Mokasíny s bočním švem

Bederky, mokasíny, legíny, haleny, šaty, kabáty, čapky,.... Výroba, návody, rady, střihy, vzory, materiály
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Honza: myslím, že z toho děláš moc drama. Na táboření jedny mokasíny nestačí, ideálně mít dvoje, troje ale spíše i čtvery.

Jedny se ti namočí třeba a musíš mít další do zásoby, než ti první uschnou. Když je mokro, tak promočíš mokasíny za pár minut.

Lepší jsou pro naše podmínky dvoudílné mokasíny ze surovou podrážkou.

Mokasíny jsou spotřební materiál, ty se musí sekat jako baťa cvičky, když budeš nad jedněma mokasínama takhle spekulovat, tak se nikam nedostaneš.

Prostě zamakej, nasekej pár mokasínů, dojeď a uvidíš. Zkušenost je nejlepší učitel.
Honza
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 120
Registrován: stř kvě 27, 2009 11:29 am

Příspěvek od Honza »

Ondřeji, mam na misli kůži z továrně spracované jelenice .. Dík za odpověd :)
Děkuji Vám....
Honza
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 120
Registrován: stř kvě 27, 2009 11:29 am

Příspěvek od Honza »

Eagle-eye..Díky a drž mi palce při výrobě spousta mokaínů. :wink: Dokážeš mít smisl pro humor, stím Baťou se ti to povedlo :shock: :D
Děkuji Vám....
Sapazi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 287
Registrován: čtv úno 15, 2007 9:48 pm
Bydliště: Zrnětín

Příspěvek od Sapazi »

Honza píše:Lidičky sem úplný amatér. Tábořil sem, asi jen čtyřikrát, ale jen jednou s euroindianama a to je hodně dávno! Otázka zní? Jak dlouho vydrží mokasíny z jednoho kusu kůže z továrně spracované jelenice, která se namočí a vytáhne, uschne a vyrobí se zní mokasíny. Jak dlouho vydrží tyto mokasíny při letním táboření, při běžné tloušťce kůže v oblasti krku? Při nošení na louce a možná i chození při kamenitém podkladu ?! Mam jestli se nepletu hlazenou kůži, ta co je vydělaná, ale na tvrdo, pokud se tak jmenuje - hlazená ? Mohu jí použít místo vložek do mokasínů !?Aby mi mokasíny déle vydrželi ? Děláte to tak ? NEBO ABYCH U VÁS USPĚL musím u těchto mokasínů z jednoho kusu kůže přišít surovou očištěnou kůži, jakošto podrážky? Nebo ušít mokasíny ze dvou kusu kůže, nártová část vydělaná továrně spracovaná kůže a podrážky surovku. Děkuji Vám..
Honzo, jestli máš průmyslovou hlazenku, použij ji na podrážky dvoudílných mokasínů. Druhý díl, vršek, pak z jelenice. Tak to bude autenticky v pořádku a vydrží ti to mnohem déle než když ušiješ jednodílné mokasíny z průmylové jelenice a tuhou vložku dáš dovnitř.
Do jednodílných mokasín se pouštěj až budeš mít opravdu dobrou jelenici a i tak ti vydrží méně než dvoudílné.
Honza
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 120
Registrován: stř kvě 27, 2009 11:29 am

Příspěvek od Honza »

Hledám všemožné zdroje na výrobu mokasínů z jednoho kusu kůže - ty klasické, severní prérie, z bočním švem.. CHystám se udělat takovéto mokasíny dětské ve věku 7let.. Obkreslil sem pravé chodidlo na čtvrdce, vystříhl a musím si udělat další šablonu a to z další čtvrtky, ale přeložené na kterou obkreslím s spřesahem vystřižené hodidlo.. zajimají mě přesahy? Kolik cm navíc od chodidla je zapotřebí, ke straně která je přeložená = levá strana pravého chodidla ( 1 cm ) a kolik cm mám dát navíc obloukem od palce k malíčku ( 1 -2 cm ) a následně vedena čára rovně k dolnímu okraji. A také kolik cm ( 1 - 2,5 cm ) na šev paty = zajimají mě ty přesahy, pokud sou mokasíny dětské zda přesahy sou kradčí..?Na indiani.cz sem střich ukazující přesahy od hodidla sem nenašel. Mnou napsané přesahy v cm v závorkách sou ze dvou zdrojů - Hrátky s kůží od p. Marie Brahová niší hodnoty v cm a druhý zdroj z nějakého časopisu, větší hodnoty v cm.. Matou mě odlišné rozměry obou zdojů ? Zda niší hodnoty se týkají menčích mokasínů, dětských...
Děkuji Vám....
Honza
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 120
Registrován: stř kvě 27, 2009 11:29 am

Příspěvek od Honza »

Mam mokasíny s jednoho kusu kůže s bočním všem, rád bych vykorálkoval celí boční šev jednou řadou řadovým stehem v místě všvu z líce nad švem - pokud není pozdě ? Je nutné u hotového ušitého mokasínu načrtnout (narýsovat) tužkou nad švem řadu na korálkování, nebo se musí korálkovat už před ušitím mokasínu..?
Děkuji Vám....
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

No, pozdě je. Měl jsi provést aplikaci před sešitím mokasínu. Ale jestli jsi šikula a máš malou ruku, mohlo by se ti to povést dodělat dodatečně.Popřípadě pokud máš skutečně kvalitní mozkovku, lze to našít zvenku s tím, že se kůže nepropichuje naskrz, ale jen pod povrchem.Tak je to koneckonců správně. Budiž ti ponaučením, že téměř veškerá výzdoba se provádí před kompletací.
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
Honza
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 120
Registrován: stř kvě 27, 2009 11:29 am

Improvizace, nestilovka, malování tuží ?

Příspěvek od Honza »

Ahoj přátelé, DĚKUJI TI SAVAGE !
Napadlo mě ty mokasíny z bočním švem z továrně spracované jelenice pomalovat barvami obráskovím písmem. Pro jednoho osmiletého klučinu. Rád bych je pomaloval tuží, ale nevím zda ředěnou vodou do určité barvi s přídavkem decentně černé barvi ? Otáska zní ? Je vyzkoušená ta tuž, lze jí tak použít? A čím mám kreslit - seříznutým brkem, či špejlí ? SAMOZŘEJMĚ DE O NESTYLOVKU A RADOST DÍTĚTI ! Asi bude v nich chodit když bude sucho, ale to nevadí...Děkuji Vám...
Děkuji Vám....
Sapazi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 287
Registrován: čtv úno 15, 2007 9:48 pm
Bydliště: Zrnětín

Příspěvek od Sapazi »

No , tuš samozřejmě není stylová, to by si musel zvolit jinou barvu...ale budiž, každý nějak začínal. Kup si normální barevné tuše a ztmavit je můžeš kápnutím černé. Ale nemíchat s barvou jiného původu. Na jelenici to jakžtakž drží.
Doporučoval bych ale trochu víc jít dobovou cestou a malovat hlinkovými bavami míchanými s klihem. V jiném vlákně zde je toho o nich napsáno dost a není to nijak složité. Navíc všechny ingredience koupíš v obcghodě, stejně jako tu tuš.
Odpovědět