Plátno na týpí

Týpí, polozemnice, wigwamy, longhousy,... stavba, táboření, tipy, zkušenosti, ...
Uživatelský avatar
Píta Ominí
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 373
Registrován: pon úno 05, 2007 8:44 pm
Bydliště: Přílepy (u Holešova)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Píta Ominí »

K lásce k přírodě ti stačí jen stan, nebo spát pod širákem, nepotřebuješ k tomu týpí. tady nejde o peníze, ale o to, že to pláchta z uměliny zhoří. Když budu milovat sjezdy na horských kolech, ale nebudu mít peníze, abych si nějaké bezpečné pořídil, taky si nevemu Sobi, nebo Ukarjinu a nerozjedu se dolů ze Sněžky. Když budu milovat přírodu a bude se mi líbit lezení po skalách, taky si neřeknu, že nemám peníze, tak si vemu prádelní šňůru a hurá do hor. Lidé tady jen věnovali svůj čas, aby tě odradili od něčeho, co skutečně nemá smyls. Dívej se na to z té dobré stránky. To je vše.
LBH - Sedící Býk : Custer 1:0
Uživatelský avatar
Sukawikasa
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 44
Registrován: čtv dub 08, 2010 9:55 am

Příspěvek od Sukawikasa »

Lide tady skutecne venovali cas aby mne odradili od neceho co PODLE NICH nema smysl. Tot vse.
Ja sem za to vdecny a urcite k tomu prihlednu. Na druhou stranu tady nikdo nepsal ze by to zkousel a setkal se s vyslovenym neuspechem, pouze tu lide konstatovali ze by se do toho "z moralniho hlediska" nepousteli a ze je moznost ze to shori.
Ja jim za jejich nazory dekuji a sem za ne rad. Kazdopadne muj nazor je v mem zivote ten rozhodujici a ja se uz rozhodl ze to proste zkusim 8)
Pak sem dam foto jak to vypada(jak to hori :D ) a jak to funguje(nebo nefunguje :wink: ).

Mejte se krasne!!!

BTW: jen technicky dotaz. Jaktoze neshori latkove teepee? Kozene chapu, kuze moc nehori, ale latka hori uplne normalne. Tak jakto ze neshori?
Uživatelský avatar
Píta Ominí
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 373
Registrován: pon úno 05, 2007 8:44 pm
Bydliště: Přílepy (u Holešova)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Píta Ominí »

Své zkušenosti s "umělými" týpí, tady napsal Sapazi. Já také mluvím o tom, že ne žeto možná shoří, ale shoří - viděl jsem, jak měli lidé týpí, kdy to nebylo jen čisté plátno, ale nějaké příměs, malinká jiskra a v liningu díra jak do .... a museli hasit. Takže vím, o čem mluvím. Proč normální plátěné týpí neshoří nevím, taky záleží, čím tam topíš - jestli smrkem, který prská o sto šest nebo bukem a pod. Ale i listnáčů může občas vyletět jiskra, která však na plátěném týpí nemusí nic udělat, ale když to spadne na umělinu. Jednou jsem se v chladném počasí jen ochomýtal kolem ohně ve fleesové mikině a jeto samá díra :-)
LBH - Sedící Býk : Custer 1:0
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Osobně bych si s tím nezahrával. Znám kluka, dnes už pána, co má šeredně popálený celý obličej, vypadá ještě mnohem hůře, než ta popálená cikánská holčička z Vítkova.

Když byl malý kluk, byl s rodičema v kempu v umělohmotném stanu, takový ten velký s kuchyňkou to byl a rodiče vařili na propan butanu jídlo, stan chytl v jednom okamžiku, ten kluk byl vevnitř a dodnes má znetvořený obličej i tělo.

Týpí se odlišuje od ostatních stanů tím, že se v něm rozdělává oheň. Proto by měl být z bezpečné plachtoviny, protože riziko, že něco chytne je vysoké. Dělat oheň v umělém týpí je hazardování s vlastním zdravím, je to fakt jako lézt po skalách s prádelní šňůrou, jak tu psal Píta.

Jinak chytnout může i ta bavlna, bylo takových případů víc, ale nebude hořet tak rychle, jako umělina, takže člověk bude mít čas hasit nebo zdrhnout.
Sapazi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 287
Registrován: čtv úno 15, 2007 9:48 pm
Bydliště: Zrnětín

Příspěvek od Sapazi »

Proč to shoří?
Protože od látky se jiskra odrazí a škody nenadělá, látka chytne od okrajů od krajů a to většinou jen od plamene.
Igelitu stačí aby se jiskra dotkla, přitaví se a už to žhne. Má taky mnohem nižší teplotu zapálení.
Ale bavíme se tady o blbosti, pokud chceš tábořit v igelitu tak neztrácej čas šitím a jen to natáhni mezi stromy jako šeltr a iluze táboření může začít.
Když se ti to zalíbí tak sežeň někde starou celtu, třeba z vojenského hangáru a z toho to týpí už bude lepší. Spousta z nás tak začínala
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Sapazi: máš pravdu, viděl jsem fotky Wampumáků, a nejen jich, jak měli pokrytou potní chýši igelitem.
Uživatelský avatar
JCC
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 50
Registrován: pon říj 08, 2007 4:21 pm
Bydliště: Šumperk
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JCC »

Sice je to opět off, ale proti chýši přikryté igelitem naprosto nic nemám, není- li to chýše k nějakému speciálnímu účelu (a i u takových to Natives, myslím, moc nehrotí - v globále ovšem)...

