Jak zabezpečit týpí?

Týpí, polozemnice, wigwamy, longhousy,... stavba, táboření, tipy, zkušenosti, ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Uhmi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 141
Registrován: sob čer 28, 2008 6:17 pm
Bydliště: Žďár nad Sázavou
Kontaktovat uživatele:

Jak zabezpečit týpí?

Příspěvek od Uhmi »

Na táboře jsme spali v týpí, a přišla nehorázná bouřka.dveře od týpí ulétly, do vnitř začaly neuvěřitelnou rychloustí lítat kroupy a vítr, a milé týpí se nad námi zřítilo...nevíte, jak se dá týpí zabezpečit, aby mělo lepší stabilitu, a vydrželo víc? byly tam týpka celkem tři, a vydrželo jen jedno....
HOWGH !
Uživatelský avatar
vlk
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 305
Registrován: stř bře 28, 2007 11:41 am
Bydliště: Slovensko/Prešov

Příspěvek od vlk »

vybrat kvalitne tyce, poriadne zviazat trojnohu/stvornohu, tyce po naukladani na trojnohu obmotat lanom z uvazu trojnohy a po pripade ukotvit kolikom vo vnutri tipi, poriadne prikolikovat plast.
u stvornohy v pripade Vranieho tipi (neviem ako u Ciernonozskeho tipi) sa pouziva jedno, alebo niekolko snur veducich od "koruny" tipi, vonku po plasti, ktore su prikolikovane pri vonkajsom okraji tipi, kedze "stvornohove" tipi su nachylnejsie na "ulietanie".

podla Lindy Holley, autorky jednej z knih o tipi a moderatorky diskusnej skupiny "Lodge Owners" na Yahoo, najdolezitejsia cast odolnosti tipi proti silnemu vetru je dobre prikolikovany plast tipi...
je ľahké byť odvážny z diaľky...
Sapazi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 287
Registrován: čtv úno 15, 2007 9:48 pm
Bydliště: Zrnětín

Příspěvek od Sapazi »

Mělo to lining? týpí bez liningu jsou spadávací dost.
Ono ani moc nevadí když odletí dveře, pokud máš dost liningu ve dveřích tak ti tam kroupy a vítr neproniknou. Nikdy jsem neviděl spadlý týpí, tedy který by bylo dobře postavený a s liningem.
Občas se dává kotvící kolík vedle ohniště kam se svede provaz z trojhnohy a viděl jsem i týpí zakotvené zvenku na dvě strany, jak píše Vlk
Uživatelský avatar
Uhmi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 141
Registrován: sob čer 28, 2008 6:17 pm
Bydliště: Žďár nad Sázavou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Uhmi »

děkuju vám za rady!
když jsme přijeli na tábořiště, týpka už stály... to jediný, který větru odolalo, měli lining, ostatní dvě ne. střadový kolík jsem chtěl přidělat, četl jsem v knize dva divoši, že je to dobrá věc, ale bohužel jsem se prvně snažil zakrýt věci, a ani to jsem nestihl...
HOWGH !
Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 246
Registrován: pon úno 12, 2007 5:50 pm

Příspěvek od Dva hlasy »

Čeští táborníci v 99% (jak jsem si za ta léta stačil povšimnout) hřeší na zdejší mírné klima. Taky už jsem viděl jedno týpí v bouřce spadnout. Moje tenkrát vydrželo, ale od té doby nic neponechávám náhodě.
1) zásadně nevážu tyče bavlněnou prádlení šňůrou. Slabší krátkou šňůrou svážu trojnohu a do úvazu potom připevním 8-10mm lano, kterým následně omotám všechny tyče. Konec toho lana mám pak připravený spolu se dvěma festovními kolky uvnitř stanu. Kolíky se zatlučou až v případě nutnosti vedle ohniště, jeden vedle druhého proti sobě. Jeden kolík je k ničemi, ten by vyjel ze země jako nic.
2) mám pořádně udělané šňůry kolem spodního okraje a v dostatečné míře. Pochopitelně i kolíky solidního průměru o délce min. 40cm. Když to vypadá, že by se mohlo na obloze něco semlít, nejsem líný a stan pořádně překolíkuju.
3) myslím, že k větší stabilitě stanu pomáhá i větší počet tyčí v konstrukci. To ale nesmí být takové ty "srubovky" co se obvykle používají.
Uživatelský avatar
Píta Ominí
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 373
Registrován: pon úno 05, 2007 8:44 pm
Bydliště: Přílepy (u Holešova)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Píta Ominí »

Máte pocit, že týpí, která mají základ čtyřnohu jsou méně stabilní ve větru, než trojnohy? Černonožci mi tvrdili, že se čtyřnohou jsou stabilnější, proto je v Kanadě staví, protože tam bývá často větrno a bouře. Máte s tím někdo praktické zkušenosti?
LBH - Sedící Býk : Custer 1:0
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

