Indiáni dnes

Pokec o všem možném i mimo Indiány
Odpovědět
Sue
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 2
Registrován: čtv dub 02, 2009 10:11 am
Bydliště: Ostrava

Indiáni dnes

Příspěvek od Sue »

Ahoj, píšu diplomku na téma Severoameričtí indiáni (hlavně USA) a sháním informace především ze současného života těchto lidiček. Nemáte někdo tip na knížky, web nebo své vlastní zkušenosti? Opravdu bych uvítala jakoukoliv pomoc.
Sama jsem v Americe nebyla a proto si neumím udělat dobrou představu o současném životě, myšlení a dalo byse říci i "soužití s bělochy"..
Jakýkoliv návrh mi moc pomůže :)
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

Bez dlouhodobe osobni zkusenosti teto problematice asi tezko porozumet,ale jen tak z hlavy knihy ktere to nastinuji:Mestecko Medicine River,Deset malych Indianku,Slysel jsem sovu zavolat sve jmeno,Kojoti stesk,Carovani s laskou, Dum z usvitu,trilogie Williama Eastlakea....je toho myslim dost z ceho cerpat.
Edit:jeste ta tlusta co napslaly zeny...pomozte nekdo
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
Uživatelský avatar
Píta Ominí
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 373
Registrován: pon úno 05, 2007 8:44 pm
Bydliště: Přílepy (u Holešova)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Píta Ominí »

Souhlasím se Savage. Osobně se domnívám, že je dost nešťastné psát diplomku na takové téma, protože to vždycky bude šíleně zobecněné, a taky si myslím, že psát něco o současném životě lidí, se kterými jsem nikdy nepřišel do styku, bude ve výsledku dost zkreslené. Otázkou je, k čemu má práce posloužit. Jestli budeš potřebovat něco konkrétního, napiš mi klidně SZ, třeba ti budu moct být nápomocen. Mám osobní zkušenost jen s lakotskými rezervacemi Cheyenne River a Pine Ridge, no a jestli budeš diplomku psát i po létě, tak i z rezervace Černonožců. Tak hodně zdaru.
LBH - Sedící Býk : Custer 1:0
Sue
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 2
Registrován: čtv dub 02, 2009 10:11 am
Bydliště: Ostrava

Příspěvek od Sue »

Je to součást diplomky,rozhodně ne celá.. první část je spíše historie,kmeny,mapky.. atd. ale nakonec by to chtělo i současnost. Tzn. statistiky, data.. a poté i nějaké názory a v tom mám právě problémek. Samozřejmě se očekává obecnost nebo detailní popis jen jisté části kmene,rezervace, lidí.. chtít něco víc by už byla práce doktorská asi :)

Na ty knížky kouknu, některé už mám za sebou,ale některé jsou novinkou, takže děkuji moc moc :)

Taková představa "hudby budoucnosti" byla udělat s co nejvíce lidmi interview, samozřejmě těmi co ví o čem mluví (já se stále učím a ještě dlooohou budu učit :) a z těchto názorů a dojmů udělat nějaký výsledek.. právě proto jsem přišla, na radu jednoho človíčka, sem hrabat prstíčkem o pomoc :)
Uživatelský avatar
Píta Ominí
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 373
Registrován: pon úno 05, 2007 8:44 pm
Bydliště: Přílepy (u Holešova)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Píta Ominí »

Akorát že psát o indiánech Sev. Ameriky (obecně) je asi stejné, jako psát o Evropanech (obecně) - je toho prostě hrozně moc a zobecnit to znamená zminimalizovat, zúžit vše na encyklopedické pojmenování, což samo o sobě je škoda a takových knih už jsou mraky. Ono i kdyby sis vybrala jen jeden kmen, tak máš na několika stech stran stále o čem psát :-)
Ale každopádně má nabídka platí, tak když budeš něco potřebovat, dej vědět a uvidím, co je v mých silách.
LBH - Sedící Býk : Custer 1:0
Odpovědět