Tvar hlavičky dýmky

Dýmky, dýmkové vaky, tabákové směsi, cigarety, doutníky
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Witko: díky za fotky, velmi poučné. Starý muž, opatrný na svůj nos zdá se nedrží hlavičku v žádné ruce, oběma drží troubel. Zdá se, že tvrzení o držení dýmky pouze v levé ruce bude opravdu mýtem. Ostatně jako většina kategorických trvrzení.
Uživatelský avatar
Kopnuty_konem
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 62
Registrován: čtv bře 15, 2007 1:45 pm
Bydliště: Beskydy

Příspěvek od Kopnuty_konem »

Ad zeny a dymky-tak me napada, netusite nekdo jak je ziskavaly? Darem? Vyrabely-li si je samy,existovalo nejake omezeni vuci materialu jako byl napr.catlinit? Tusim, ze v lesich se kourilo z ruznych "materialu", ale co na planich?
( Pokud by muj dotaz smeroval debatu jinym smerem, poprosim o presunuti. )
wičaša hayčaša
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 73
Registrován: pát úno 23, 2007 12:42 pm

Příspěvek od wičaša hayčaša »

EAGLE-EYE píše:Witko: díky za fotky, velmi poučné. Starý muž, opatrný na svůj nos zdá se nedrží hlavičku v žádné ruce, oběma drží troubel. Zdá se, že tvrzení o držení dýmky pouze v levé ruce bude opravdu mýtem. Ostatně jako většina kategorických trvrzení.
Tak nevím nevím,rozhodně byly dýmky bud obřadní nebo tzv."na pokouření".U dýmek obřadních si myslím,že určitá pravidla fungovala,jak popsal Černý Jelen ve své knize.A toho bych se držel.Jsou to obřadní"povinnosti",které se dědily z generace na generaci.Všichni by jste si měli opět přečíst "Posvátnou dýmku"a trocha se zamyslet.Otáčíte dýmky v rukou...,vždyt to je něco jako kdyby křestané otočili kříž.Měli by jste se "probudit"a zavzpomínat na dobu více jak před deseti lety,kdy jsme spíš hleděli na duchovní záležitosti,než materialismus.
stejně jsme všichni wašičuni
Uživatelský avatar
Witko
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 232
Registrován: pon úno 05, 2007 4:21 pm

Příspěvek od Witko »

Ad zeny a dymky-tak me napada, netusite nekdo jak je ziskavaly? Darem? Vyrabely-li si je samy,existovalo nejake omezeni vuci materialu jako byl napr.catlinit?
V článku od pana Ewerse o černonožských dýmkách najdeme dvě fotky žen kouřících dýmku, u jedné z nich je napsáno,že si ji vyrobila sama. U černonožců existovalo pár výrobců dýmek,kteří vyráběli pro kmen a na výměnný obchod.byly mezi nimi i ženy..
materiálové omezení podle mě nebylo u výroby, ale spíše podle lokalit výskytu kamene. černonožci používali ponejvíce steatit, ten pak černili. vyskytovali se u nich i katlinitky tvaru T, ale valná většina byla z výměného obchodu, už hotové dýmky. Černonožci tvrdili,že je kouřili pro potěšení, nikdy při obřadech
Naposledy upravil(a) Witko dne ned úno 10, 2008 5:21 pm, celkem upraveno 1 x.
veverka je nesvědomitý zákeřník
Uživatelský avatar
Kopnuty_konem
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 62
Registrován: čtv bře 15, 2007 1:45 pm
Bydliště: Beskydy

Příspěvek od Kopnuty_konem »

Diky Witko za vycerpavajici odpoved:)
michell
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 21
Registrován: stř úno 21, 2007 5:05 pm

Příspěvek od michell »

Witko diskusní killer píše: meriálové omezení podle mě nebylo u výroby, ale spíše podle lokalit výskytu kamene. černonožci používali ponejvíce steatit, ten pak černili.
Tušíš co se používalo na černění a čím se to do šutru fixovalo....tuk???Jak moc černě to vypadalo??
Uživatelský avatar
Witko
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 232
Registrován: pon úno 05, 2007 4:21 pm