Já ti nevim. Léta stavím na čtyři nohy a poslední roky už ani nesvazuji korunu a týpí nám ještě neulétlo. Ale může to být tím zmiňovaným mírným podnebím. Btw myslím, že počet nohou základu nemá se stabilitou nic společného, to spíše je důležité to přikolíkování okraje jak píše Vlk.
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
Uživatelský avatar
Píta Ominí
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 373
Registrován: pon úno 05, 2007 8:44 pm
Bydliště: Přílepy (u Holešova)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Píta Ominí »

Stavěli jsme teď v Kanadě s Černonožci několik týpí a tyče neomotávali provazem, jako Lakotové (teda samozřejmě kromě čtyřnohy), a kotvu měli jen jednu dovnitř týpí, vedle ohniště. Z venku žádná kotvící lana neměli. Překvapilo mě však, kolik věcí si o týpí pamatují, co která tyč znamená a nebo i to, že vůbec nepřekračují na zemi tyče od týpí, ani se nesmějí na zemi křížit jedna přes druhou. Celkově mě překvapilo, jak jsou, oproti Lakotům mnohme tradičnější v mnoha věcech. Zkoušeli jste někdo postavit na čtyřnohu střih lakotského týpí? Předpokládám, že to asi nepůjde, u Černonožců to chce větší vzdálenost mezi chlopněmi, protože tam je větší uzel tyčí, ale jen pro zajímavost se ptám, jestli to třeba jde.
LBH - Sedící Býk : Custer 1:0
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

Jasně, že to jde, jediný problém je s mezerou mezi chlopněmi jak správně předpokládáš, ale pokud se použijí tenké tyče a v menším počtu je to v poho.Druhá věc je to proč to dělat? :lol:
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
Sapazi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 287
Registrován: čtv úno 15, 2007 9:48 pm
Bydliště: Zrnětín

Příspěvek od Sapazi »

Osni, ty jsi dostal rozum a konvertuješ k Černonožcům? gratuluji!
Pokud ještě váháš a nechce se ti pořizovat nové týpí, rád bych ti sdělil že tento národ je natolik skvělý že za to stojí :D :D
Uživatelský avatar
Píta Ominí
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 373
Registrován: pon úno 05, 2007 8:44 pm
Bydliště: Přílepy (u Holešova)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Píta Ominí »

No, už to tak vypadá. Lakotové budou vždycky moje srdcovka, ale poté, co jsem poznal Černonožce a zavázal jsem se u nich k nějakým věcem, to vypadá, že jsem konvertoval :-))) Fakt mě i dostali, jak moc tam pořád fungují spolky a jejich letní obnovy, jak moc tradic se tam zachovalo. Některé věci už u Lakotů dávno zmizely. Černonožci sice přišli o písně k tanci slunce a převzali je v minulosti od Lakotů (a následně přeložili do svého jazyka), ale spoustu jiných věcí zůstalo. TS tam byl dlouhou dobu zakázaný, tak zmizela i spousta písní. V tomhle byli Lakotové lepší. Ani u nich v rezervaci nepanuje taková zášť, jako u Lakotů - Černonožci byli mnohem pohostinnější a přátelštější, nikdo se na nás nedíval jako na vetřelce. Takže Oki :-))
LBH - Sedící Býk : Custer 1:0
Uživatelský avatar
vlk
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 305
Registrován: stř bře 28, 2007 11:41 am
Bydliště: Slovensko/Prešov

Příspěvek od vlk »

ostatne tyce ulozene na vraniu a ciernonozsku stvornohu sa podla mojich info neomotavali.

viem o jednom pripade, ked Vrany dostali do daru sajenske medicinove tipi a bez problemov ho stavali na vlastnu konstrukciu, ale treba upozornit, ze vranie tipi ma tradicne o nieco menej tyci ako ciernonozske, a podla mojeho nazoru (aj ked zatial len podla fotiek, nazivo som "ciernonozca" nevidel) aj trochu uhladnejsi "uzol" z tyci medzi chlopnami.

mensia stabilita stvornohej konstrukcie je podla mojho nazoru mytus tradujuci sa od dob Laubinovej knihy a potvrdili mi to aj podobne nazory ludi na fore LodgeOwners (konkretne tusim aj Georg Barth, ktory naznacil nieco v tom zmysle, ze sa chysta napisat knihu o vranich tipi).
je ľahké byť odvážny z diaľky...
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

vlk píše: (konkretne tusim aj Georg Barth, ktory naznacil nieco v tom zmysle, ze sa chysta napisat knihu o vranich tipi).
Asi to nebude kniha, jako spíše nějaké poznámky. Georg právě dokončil repliku vraního týpí z období cca 1900, chystá se ho postavit někdy v září tak snad pak něco poreferuje a pošle fotky.
Uživatelský avatar
vlk
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 305
Registrován: stř bře 28, 2007 11:41 am
Bydliště: Slovensko/Prešov

Příspěvek od vlk »

som sice par mailov pozadu, ale na zaciatku tejto info tvrdil, ze by to mohla byt kniha s prilozenym DVD.
je pravda, ze neskor hovori nieco v zmysle brozurky...
je ľahké byť odvážny z diaľky...
Odpovědět