škrabání za mokra

Činění kůží přírodní cestou
Tomáš
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 50
Registrován: sob čer 19, 2010 6:51 pm

Příspěvek od Tomáš »

Zdravím,když je kůže oškrábána z obou stran za mokra,tak ale kůži nechate nejdřív uplně uschnout a pak ji mozkujete,nebo už za mokra? :D :?:
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Nejlíp se kůže mozkuje za jemného vlhka, to platí pro jakýkoliv způsob škrábání.
Tomáš
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 50
Registrován: sob čer 19, 2010 6:51 pm

Příspěvek od Tomáš »

Ok,dik. :D
Uživatelský avatar
tom
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 348
Registrován: stř úno 14, 2007 10:42 am
Bydliště: Hůrka-Jeseník nad Odrou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tom »

jak škrábete krky velkých jelenů za mokra na trubce?,teď jsem se o to snažil už druhý den a bez efektu,nakonec jsem radši krk odřízl,s tím že si ho na oškrábaní radši napnu do rámu
na každů sviňu sa někde vaří voda
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Na trubce se škrábou jenom menší kůže, u velkého jelena to postrádá smysl, lepší je ho oškrábat v rámu za sucha.
Uživatelský avatar
Wahínjela Ska
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 6
Registrován: sob led 04, 2014 11:08 am
Bydliště: Drieňovo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Wahínjela Ska »

iktome píše:Mám v podstatě stejnou zkušenost,masovka šla v pohodě a chlupová strana od krku dolů po hřbetě šla taky krásně škrabat,ale chlupy více na bocích už ne :cry: možná kůže byla málo rozmočená..
Ja som úplná začiatočníčka, ale svoje prvé dve kozľacie kože som pred škrabaním namočila asi na4 dni do vody s vápnom a potom som ich škrabala tak, že som si ju prehodila na dosku položenú krížom cez starú vaňu, v ktorej sa močili. Najprv som oškriabala chlpy starým nožom a išlo to úplne ľahučko (tuším aj trhať len tak rukami). Mäsová strana išla už o dosť ťažšie, najprv som to robila tým nožom, ale potom mi oco niekde našiel starú garbiarsku rašpľu(to je niečo ako kúsok s rašple namontovaný na dlhšej rukoväti, pripojenej z hora). s tým to išlo trosha lepšie, ale dosť pomaly.

Keď som oškrabala obe kože, dala som ich činiť do dubovej kôry. Sused mi hovoril, že to bude mať krásnu hnedú farbu. Avšak už po pár dňoch som zbadala, že to chytá nejak do fialova, a na konci to bolo takmer čierne. Asi to bolo spôsobené hrdzavým hrncom. Potom som to nechala vyschnúť a išla som to namazať ľanovým olejom zmiešaným s lanolínom. bolo to dosť tvrdé a natierať to išlo zle. Keď som to krvopotne natrela, stále to bolo tvrdé, tak som to vyklepávala najprv kameňom a potom aj kladivom. skoro selá koža trocha zmäkla ale asi 2-3 miesta ostali úplne tvrdé.
Kto máte skúsenosti, poraďťe kde robím chybu.
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Wahínjela Ska: a odkud jsi vzala tu technologii, kterou popisuješ? Respektive co má být výsledkem toho činícího procesu, na co tu kůží budeš pak používat?
Uživatelský avatar
tom
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 348
Registrován: stř úno 14, 2007 10:42 am
Bydliště: Hůrka-Jeseník nad Odrou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tom »

no to co popisuješ je třísločinění a hlavní problém vidím v tom že jsi to dala do nějakého rezavého hrnce,dále pokud tam máš tvrdé místa tak to máš zřejmně i špatně oškrábané a pokud vím tak se ty činíci nálevy dělají stylem že dáš vymočit kůru asi po dvou dnech,,za dva dny uděláš z té samé použité kůry druhý nálev a to samé ještě jednou a pak ,kůži močíš od nejslabšího nálevu k nejsilnějšímu,ale osobně jsem nevyzkoušel
jestli nejsi líná číst tak tu se toho dovíš víc http://www.kozeluzstvi.cz/
na každů sviňu sa někde vaří voda
Uživatelský avatar
Wahínjela Ska
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 6
Registrován: sob led 04, 2014 11:08 am
Bydliště: Drieňovo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Wahínjela Ska »

Eagle-Eye: Pokúsila som sa vyčiniť kožu a vôbec som netušila, na čo by mala slúžiť. Proste som chcela dosiahnuť jemnú a ohybnú kožu, napr. na nejaké vrcúška.

Metódu činenia som čerpala hlavne odtiaľto:

http://livinghistory.cz/node/410

a aj z iných stránok a od suseda, ktorý vyzeral, že o tom niečo vie, napr. mi povedal, že hrdzavý hrniec nevadí.
Celý postup som si trošku upravila na domácke podmienky.

Tom: Ďakujem, nie som "línná číst." Už som niečo prečítala a je to napísané dosť podrobne a zrozumiteľne
Byť odvážny neznamená nebáť sa, ale pemôcť strach.
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Měl bych k tomu hodně co napsat, ale postupně:

namočením do vápna dojde k tomu, že se uvolní chlupy. Jestli jsi chlupovou stranu škrábala nožem, tak si stáhla pouze chlupy, ale nechala si epidermis. Ovšem odstranit epidermis je zásadní krok.

Pokud jsi činila kozu, tak tam jde epiderm dolů velmi špatně. Proto pro začátek doporučuju činit spíše daňka nebo srnce, rozhodně ne kozu, která je extrémně problematická.

Pak je potřeba mír kvalitní trámek a dobrou škrabku na wetscrape, bez toho to nejde.

Doporučuju knihu Deerskin into buckskin od Matta Richardse, tam je všechno perfektně popsáno.

Všechny tyto české návody co se povalují po netu jsou víceméně k ničemu, nedá se podle toho nic pořádně udělat, je to chaotické a splácané páté přes deváté a jenom to lidi mate. To je můj názor na věc. Já jsem se podle těchto návodů snažil něco udělat a vždy to byla tragédie.
Odpovědět