Činění kožešin

Činění kůží přírodní cestou
Odpovědět
Uživatelský avatar
tom
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 348
Registrován: stř úno 14, 2007 10:42 am
Bydliště: Hůrka-Jeseník nad Odrou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tom »

:wink: za nic
na každů sviňu sa někde vaří voda
Uživatelský avatar
tom
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 348
Registrován: stř úno 14, 2007 10:42 am
Bydliště: Hůrka-Jeseník nad Odrou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tom »

:? Mněl bych na zdejší osazenstvo dotázek dělali jste už někdo jezevca .Dostal jsem ho na vyčiněni a nechcu aby dopadl jak moja liška a kočka :D
na každů sviňu sa někde vaří voda
Sklenda
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 10
Registrován: stř led 16, 2008 6:12 pm

Příspěvek od Sklenda »

Jednou jsem jezevce činil. Bylo to pro kámoše na zeď, tak ho chtěl rovného a tužšího. Kůže z jezevce je svoji strukturou podobné divočákovi. Hodně tuhého sádla, pórovitá kůže a štětiny prorostlý skrz. Tak jsem to klasicky vypnul do ráma a škrábal (šlo to blbě). Jak jsem s tou kůží pořád pracoval , tak byla skoro byla činěná. Ani jsem to nemozkoval a jeho vlastní tuk a práce to skoro vyčinilo. Bylo to na zeď, ale myslím, že na naše účely by šla taky dobře použít (tužší pevná kůže). Záleží na co to budeš chtít používat.
Uživatelský avatar
tom
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 348
Registrován: stř úno 14, 2007 10:42 am
Bydliště: Hůrka-Jeseník nad Odrou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tom »

já to používat nebudu dělám to pro jednoho pána co mně shání kůže a stahuje stejně dobře jako já bez zářezu a nebo jen minimálně pořezané.
A mněl na mně prosbičku ohledně vyčinění ,ale je tu háček chce to udělat do pytle takže napnutí v rámu jaksi odpadá.No myslím že sem si na sebe uplet byč :D :?
na každů sviňu sa někde vaří voda
michell
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 21
Registrován: stř úno 21, 2007 5:05 pm

Příspěvek od michell »

To Tom:
Jezecva už jsem zkoušel činit a to bez rámu, i když byla kůže stažená klasicky a ne jako vak! A musím říct, že dostat z toho ten tuk je celkem dřína!!!!Poté co se mně to povedlo, sem se to snažil vymozkovat....celkem to šlo,ale konec, jak když utne, kůže ztvrdla asi málo promozkováno!! Druhý pokus dopadl podobně...výsledkem byla tužší kože tak na tažku nebo na zeď, jinak se s tím moc dělat nedalo!! Celkem dost z toho jedou chlupy, protože, jak už někdo psal, jsou prorostlé skrz kůži!! Nutno dodat, že jsem se o nějakou přílišnou kvalitu ale moc nesnažil!!!Ale Tobě to určitě půjde líp, máš činění zmáknuté! Mnoho zdaru!
Uživatelský avatar
tom
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 348
Registrován: stř úno 14, 2007 10:42 am
Bydliště: Hůrka-Jeseník nad Odrou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tom »

michell píše:To Tom:
Ale Tobě to určitě půjde líp, máš činění zmáknuté! Mnoho zdaru!
:D :lol: kdyby to tak opravdu bylo tak se tady neptám.No myslím že se člověk učí celý život.A nemyslím, že když udělám dejme tomu 60 kůží do roka musím být nějaký supr činič :wink: každopádně díky za postřehy určitě je využiju
na každů sviňu sa někde vaří voda
tomas
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 16
Registrován: úte bře 06, 2007 12:58 pm

Příspěvek od tomas »

