Hračky, panenky

Odpovědět
Uživatelský avatar
Catí Wací
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 19
Registrován: úte úno 13, 2007 1:18 pm
Kontaktovat uživatele:

Hračky, panenky

Příspěvek od Catí Wací »

Zdravím,
rád bych pro svou dceru udělal pár panenek. Je celkem jedno z jakého kmene, ale půjde o pláně.
Tak bych vás prosil o pár rad. Čím se panenky vycpávaly? Srstí, která zbyla po škrabání? Něčím jiným?
Dělaly se nejdřív figurky a oblečky byly samostatné "svlékatelné" nebo to bylo tak nějak prošité dokupy?
Co jsem koukal na různé fotky, tak jsem u většiny panenek nenašel švy. Šily se naruby a pak se obracely?
Tak, tohle bych i možná vyřešil, ale teď to nejdůležitější, jak se přidělají vlasy na hlavičku, aby za pár dní nevypadaly. Mám schovaný cop, kterého se přítelkyně před časem zbavila a rád bych tedy použil tyto pravé vlasy.

A v neposlední řadě, měly panenky i jiný význam, než jako hračky pro děti?

Díky moc za rady.

PS: Uvítám i detailní fota, máte-li někdo takovou panenku, případně i jiné hračky.
Uživatelský avatar
tom
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 348
Registrován: stř úno 14, 2007 10:42 am
Bydliště: Hůrka-Jeseník nad Odrou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tom »

na každů sviňu sa někde vaří voda
Uživatelský avatar
Catí Wací
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 19
Registrován: úte úno 13, 2007 1:18 pm
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Catí Wací »

Ajaj, pardon, nevšiml jsem si, že už se to tu řešilo. A to jsem se opravdu koukal :)
Uživatelský avatar
OyunkeThanka
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 142
Registrován: úte úno 06, 2007 7:40 am

Re: Hračky, panenky

Příspěvek od OyunkeThanka »

Catí Wací píše: Tak bych vás prosil o pár rad. Čím se panenky vycpávaly? Srstí, která zbyla po škrabání? Něčím jiným?
Srst, odřezky jelenice a pod. Kdysi jsem tam přidal i trochu bylinek-pelyněk=pežihota
Catí Wací píše: Tak, tohle bych i možná vyřešil, ale teď to nejdůležitější, jak se přidělají vlasy na hlavičku, aby za pár dní nevypadaly. Mám schovaný cop, kterého se přítelkyně před časem zbavila a rád bych tedy použil tyto pravé vlasy.
Máš pravdu, vlasy dost kloužou. Přišil jsem je po jednotlivých pramenech uprostřed hlavy. Jednotlivé stehy vytvoří jakoby pěšinku. Další šití je v místech kde má člověk uši a pak jsem je zapletl do copů. Zatím drží už 3roky. Z obrázku je to asi jasné.
Obrázek
OyunkeThanka
Uživatelský avatar
Catí Wací
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 19
Registrován: úte úno 13, 2007 1:18 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Hračky, panenky

Příspěvek od Catí Wací »

OyunkeThanka píše: Máš pravdu, vlasy dost kloužou. Přišil jsem je po jednotlivých pramenech uprostřed hlavy. Jednotlivé stehy vytvoří jakoby pěšinku. Další šití je v místech kde má člověk uši a pak jsem je zapletl do copů. Zatím drží už 3roky. Z obrázku je to asi jasné.
No výborně, díky moc, takhle je to dostatečně vyhovující.
Kousek kůže se srstí přítelkyně zakázala, protože nechce aby dcerka strkala do pusy chlupy zvířecí. Tak doufám, že její vlastní vlasy jí vadit nebudou :)

Děkuji.
Honza
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 120
Registrován: stř kvě 27, 2009 11:29 am

panenka

Příspěvek od Honza »

Oči, nos a pusu panenky šiji poníkovími korálky...Nevím jakou dostupnou barvu poníkovích korálků mám použít na nos panenky ,, bílou, růžovou, zelenou ? "
A jaký by moch mít jiný smisl panenky než nahraní ? Dříve domorodí američané nedělali obličej na panenkách, zduvodu že panenka s obličejem má duši...A vým že používali - používají žíně, ale zdůvodu při použítí vlasů se dá panenka zneužít. Zneužít majitele vlasů na panence. Když dáte do ruky šamanovi lické vlasi. Z mého pohledu může na nich pracovat, (manypulovat) stěmi vlasi dočitného - ,, pracovat s dotyčným "...Šaman má menčí moc než medicinman, uznávaný medicinman léčí a vý toho hodně o životě. De o pomoc ze strany medicinmana či zneužití zrovna možná šamanem jejich skušenosti se dají zneužít.! Panenka dělá dítěti radost a zároven v rukách šamana i může škodit..Je to jako z hrníčkem, napiješ se zněho nebo ho po někom hodíš...
Mě de o to jakou barvu, barvi korálků můžu použít na nos panenky - to je hlavní otáska... NEJSEM MEDICINMAN A PROTO MĚ NENÁLEŽÍ MLUVIT O SKUŠENOSTECH MEDICINMANŮ ČI LÉČITELŮ !!!!!!!...OMLOUVÁM SE VÁM ZA PRAVOPIS A DĚKUJI VÁM... :wink:
Děkuji Vám....
Uživatelský avatar
Píta Ominí
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 373
Registrován: pon úno 05, 2007 8:44 pm
Bydliště: Přílepy (u Holešova)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Píta Ominí »

Nevím, myslím, že jsem to tu už někde psal. Nevím přesně, jak to bylo s panenkama, vlastně o tom nevím téměř nic. To jediné, co vím (a ještě okrajově) se týká Černonožců (a nevím, jestli to tak měly i ostatní kmeny) - u těch se panenky na hraní dělaly bez očí. Do těch s očima mohl vstoupit duch. Používaly se k různým léčebným rituálům, vím o případu používání u lidí, co se jim nedařilo počít dítě a pod. Jiné slouží jako obětiny pro naplnění určitých věcí, vždy v kladném smyslu.
Proto i na skalních rytinách ve Writing on stones, posvátném místě Černonožců, je poznat když se na rytině jedná o člověka, nebo ducha, právě podle očí, a pak se dá rozeznat, zda se jedá o vizi dotyčného či něco podobného. Je tam jeden krásný příklad s vizí před příchodem koní, kdy ho znal jen ze snu. Chystám se o tom více napsat do PSVK, ale nevím, jestli se k tomu kdy dostanu. Hlavně to nemám čím podložit, mám to "jen" z jednoho zdroje, z vyprávění Černbonožskými průvodci. Pokud o tom víte něco dalšího, rád se přiučím.
LBH - Sedící Býk : Custer 1:0
Odpovědět