Plátno na týpí

Týpí, polozemnice, wigwamy, longhousy,... stavba, táboření, tipy, zkušenosti, ...
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Plátno na týpí

Příspěvek od Eagle-Eye »

Chtěl jsem se zeptat po dostupných informacích, kdy se začala používat na týpí látka, resp. kdy plátno začalo nahrazovat bizoní kůže.

Možná by stálo za to, najít co nejstarší fotku, kde je látkové týpí, nebo naopak co nejmladší, kde je ještě bizoní týpí. Tuším, že bych našel fotku šajenského a pak ještě nez perseáckého tábora, kde jsou bizoní týpí, oboje je z roku 1871.

No a pak vyvstává otázka, o jakou látku šlo, tedy materiál, gramáž, osnova, atd.

Vím, že se to probíralo na tom kurzu v Šumperku, ale to si člověk tak nezapamatuje, když je to jenom řečeno.
Wiyaka
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 76
Registrován: stř úno 14, 2007 7:28 am
Bydliště: Košice

Příspěvek od Wiyaka »

Linda Holley v knihe "Tipis-Tepees-Teepees" píše, že najstaršia známa fotografia pláteného típí bola urobená v roku 1852 v tábore Santeeov blízko dnešného Bridge Square v Minnesote, ale bohužiaľ som tú fotografiu zatiaľ nemal možnosť vidieť.
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Wiaka: díky za info. Vidíš, to mě nenapadlo, si tu knihu přečíst. Možná tam budou zajímavé informace.
Wiyaka
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 76
Registrován: stř úno 14, 2007 7:28 am
Bydliště: Košice

Příspěvek od Wiyaka »

Podľa všetkého najstarším táborom Lakotov kde boli ešte típka z bizónich koží, bol tábor náčelníka Škvrnitého Orla na rieke Yellowstone v roku 1879. Tábor fotrografoval aj L.A.Huffman a potvrdil to aj generál Nelson A. Miles, ktorý o tom tábore povedal :"Pokiaľ viem, bolo to posledné miesto kde Indiáni stále používali bizónie maso ako potravu, činené kože pre svoje kožené obydlia a kožušiny na plášte."
Námomóhtóhta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: čtv dub 10, 2008 11:04 am

Příspěvek od Námomóhtóhta »

Wiyaka píše:Podľa všetkého najstarším táborom Lakotov....
Spíše nejmladším. :wink:
Kosovo je Srbsko!
Wiyaka
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 76
Registrován: stř úno 14, 2007 7:28 am
Bydliště: Košice

Příspěvek od Wiyaka »

Ďakujem, samozrejme myslel som najmladším.
Uživatelský avatar
vlk
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 305
Registrován: stř bře 28, 2007 11:41 am
Bydliště: Slovensko/Prešov

Příspěvek od vlk »

Maly kon mi na tuto temu niekedy pred par rokmi povedal, ze tusim Grinnell uvadza, ze Sajeni pouzivali latku na tipi od cca. 1840, ale taketo tipi boli velmi prestizna zalezitost. neoverene info, predavam ako som kupil...
je ľahké byť odvážny z diaľky...
Uživatelský avatar
Sukawikasa
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 44
Registrován: čtv dub 08, 2010 9:55 am

Příspěvek od Sukawikasa »

Ahoj vsem!

Chtel jsem se zeptat zda uz jste nekdo zkousel udelat teepee z modernich materialu(PE atp.)?
Napadlo mne udelat teepee prave z PE plachty halvne kvuli jeji nizke vaze a lepsi prenosnosti. Na druhou stranu si nejsem jist jak to pujde sesivat a jak se ta plachta bude tvarit na ohen v teepee...

Nejka rada ci nazor?
Dekuji

Mejte se krasne!!!
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Sukawikasa píše:Chtel jsem se zeptat zda uz jste nekdo zkousel udelat teepee z modernich materialu(PE atp.)?
Napadlo mne udelat teepee prave z PE plachty halvne kvuli jeji nizke vaze a lepsi prenosnosti. Na druhou stranu si nejsem jist jak to pujde sesivat a jak se ta plachta bude tvarit na ohen v teepee...