Ahojte ja asi troska neskoro regujem ale ja som taky pomalsi. uz som cinil niekolko kozusin vevericky krtkov a lisky a kunu a barana a psa. Okrem barana do ktoreho sa dali mole to dopadlo dobre. Postup bol taky ze som to oskrabal bud skrabkou alebo nabrusenou lyzicou velke v rame za sucha male za mokra na zemi a tie mokre som hned supol do mrazaku alebo rovno namozgoval iba z jednej strany a snazil som sa to co najlepsie votriet do koze. Nechal som to stat niekolko hodin tak ze masova strana bola prilozena na masovu aby to velmi nevyschlo. tam kde mi to oschlo som to zvlhcil strickou na kvety. To je na toto super. a potom cez hranu alebo lano az dosucha. A nemal som nikdy problem s vypadavanim chlpov.
Inak by ma zaujimalo tome aky to je had vyzera super. Ja som hadov susil asi dvoch ale potom som to na nic nepouzil takze neviem aka bolo pevnost koze
tomas
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 16
Registrován: úte bře 06, 2007 12:58 pm

Příspěvek od tomas »

A este som zabudol ze ten krtko teda cinil som troch mal zakazdym tvrde brucho neviem ci to bolo chybou v cineni ale ani po opakovanom mozgovani sa mi brucha nepodarilo zmakcit.
Uživatelský avatar
tom
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 348
Registrován: stř úno 14, 2007 10:42 am
Bydliště: Hůrka-Jeseník nad Odrou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tom »

Já mněl stejný poznatek s tvrdnutím kůže u kočky,kuny, potkana a kozy stažené do pytle ale na opačné straně to znamená na zádech a ještě na místě kde začíná hrudník od krku .Je to asi tím že tam je kůže zesílená.
A ten had to byl nějaký hroznýšovec nebo co já vím :D
na každů sviňu sa někde vaří voda
Métá?xestse Ohnéssese
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 151
Registrován: stř úno 14, 2007 12:43 pm
Bydliště: Pečky, Kolín

Příspěvek od Métá?xestse Ohnéssese »

Četli jste už článek od Ketty Činění kůže kajovským způsobem v PSVK (zima 2007-2008)?

Mozek a játra se aplikují před škrábáním masa i chlupů, a máčení tam je výrazně vícero...

Ten popsaný postup je výrazně jiný, než jak kůže činím já (ale já jich zase tolik neudělal), nebo kdokoli, s kým jsem se o činění bavil.

Máte někdo zkušenosti s nějakým podobným postupem, jako píše Ketty?
Hó?ótóva nahtsevoneotse, nestseohkesáa? éveévanéhéme.
Hévéése
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Mitach: Ten článek jsem nečetl, nicméně mi to zní přinejmenším "divně". Na aplikaci činící směsi je nutné kůži oškrábat, v případě usně z obou stran, a to čím důkladněji, tím lépe směs proniká.

Průniku činící směsi silně brání z chlupové strany především epidermis, z masové ztěžují průnik veškeré tkáně, jako zbytky tuku, blan, atd.
Uživatelský avatar
tom
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 348
Registrován: stř úno 14, 2007 10:42 am
Bydliště: Hůrka-Jeseník nad Odrou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tom »

nečetl jsem to ,ale chtěl bych :D
na každů sviňu sa někde vaří voda
Métá?xestse Ohnéssese
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 151
Registrován: stř úno 14, 2007 12:43 pm
Bydliště: Pečky, Kolín

Příspěvek od Métá?xestse Ohnéssese »

Tak jsem to naskenoval, ale neumím sem vložit PDF :( a SZ nejde poslat příloha).
Hó?ótóva nahtsevoneotse, nestseohkesáa? éveévanéhéme.
Hévéése
Ondra
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 26
Registrován: stř zář 26, 2007 5:35 pm

Příspěvek od Ondra »

Naposledy upravil(a) Ondra dne stř bře 05, 2008 3:03 pm, celkem upraveno 1 x.
Métá?xestse Ohnéssese
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 151
Registrován: stř úno 14, 2007 12:43 pm
Bydliště: Pečky, Kolín

Příspěvek od Métá?xestse Ohnéssese »

Díky Ondro :wink:
Hó?ótóva nahtsevoneotse, nestseohkesáa? éveévanéhéme.
Hévéése
Odpovědět