Tvar hlavičky dýmky

Dýmky, dýmkové vaky, tabákové směsi, cigarety, doutníky
Bob
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 1
Registrován: pon úno 12, 2007 4:48 pm

Tvar hlavičky dýmky

Příspěvek od Bob »

Ahoj všem :D ,

měl bych dotaz ohledně základního tvaru hlavičky dýmky ( zda tvar L, nebo obrácené T ). Někde jsem našel info, že tvar T byl záležitostí mužů, naopak tvar L záležitost žen. Chromý jelen v knížce píše, že tvar L užívali svobodní muži a naopak tvar T muži, kteří již založili rodinu.

Také nevím, zda volba tvaru byla dána dogmaticky, nebo zda to spíše záleželo na osobní medicíně a vizi jednotlivce.

Předem díky za všechny info k tématu.

P.S.: zajímají mne hlavně Lakotové ( případně centrální pláně )
P.P.S.: administrátorovi se omlouvám za umístění, ale skutečně jsem nevěděl kam lépe........
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Re: Tvar hlavičky dýmky

Příspěvek od Eagle-Eye »

Bob píše:Ahoj všem :D ,

měl bych dotaz ohledně základního tvaru hlavičky dýmky ( zda tvar L, nebo obrácené T ). Někde jsem našel info, že tvar T byl záležitostí mužů, naopak tvar L záležitost žen. Chromý jelen v knížce píše, že tvar L užívali svobodní muži a naopak tvar T muži, kteří již založili rodinu.
Tady bych byl opatrný. Podobné paušalizování může být ošemetné. Obzvláště u Indiánů. Tam téměř nic není absolutní a exaktní, platící na 100%. Někdy ani na 60% :wink:

Pokud někdo tvrdí podobné věci ala používali muži/ženy/děti, atd. je třeba úvést kdy, v jaké oblasti a v jakém období atd. Možná, že byla podobná tradice v rodině Chomého jelena v nějakém období, ale jindy, nebo v sousední rodině mohlo být vše naprosto jinak. A to nemluvím o dalším kmeni.

Stejně tak nejsou dýmkové hlavičky pouze tvaru T nebo L, ale tvarů a forem je nepřeberně, například figurální dýmky, typ mikmak, a nejrůznější možné mutace a kombinace těchto tvarů a možností. To je jako třeba s barvama, sice rozeznáváme bílou, žlutou, červenou, modrou, atd. pro zjednodušení, ale ve skutečnosti je barev nekonečně mnoho.
Bob píše:Také nevím, zda volba tvaru byla dána dogmaticky, nebo zda to spíše záleželo na osobní medicíně a vizi jednotlivce.
Spíše asi ta druhá možnost. Nezapomeňme také, že dýmky mohly být, a byly běžně předmětem daru, obchodu nebo dokonce válečné kořisti. Súové a Šajeni vyráběli tradičně pěkné dýmky z calitnitu a pěkné dýmkové vaky. Vrány si je běžně kupovaly a na starých fotografiích běžně pózují s těmito artefakty jinak nepřátelských kmenů.

Bob píše:P.S.: zajímají mne hlavně Lakotové ( případně centrální pláně )
Jak už jsem napsal, Súové byli tradičními výrobci celkem hezkých dýmek, které dále distribuovaly po celých Pláních. Nejčastějšími tvary západních Sůú byly opravdu T a L tvary v nejrůznějších modifikacích. Velmi zajímavé jsou i dýmky východních Sůú. Kromě dýmek se prodával také catlinit, protože Súové okupovali oblast Pipestone.
Bob píše:P.P.S.: administrátorovi se omlouvám za umístění, ale skutečně jsem nevěděl kam lépe........
Zatím to nechme tu a pak se uvidí.
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

Tento tyden mi Witko ukazoval peknou fotku (cca 1900) cernonozske zeny bafajici z dymky tvaru T. Witko postni pls a muzem sem davat i jine zenske dymky a udelat z toho takovy nejaky prehled.
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
Uživatelský avatar
OyunkeThanka
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 142
Registrován: úte úno 06, 2007 7:40 am

Příspěvek od OyunkeThanka »

Savage píše:Tento tyden mi Witko ukazoval peknou fotku (cca 1900) cernonozske zeny bafajici z dymky tvaru T. Witko postni pls a muzem sem davat i jine zenske dymky a udelat z toho takovy nejaky prehled.
Sice nejsem Witko, ale taky mám jednu. Třeba je stejná. Ovšem to že tato žena z této čannunpy kouří nemusí nutně znamenat, že se jedná o ženskou čannunpu.
Obrázek
OyunkeThanka
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Ta dýmka mi s tou paní nejde moc dohromady, skoro to vypadá jako aranž. Mohu se ale mýlit.
Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 246
Registrován: pon úno 12, 2007 5:50 pm

