Pletení z lýka

Tření dřev, křesání ocílkou, štípání pazourku, výroba klihu, barvení pigmenty ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Kopnuty_konem
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 62
Registrován: čtv bře 15, 2007 1:45 pm
Bydliště: Beskydy

Pletení z lýka

Příspěvek od Kopnuty_konem »

Mam dotaz na pletace, zaujala me tahle taska
Obrázek
Obrázek

neznate nekdo postup pleteni takovehle tasky? Ma pomerne velka oka, v knizkach a na netu jsem nasel podobne jen veci z kukuricneho susti, ale tohle vypada na lyko (konopny spagat). Jedine co jsem na netu nasel bylo toto
http://www.treatyelmtraders.com/twinedBags.html
diky
Awe
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: ned úno 11, 2007 7:32 pm
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Awe »

ta taška na obrázku bude z konopí.
Přidávám fotku (ukradenou z FrontierFolku :wink: ) na které je lépe poznat způsob výroby
Obrázek
Uživatelský avatar
Kopnuty_konem
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 62
Registrován: čtv bře 15, 2007 1:45 pm
Bydliště: Beskydy

Příspěvek od Kopnuty_konem »

Aha, na tohle jsem na FF nenarazil :o resili to tam snad nekde vic do hloubky? Kazdopadne se z tehle fotky da uz neco vytusit, diky Awe.
Dano
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 90
Registrován: úte úno 06, 2007 10:27 am

Příspěvek od Dano »

To by bolo prilis jednoduche, aby to tam (na frontierfolku) do detailov riesili.
Takato taska by sa pletie tak, ze cez vodorovnu tyc navesias potrebny pocet osnovnych vlaken, ktore sa v ramci osnovy mozu dalej zapletat, alebo krizovat a dvojmo utkovym vlaknom opletas osnovu. Zvlast predny a zadny diel. Na hornom leme sa zahustuje opletanie utkom a zapletie sa napr. ako sa ukoncovali vrbove kosiky. Boky sa zvlast zaviazu jednym samostatnym vlaknom. Mam kopu fotiek, ked chces poslem nieco mejlom.
P.S. Destula ma mensiu variantu (tak akurat na lahvaca) takejto tasky :)
Uživatelský avatar
Kopnuty_konem
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 62
Registrován: čtv bře 15, 2007 1:45 pm
Bydliště: Beskydy

Příspěvek od Kopnuty_konem »

Diky za info Dano, me teda docela prekvapilo, ze se robi predni a zadni dil zvlast. Ja jsem prave predpokladal takove to pleteni mezi dve hulky a furt dokola. Takhle mam udelanou jednu malou ctvercovou kabelku na sminky
Obrázek
Obrázek

Jestli bys mi tedy mohl Dano poslat nejake ty fotky na mail, byl bych Ti zauzlovany, diky.
Dano
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 90
Registrován: úte úno 06, 2007 10:27 am

Příspěvek od Dano »

to medzi dvomi kolmi sa vecsinou robia take husto pletene tasky a vrecka ake mas aj ty. Cez tu palicu som to videl niekde na obrazku, tak som to aj skusil, ale nemam to dokoncene. Problem vidim v tom, ze mam k zistovaniu techniky len novodobe vyrobky a to mi poskytuje rozne "moznosti", cize toto neber nejako skatulkovo, sietovka sa da pliest samozrejme aj medzi kolmi. A myslim ze to tiez neviem dost dobre vysvetlovat :)
To zvlast predny a zadny diel som nemapisal dost jasne, chcelo by to obrazok, ale nemam.....
Uživatelský avatar
Kopnuty_konem
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 62
Registrován: čtv bře 15, 2007 1:45 pm
Bydliště: Beskydy

Příspěvek od Kopnuty_konem »

Jasne, proste idealni by bylo se nekdy nekde sejit a nad klubkem spagatu pospekulovat :?
Dano
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 90
Registrován: úte úno 06, 2007 10:27 am

Příspěvek od Dano »

presne, clovek niekedy nevidi roky riesenie, ktore iny zbada za pet sekund.
Uživatelský avatar
Kopnuty_konem
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 62
Registrován: čtv bře 15, 2007 1:45 pm
Bydliště: Beskydy

Příspěvek od Kopnuty_konem »

Koukam, ze i na http://contemporarymakers.blogspot.com/ se zrovna mihla taky jedna pletena taska:
Obrázek
Odpovědět