Zdobení mescalerských mokasínů

Korálky, ursoní ostny, ptačí brk, ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
zatinka
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 4
Registrován: pon črc 27, 2009 7:25 pm
Kontaktovat uživatele:

Zdobení mescalerských mokasínů

Příspěvek od zatinka »

Přeji hezký den, jako milovník mayovek si šiju napodobeninu kostýmu Nšo-či, ale bohužel nemám k dispozici kvalitní fotografii jejích mokasínů. Prosila bych místní znalce o nějaké obrázky, jak bych mohla apačské mokasíny vyšít, abych měla výšivku správně aspoň z hlediska autentičnosti, když už ne podle filmové předlohy. Mockrát děkuji.
Uživatelský avatar
Uhmi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 141
Registrován: sob čer 28, 2008 6:17 pm
Bydliště: Žďár nad Sázavou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Uhmi »

http://anthro.amnh.org/anthropology/dat ... public.htm tady stačí zadat kmen - apache, a co chcete vyhledat-moccasins
HOWGH !
Uživatelský avatar
zatinka
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 4
Registrován: pon črc 27, 2009 7:25 pm
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zatinka »

Díky moc, o těch stránkách jsem neměla ani ponětí, skvělá databáze.
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Zatinko: Vinetou je vymyšlený a ty filmy z 60.tých let jsou po kostýmové stránce příšerné. Naprosto neodrážejí realitu v americkém pohraničí ani po stránce dějové, natož pak kostýmové.
Spíše by tyto filmy měly sloužit jako odstrašující příklad, než jako vzor, či berná mince.

Já mám ty filmy moc rád, stejě jako knihy od Maye, ale je třeba se na to dívat do velké míry jako na sci-fi, něco co je naprosto odtržené od reality.

Jestli chceš kostým, či oblečení, které skutečně indiáni nosili, musíš zapomenout na Maye, filmy s Vinetouem a porozhlídnout se po jiných zdrojích informací.

Konkrétně Nšo-či - má na sobě ve filmu něco, co vzdáleně připomíná lakotské celovyšívané šaty, což je pro Apačku nesmysl.
Uživatelský avatar
zatinka
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 4
Registrován: pon črc 27, 2009 7:25 pm
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zatinka »

Díky za odpověď, o tom, co jsi mi napsal, dobře vím. Ty šaty si naštěstí nešiju jako repliku těch, co skutečně Indiáni nosili, ale pouze pro setkání nás přátel Karla Maye, které konáme každoročně v Boskovicích. Je to jen pro potěšení, na tábor bych si je nevzala :D
Michaela Kroupová - http://karel-may.majerco.net/
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Jasně, já si to myslel. Abych nezemřel nepochopen, já to fandovství chápu. Když už teda sháníš mokasíny na Nšo-či, tak si udělej spíše lakotské, protože se to víc bude hodit celkově k tomu kostýmu. A myslím, že tvůrci Vinetoua to udělali zrovna tak. Vinetou měl taky modifikované lakotské mokasíny, z Apačů neměl Vinetou a jeho rodina vůbec nic.

Samostatnou kapitolou pak byl ten apačský kompars, ti měli zcela něco jiného.
Uživatelský avatar
zatinka
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 4
Registrován: pon črc 27, 2009 7:25 pm
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zatinka »

Tak jsem si tu databázi prošla (lakotské mokasíny) a některé výšivky se mi zalíbily. Je možné třeba kombinovat vzory z vícero mokasín? Nebo i lehce obměnit barvy? Jsem laik, takže netuším, zda jsou nějaká "pravidla", která je třeba zachovávat...
Michaela Kroupová - http://karel-may.majerco.net/
Uživatelský avatar
Uhmi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 141
Registrován: sob čer 28, 2008 6:17 pm
Bydliště: Žďár nad Sázavou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Uhmi »

HOWGH !
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

zatinka píše:Tak jsem si tu databázi prošla (lakotské mokasíny) a některé výšivky se mi zalíbily. Je možné třeba kombinovat vzory z vícero mokasín? Nebo i lehce obměnit barvy? Jsem laik, takže netuším, zda jsou nějaká "pravidla", která je třeba zachovávat...
Určitě to jde kombinovat, i měnit barvy, ovšem s citem, nedivočit :D
Odpovědět