Příspěvek od Dva hlasy »

Naaranžované je to skoro určitě, ale pokud by pro ni existovala nějaká omezení asi by tu dýmku do ruky nevzala.
Tváří se ovšem krapet zaraženě, kdo ví čím na ni fotograf míří :wink: .
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Tak jsem procházel dýmek co mám v PC či v knihách a mám z toho asi takový pocit:

Dýmka klasického tvaru obráceného T je záležitostí nejvíce západních Sůú a je otázkou 2.pol. 19.století. Z dřívějšího období jsem takové dýmky neviděl. Naopak na fotkách ze 60.tých až 90.tých let je jich mraky.

Dýmky z období před rokem 1850 jsou nejčastěji tvaru L, ovšem s velmi kónickým komínem. Někdy zde mohl být náznak prodloužení základy, již jakýsi náběh na to Tčko. Viz např.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... n0050v.jpg

Ve skutečnosti však existovala celá řada variací na zákldní tvary dýmek, množství figurálních dýmek s nejrůznějšími výjevy atd. Tyto variace existovaly prakticky vždy a všude.

Ztoho mi celkově plyne, ze mluvit o dýmkách tvaru T a L je tak přílišné zploštění celé problematiky. Navíc navazovat na tento zploštělý model nějaké hodnocení jako ženské vs mužské je značně diskutabilní.
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Dva hlasy píše:Naaranžované je to skoro určitě, ale pokud by pro ni existovala nějaká omezení asi by tu dýmku do ruky nevzala.
Tváří se ovšem krapet zaraženě, kdo ví čím na ni fotograf míří :wink: .
Takhle nějak mi to připadá. Fotograf má nutkavou představu vyobrazit kouřící indiánskou stařenku, tak si nějakou dýmku sežene, paní dá rumělku nebo šátek, dá jí do ruky dýmku a začne štelovat aparát. Chudák paní vůbec neví, co se děje.
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

Hledal jsem hledal, ale vrani pani s dymkou jsem nenasel. Obecne mam vsak pocit, ze zenske dymky pro osobni potrebu byly spise male.A vubec co se tyka kurackych fotek, nekde jsem videl fotografii u ktere byl popisek, ze se jedna o jedinou fotku na ktere Indian opravdu kouri (dymka je zapalena a je videt kour). Jinak to jsou vsechno aranze.
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
Jiri
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 38
Registrován: pát črc 27, 2007 8:29 pm
Bydliště: Uherský Brod/Újezdec

Příspěvek od Jiri »

No a nemá se dýmka držet v levé ruce ?
Jiri
Uživatelský avatar
Witko
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 232
Registrován: pon úno 05, 2007 4:21 pm

Příspěvek od Witko »

No a nemá se dýmka držet v levé ruce ?
Myslíš, že je jí tam líp? Ale pravda, taky sem to četl, ale opravdu tomu nevěřím.
veverka je nesvědomitý zákeřník
Uživatelský avatar
Witko
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 232
Registrován: pon úno 05, 2007 4:21 pm

Příspěvek od Witko »

tu je ta zmiňovaná fotka
Obrázek
paní si hlídání zjevně užívá
veverka je nesvědomitý zákeřník
Uživatelský avatar
Witko
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 232
Registrován: pon úno 05, 2007 4:21 pm

Příspěvek od Witko »

Savage napsal:
nekde jsem videl fotografii u ktere byl popisek, ze se jedna o jedinou fotku na ktere Indian opravdu kouri (dymka je zapalena a je videt kour). Jinak to jsou vsechno aranze.
Myslel si tuhle?
Obrázek
veverka je nesvědomitý zákeřník
Uživatelský avatar
Witko
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 232
Registrován: pon úno 05, 2007 4:21 pm

Příspěvek od Witko »

Jinak pro ženy černonožců jsou typičtější menší dýmky s krátkými nezdobenými troubelemi. Buď typ Micmac(viz obr.) nebo tvaru L. Maxmilián píše, že při návštěvě náčelníka černonožců staré ženy kouřili s nimi, ale zůstávaly před dveřmi do stanu.Kouřili zjevně jen starší ženy.Obrázek
veverka je nesvědomitý zákeřník
Uživatelský avatar
Witko
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 232
Registrován: pon úno 05, 2007 4:21 pm

Příspěvek od Witko »

Tak doufám, že jsem tímto debatu zase nezabil a budeme v ní pokračovat..:-)
veverka je nesvědomitý zákeřník
Odpovědět