Nejka rada ci nazor?
Dekuji

Mejte se krasne!!!
No takový pohled mi přijde, přinejmenším, divoký. Pokud bys v takovém týpí dělal oheň, tak ti dlouho nevydrží. Jiskry mohou létat do výšky i několika metrů a to může být začátek solidního průseru.

Další věc je IMHO, určitá úcta a tradice. Týpí není stan, je to životní styl, který souvisí s určitým přírodním způsobem života v souladu s přírodou. Můj osobní názor je, že než si člověk pořídí a postaví týpí, měl by o tom hodně přemýšlet a přečíst něco knih a měl by něco vědět o indiánech. Ono stačí, že je dnes týpí komerčně rozšířené, staví ho kde kdo, bez hlubších znalostí, vědomostí a souvislostí.
Tím chci říct, že týpí a jeho myšlenka je již dosti zprofanovaná. A šít týpí z umělotiny je právě krok takovým směrem.

Pokud ti jde o praktičnost a snadnou přenosnost, můžeš si koupit moderní ultralehký stan. Týpí vyžaduje tyče a je poměrně těžké, takže ho na zádech nepřeneseš, většinou. Stejně na to budeš potřebovat auto, a to už pak máš jedno, jestli týpí váží o pár kilo víc, nebo míň.
Uživatelský avatar
Sukawikasa
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 44
Registrován: čtv dub 08, 2010 9:55 am

Příspěvek od Sukawikasa »

Eagle-Eye píše: Další věc je IMHO, určitá úcta a tradice. Týpí není stan, je to životní styl, který souvisí s určitým přírodním způsobem života v souladu s přírodou. Můj osobní názor je, že než si člověk pořídí a postaví týpí, měl by o tom hodně přemýšlet a přečíst něco knih a měl by něco vědět o indiánech. Ono stačí, že je dnes týpí komerčně rozšířené, staví ho kde kdo, bez hlubších znalostí, vědomostí a souvislostí.
Tím chci říct, že týpí a jeho myšlenka je již dosti zprofanovaná. A šít týpí z umělotiny je právě krok takovým směrem.
Urcite mas pravdu a z hlediska "zachovani indianskych tradic" je teepee z umelotiny blbost. Na druhou stranu indiani delali teepee podle me z toho co meli po ruce - kura, bizoni kuze, pozdeji latky... Podle me jim slo ciste jen o dostupnost a prakticnost. z tohohle hlediska se zamyslim i ja a tedy bych nerekl ze me smysleni je "uplne neindianske" a ze bych "podkopaval" nejake tradice. Ba naopak - drzim se toho nejdostupnejsiho a "nejpaktictejsiho"(to jeste uvidime :D ) co se da nalezt...
Kazdopadne to zkusim, za plachtu dam 300,- Kc a i kdyby melo teepee prezit jen jedno taboreni tak to zkusím...

Mejte se krasne!!!
Sapazi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 287
Registrován: čtv úno 15, 2007 9:48 pm
Bydliště: Zrnětín

Příspěvek od Sapazi »

Už jsem slyšel o různých materiálech co zbyly někomu v kůlně tak z toho posešíval týpí.Tričkovina,filc, geotextilie, střešní folie... Někdy ani nešlo o posešívání, najdou se i vykukové co nějak halabala posládají kostru z tyček a ten igelit přicvakají sponkovačkou. Myslím ale že se stavbou a užíváním týpí toto nemá pranic společného.
Jinak, na trhu se dají sehnat týpí z kvalitního materiálu Airtex, prodyšného plastu s nehořlavou úpravou. Má to háček- cena je kolem 30tis za pětku týpí. Nechápu pak k čemu to je
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