Jinak k igelitovému plášti - zhola blbost, souhlas s většinou...
*****Don't eat yellow snow...*****
Uživatelský avatar
Jindřich
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 8
Registrován: ned črc 11, 2010 8:39 pm
Bydliště: západ ČR H.Týn
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jindřich »

Co tenhle mateial ??? (Bavlna+PES) plátno v gramáží 300 a 400g/m2. Plátno je opatřeno protiplísňovou a voděvzdornou úpravou. Standardně má světle béžovou barvu.
(prosím omluvte případné chyby v textu jsem dislektik.. děkuji)
Sapazi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 287
Registrován: čtv úno 15, 2007 9:48 pm
Bydliště: Zrnětín

Příspěvek od Sapazi »

Co se týká stylovky, bavlna s polyesterem není moc košer. Tam bysme měli mluvit spíše o čisté bavlně nebo lnu.
Je to ale na týpí nejvhodnější materiál dnes na trhu a spousta lidí to má. Od látky z čisté bavlny je to k nerozeznání (spousta lidí takové týpí má a neví o tom že je v tom umělina) navíc to mnohem více vydrží.
Uživatelský avatar
Jindřich
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 8
Registrován: ned črc 11, 2010 8:39 pm
Bydliště: západ ČR H.Týn
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jindřich »

Sapazi píše:Co se týká stylovky, bavlna s polyesterem není moc košer. Tam bysme měli mluvit spíše o čisté bavlně nebo lnu.
Je to ale na týpí nejvhodnější materiál dnes na trhu a spousta lidí to má. Od látky z čisté bavlny je to k nerozeznání (spousta lidí takové týpí má a neví o tom že je v tom umělina) navíc to mnohem více vydrží.
Není problém z ohněm a jiskramy u Bavlny+PES?
Dá se v té samé gramáži (300 a 400g/m2) sehnat na trhu i čistá bavlna - len? Díky
(prosím omluvte případné chyby v textu jsem dislektik.. děkuji)
Sapazi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 287
Registrován: čtv úno 15, 2007 9:48 pm
Bydliště: Zrnětín

Příspěvek od Sapazi »

Žádnej problém s jiskrama, moje týpí je taky Ba+pes stejně jako většina toho co na táborech stojí. Čistá bavlna se dělá běžně. 300g je vždy čistá bavlna, směsovky jsou jen ty silnější.
Len se dá sehnat jen čistý bez bavlny . Má o tolik větší roztažnost ve vlhku že v kombinaci s jiným vláknem by se to krabatilo. Když zmokne tak tolik nabobtná že se ucpou dírky mezi vláknama a není potřeba chemická impregnace.
ovšem jedu vadu na kráse len má- dvojnásobnou cenu.
Uživatelský avatar
Jindřich
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 8
Registrován: ned črc 11, 2010 8:39 pm
Bydliště: západ ČR H.Týn
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jindřich »

Sapazi píše:Žádnej problém s jiskrama, moje týpí je taky Ba+pes stejně jako většina toho co na táborech stojí. Čistá bavlna se dělá běžně. 300g je vždy čistá bavlna, směsovky jsou jen ty silnější.
Len se dá sehnat jen čistý bez bavlny . Má o tolik větší roztažnost ve vlhku že v kombinaci s jiným vláknem by se to krabatilo. Když zmokne tak tolik nabobtná že se ucpou dírky mezi vláknama a není potřeba chemická impregnace.
ovšem jedu vadu na kráse len má- dvojnásobnou cenu.
Dík :)
(prosím omluvte případné chyby v textu jsem dislektik.. děkuji)
Uživatelský avatar
Majkl
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 9
Registrován: stř pro 15, 2010 8:46 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Majkl »

Píta Ominní píše:Týpí se z kůry nikdy nedělalo, to bylo obdylí jiných kmenů, než na pláních.
Kazdopadne to zkusim, za plachtu dam 300,- Kc a i kdyby melo teepee prezit jen jedno taboreni tak to zkusím...
Poslouchej, co se ti snaží říct zkušení táborníci. V týpí stačí malá jiskra a potah z uměliny ti shoří, takže je fakt blbost postavit si něco jen tak, aby mi to na prvním táboření shořelo. To je plýtvání. Naprosto souhlasím s tím, co psal Eagle-eye - není to jen stan. Znám i lidi, co si chtěli pořizovat mongolskou jurtu, také si ji i pořídili a le nejporve si zjišťovali místní zvyky, které s jurtou a životem v ní souvisí. Zrovna tak je tomu i s týpí. Je to něco víc. Pak si můžem dělat táboření a hrát si na to, jak indiáni smýšlí a použijem nejlevnější a nedostupnější materiály, našijem si haleny a legíny z acryliku, nažehlovačky s indiánskými vzory a bude nám lépe? Kdo jednou byl v stylkově zařízeném týpí, ví, o čem mluvím, a týpí si rozhodně nezaslouží být součástí nějakých podobných úvah.

To jsi přesně trefil
Chceš-li v přírodě přežít drž si své nástroje a zbraně v pořádku a dobrém stavu.
Odpovědět