia". My máme v típí lôžka len po stranách, tak tými kožkami aspoň zakryjem "čhatkú " :-)
Odpovědět