Nazval bych to vymýšlením kravin.
Týpí je z kůže nebo plachtoviny a hotovo.
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
Uživatelský avatar
Píta Ominí
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 373
Registrován: pon úno 05, 2007 8:44 pm
Bydliště: Přílepy (u Holešova)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Píta Ominí »

Týpí se z kůry nikdy nedělalo, to bylo obdylí jiných kmenů, než na pláních.
Kazdopadne to zkusim, za plachtu dam 300,- Kc a i kdyby melo teepee prezit jen jedno taboreni tak to zkusím...
Poslouchej, co se ti snaží říct zkušení táborníci. V týpí stačí malá jiskra a potah z uměliny ti shoří, takže je fakt blbost postavit si něco jen tak, aby mi to na prvním táboření shořelo. To je plýtvání. Naprosto souhlasím s tím, co psal Eagle-eye - není to jen stan. Znám i lidi, co si chtěli pořizovat mongolskou jurtu, také si ji i pořídili a le nejporve si zjišťovali místní zvyky, které s jurtou a životem v ní souvisí. Zrovna tak je tomu i s týpí. Je to něco víc. Pak si můžem dělat táboření a hrát si na to, jak indiáni smýšlí a použijem nejlevnější a nedostupnější materiály, našijem si haleny a legíny z acryliku, nažehlovačky s indiánskými vzory a bude nám lépe? Kdo jednou byl v stylkově zařízeném týpí, ví, o čem mluvím, a týpí si rozhodně nezaslouží být součástí nějakých podobných úvah.
LBH - Sedící Býk : Custer 1:0
Michal
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 101
Registrován: úte úno 06, 2007 8:00 pm

Příspěvek od Michal »

Sukawikasa píše:
Eagle-Eye píše: Další věc je IMHO, určitá úcta a tradice. Týpí není stan, je to životní styl, který souvisí s určitým přírodním způsobem života v souladu s přírodou. Můj osobní názor je, že než si člověk pořídí a postaví týpí, měl by o tom hodně přemýšlet a přečíst něco knih a měl by něco vědět o indiánech. Ono stačí, že je dnes týpí komerčně rozšířené, staví ho kde kdo, bez hlubších znalostí, vědomostí a souvislostí.
Tím chci říct, že týpí a jeho myšlenka je již dosti zprofanovaná. A šít týpí z umělotiny je právě krok takovým směrem.
Urcite mas pravdu a z hlediska "zachovani indianskych tradic" je teepee z umelotiny blbost. Na druhou stranu indiani delali teepee podle me z toho co meli po ruce - kura, bizoni kuze, pozdeji latky... Podle me jim slo ciste jen o dostupnost a prakticnost. z tohohle hlediska se zamyslim i ja a tedy bych nerekl ze me smysleni je "uplne neindianske" a ze bych "podkopaval" nejake tradice. Ba naopak - drzim se toho nejdostupnejsiho a "nejpaktictejsiho"(to jeste uvidime :D ) co se da nalezt...
Kazdopadne to zkusim, za plachtu dam 300,- Kc a i kdyby melo teepee prezit jen jedno taboreni tak to zkusím...

Mejte se krasne!!!
Nemám slov :(
Na cestě sa chovej tak, jako bys se plížil za zveří, nepřítele musíš spatřit první
Uživatelský avatar
Sukawikasa
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 44
Registrován: čtv dub 08, 2010 9:55 am

Příspěvek od Sukawikasa »

Omlouvam se vsem, ze nejsem tak bohatej abych si poridil teepee za 5000,- a nevyvolaval ve vas negativni pocity...
Bohuzel pro vas, skutecne tak bohatej nejsem a tak to vyresim jak to pujde.

BTW: ...je to dneska zajimave postavene, ze? kdyz uz i k "lasce k prirode" potrebuje clovek tolik penez a kde kdo ho "svazuje" vsemoznymi "dogmaty"...

Díky za uprimne a vecne rady, cenim si jich.

Mejte se krasne!!!
Odpovědět