Mokasíny s bočním švem

Bederky, mokasíny, legíny, haleny, šaty, kabáty, čapky,.... Výroba, návody, rady, střihy, vzory, materiály
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Mokasíny s bočním švem

Příspěvek od Eagle-Eye »

Všimnul jsem si, že tenhle typ není na naších tábořeních moc rozšířený, pokud vůbec. Naopak dvoudílné mokasíny jsou zakořeněné až příliš. Viděl jsem asi patero replik známých quillovaných vraních?? mokasínů z opočna a všechny byly dvoudílné, ačkoliv originály jsou s bočním švem. No to jen tak na okraj.

Ale chtěl jsem se zeptat, jestli někdo nevíte, jak se tyhle mokasíny původně šily. Člověka by napadlo, že naruby a pak se otočily, vypadá to jednoduše, ale když jsem to zkusil, zjistil jsem, že ten šev vevnitř vytvoří takovou bouli, která je pak na noze cítit. Zejména když se použije tužší kůže. Je možné, že se ty mokasíny sešívaly z líce???
Sapazi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 287
Registrován: čtv úno 15, 2007 9:48 pm
Bydliště: Zrnětín

Příspěvek od Sapazi »

Abych se přiznal, právě nejasnost okolo toho sešívání a možný vznik boule mě odrazuje. Taky je třeba vzít v potaz že většina z nás má nožku změklou a citlivou, proto chození v mokasínách s podrážkou z jelenice není příliš rozšířené.
Ale otázka sešívání mě taky zajímá, tak se pochlubte kdo to dělal.
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

Já je měl několik let a bylo to nejlepší pochození jaké jsem kdy vytvořil. Sešíval jsem je z rubu a pak otočil.Žádná boule nevznikla protože jsem je pak důkladně roztáhl a šev v podstatě zmizel. Problem je spis sehnat kvalitni kuzi.
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
Uživatelský avatar
Uhmi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 141
Registrován: sob čer 28, 2008 6:17 pm
Bydliště: Žďár nad Sázavou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Uhmi »

tak mě napadá, že by se dal použít osmičkový steh, tam nic nevznikne ;)
HOWGH !
Ondřej
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 76
Registrován: úte srp 30, 2011 9:02 am
Bydliště: Petrovice u Karviné

Dotaz

Příspěvek od Ondřej »

Dobrý den-můžu se zeptat jaká kůže se na tenhle typ mokasín používala-dá se použít tenčí jelení krk?
Děkuji
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

Ano, krk je výborný. Ale ne ze Solnice a ne vyčiněný pomocí dry scrapingu. Kůže by měla být silná, ne úplně hadrová a hlavně s hladkým povrchem.
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
Ondřej
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 76
Registrován: úte srp 30, 2011 9:02 am
Bydliště: Petrovice u Karviné

Příspěvek od Ondřej »

Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

To je právě ten ze Solnice.
Ondřej
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 76
Registrován: úte srp 30, 2011 9:02 am
Bydliště: Petrovice u Karviné

Příspěvek od Ondřej »

A nevíte kde se dá takový jelení krk sehnat-třeba na indiani.cz ?
a kolik je ho potřeba?
Dík
Sapazi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 287
Registrován: čtv úno 15, 2007 9:48 pm
Bydliště: Zrnětín

Příspěvek od Sapazi »

Ideální je pokud si kůži vyčiníš sám ale jestli se necítíš, někdo další ti za pár zlatáků kus jelena přenechá
Když trochu pohledáš na netu, i přímo zde na foru najdeš pár lidí kteří činí pěkné kůže mozkem..Taková kůže je na mokasíny mnohem lepší než Solnice. Musíš si ale připravit několikanásobek ceny za chemickou kůži, odměnou je zase několikanásobná kvalitai trvanlivost.
Ondřej
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 76
Registrován: úte srp 30, 2011 9:02 am
Bydliště: Petrovice u Karviné

Příspěvek od Ondřej »

Chtěl bych se ještě zeptat jestli jsou tyhle mokasíny trvanlivější než dvoudílné?
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Logicky nejsou. Protože mají měkkou podrážku, dvojdílné mají podrážku ze suroviny.

Ve starých dobách byly mokasíny s bočním švem spotřebním zbožím. Dělaly se jak na běžícím pásu. Když se používaly intenzivně, tak vydržely pár dní nejvýše týdnů. Takže spotřeba i několik párů za měsíc na jednu osobu.
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Článek o mokasínech s bočním švem.

http://buffalodays.cz/clanky/index.php? ... ocnim-svem
Honza
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 120
Registrován: stř kvě 27, 2009 11:29 am

Příspěvek od Honza »

Lidičky sem úplný amatér. Tábořil sem, asi jen čtyřikrát, ale jen jednou s euroindianama a to je hodně dávno! Otázka zní? Jak dlouho vydrží mokasíny z jednoho kusu kůže z továrně spracované jelenice, která se namočí a vytáhne, uschne a vyrobí se zní mokasíny. Jak dlouho vydrží tyto mokasíny při letním táboření, při běžné tloušťce kůže v oblasti krku? Při nošení na louce a možná i chození při kamenitém podkladu ?! Mam jestli se nepletu hlazenou kůži, ta co je vydělaná, ale na tvrdo, pokud se tak jmenuje - hlazená ? Mohu jí použít místo vložek do mokasínů !?Aby mi mokasíny déle vydrželi ? Děláte to tak ? NEBO ABYCH U VÁS USPĚL musím u těchto mokasínů z jednoho kusu kůže přišít surovou očištěnou kůži, jakošto podrážky? Nebo ušít mokasíny ze dvou kusu kůže, nártová část vydělaná továrně spracovaná kůže a podrážky surovku. Děkuji Vám..
Děkuji Vám....
Ondřej
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 76
Registrován: úte srp 30, 2011 9:02 am
Bydliště: Petrovice u Karviné

Příspěvek od Ondřej »

No já nevím, ale řekl bych že jestli chceš dělat mokasíny s bočním švem z chemické jelenice, takové té na mytí oken, tak to asi nebude to pravé ořechové...
Odpovědět