Příspěvek od Witko »

tukem a plameny, dokud tuk dostatečně neprostoupil kámen. Někteří výrobci k tomu používali pouze určité dřevo a byliny, které lépe černily spolu s tukem. asi nejběžnější.
veverka je nesvědomitý zákeřník
Uživatelský avatar
Witko
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 232
Registrován: pon úno 05, 2007 4:21 pm

Příspěvek od Witko »

Jak moc černě to vypadalo??
černě, asi jak na té dýmce na první stránce.origoš jsem v ruce neměl. mám dýmku z mastku a jednou za čas ho černím znova, postupně šedne. používám včelí vosk. důležitý je pak to fakt vyleštit.
veverka je nesvědomitý zákeřník
Uživatelský avatar
Witko
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 232
Registrován: pon úno 05, 2007 4:21 pm

Příspěvek od Witko »

jsem našel jednu fotku od curtise, sice ji přímo nekouří,ale drží v ruce
Obrázek
veverka je nesvědomitý zákeřník
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

Witko diskusní killer píše:jsem našel jednu fotku od curtise, sice ji přímo nekouří,ale drží v ruce
To ale vypada na dymku toho pana vedle ni ze? I to co ma pani na hlave se tvari jako muzska capka.Tady jde zrejme o invenci a snahu po jakesi kompozici umeleckeho fotografa.
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
Uživatelský avatar
Witko
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 232
Registrován: pon úno 05, 2007 4:21 pm

Příspěvek od Witko »

no,asi že jo, dýmka bude asi teho chlapa,je to Curly Bear, docela známej náčelník. Myslímsi ale, že ta žena tu čapku, která sice není její, může nosit bez problémů.
Právě sem četl v Lowiem, že co se týká žen a kouření, u černonožců a vran běžné. U Pawneeů kouřili staré ženy(léčitelky)a jen málokterý muž mohl kouřit dýmku.
Nicméně mám dojem,že by bylo dobré rozdělit to kouření na obřadní a kouřilky. Otázkou je , zda ženy mohli kouřit obřadní dýmky. Jsem přesvědčen, že u černonožců ano, neb ženy měly v obřadech obzvláštní důležitost a postavení.
veverka je nesvědomitý zákeřník
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Je to trochu off topic, nicméně je hodně dobových fotek, kde mají ženy na hlavě jinak mužské čapky. U Vran bylo běžné, že ženy dělaly přehlídky v mužských "regaliích", včetně štítů, zejména po vyhraných bitkách. Tady konkrétně u té fotky mi ta čapka ale přijde jako aranž.
Uživatelský avatar
Witko
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 232
Registrován: pon úno 05, 2007 4:21 pm

Příspěvek od Witko »

ono je otázkou, jestli i přes tu aranž, by si to vzala na hlavu. Nejspíš jo, myslím si,že s jistotou se to tvrdit nedá.
Aby to nebylo zas tak moc mimo mísu (off topic), tak jsem se ptal Máry, jak to bylo se šajenskými ženami, tak říkal,že dýmky kouřily, ale až po přechodu
veverka je nesvědomitý zákeřník
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Mno, když už jsme nakousli tohle téma, tak taky asi velmi záleží na období. Tím chci říct, že se tu bavíme dost obecně. Ono totiž co platilo ve "starých dobách" nemuselo platit v rezervacích.

Mnoho věcí mělo v předrezervačních dobách daleko větší a obřadnější a statutárnější význam, viz např. dýmky, válečné haleny, štíty, čapky, atd. atd. ovšem postupem častu se tento význam postupně vytrácel, ruku v ruce s původním stylem života. V rezervacích, když už se víceméně nelovilo a neválčilo, se význam některých obřadních a statutárních předmětů tranformoval na víceméně dekorační či taneční předměty, např. čelenky, štíty, atd.
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

Witko diskusní killer píše: Právě sem četl v Lowiem, že co se týká žen a kouření, u černonožců a vran běžné.
Zajimave, ja ted cetl v Lowiem, ze on sam si nepamatuje, ze by nekdy videl vrani zenu kourit, ale ze Wissler zminuje zeny Cernonozcu ktere kouri kratke dymky.Tak si vyberme. :? Moje citace je z Crow Material Culture str 234 dole.
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
Odpovědět