Týpí Vran

Týpí, polozemnice, wigwamy, longhousy,... stavba, táboření, tipy, zkušenosti, ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Týpí Vran

Příspěvek od Eagle-Eye »

V Laubinovi a taky v Cambellovi je nákres vraního týpí, které nemá vnější okraj kružnici, ale u dveří má nějakou vlnovku nebo co. Mně to nejde do hlavy, jak by takové týpí muselo vypadat, když se postaví.

Na fotkách od Throssela a Millera to nevypadá, že by tam byla nějaká taková anomálie vidět.

Vraní týpí vypadají jako úhledná, pěkně vypnutá, s dlouhým přesahem tyčí.
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Dále jsem se chtěl zeptat, jestli nemáte někdo obrázek vraního týpí, které posílal před asi rokem na PIS2 Preston Miller. Jde o medicinové týpí barvené na červeno se symbolem tuším dýmky po stranách. Bylo látkové a někdo ho určitě musíte mít, já ho zašantročil.

Oyunke?? :!:
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

Týpí s dýmkami znám dvě. Obě jsou na Curtisových fotkách a to asi máš, že? Myslíš tedy ještě nějaké jiné?
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

No právě že jsem nemyslel dobovou čb fotku, ale přímo nafocené barevně teď někdy. Normálně bylo rozprostřené na zemi.
Uživatelský avatar
vlk
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 305
Registrován: stř bře 28, 2007 11:41 am
Bydliště: Slovensko/Prešov

Příspěvek od vlk »

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
je ľahké byť odvážny z diaľky...
Uživatelský avatar
vlk
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 305
Registrován: stř bře 28, 2007 11:41 am
Bydliště: Slovensko/Prešov

Příspěvek od vlk »

co sa tyka tej vlnovky, po dlhsom spekulovani na toto tema si myslim, ze ak sa to pouzivalo, fungovalo to ako "apsida". moja predstava je, ze sa plast prikolikoval normalne do ovalu a potom sa predne tyce (po bokoch dveri) "vykopli" viac dopredu, cize vzniklo nieco ako predsienka.
myslim si, ze ak sa to urobi precizne, tak si to na postavenom tipi ani nemusis velmi vsimnut, alebo len pri urcitych uhloch pohladu.
a takto strihany plast sa da kedykolvek vykolikovat standardnym sposobom.
druha vec je, ze sa uvadza, ze sa to pouzivalo len na starych tipi, ze na novsich uz nie (aj ked tazko povedat, co je starsie a co novsie ...)
je ľahké byť odvážny z diaľky...
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Díky vlku, přesně tohle týpí jsem měl na mysli.

Zdá se mi to, nebo jsou ty chlopně střižené mírně do obloučku? Měl jsem pocit, že na fotkách od Millera, Throssela a Curtise mají některá vraní týpí konkávně "vykousnuté" chlopně, ale říkal jsem si, jestli to není prověšením, ale tady na těch fotkách to vypadá, že je to schválně.
Uživatelský avatar
vlk
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 305
Registrován: stř bře 28, 2007 11:41 am
Bydliště: Slovensko/Prešov

Příspěvek od vlk »

podla mna ide o vytahanu latku, zmena tvaru vplyvom pouzivania. asi to nieje latka v kvalite a hustote tkania, na aku sme zvyknuti u nasich tipi...
je ľahké byť odvážny z diaľky...
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Kahe,

rád bych se zeptal, asi to bude hlavně na Savage, jak stavět čtyřnohu správně. Udělal jsem si model týpí a tyčí 1:10 a moudrej z toho nejsem. Aby se v tom čuně vyznalo, jak tam ty tyče mají být.

V Campbellovi a Laubinovi je postup kladení tyčí, kdy se dává která a do které vidlice. Ze začátku se to dá ještě sledovat, ale když je tam už těch tyčí víc, tak v tom začínám mít chaos. Dá se v tom nějak zorientovat?

Jak to řešítek, vy kdo stavíte vraní týpí? Máte na to nějaké fígle? Je ten čtyřnohový drdol fakt o hodně větší, než třínohový?
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

Když se postaví šikovně tak o moc větší není. Velmi ovšem záleží na tyčích a Vrány si jak známo tyče upravovali aby byly co nejtenčí. Co se týká postupu: zkoušel jsem všelicos a zřejmě nestavím dle žádného oficiálního návodu a pokaždé to vyjde o trochu jinak i když dodruži ten svůj postup. (asi různě zvolené vidlice nebo magie nebo nevím co) Základem je tyče dávat na střídačku od obou stran dveří a snažit se je cpát všechny co nejvíce dopředu. Blbě se to vysvětluje a snáze ukáže.
Btw je zajímavé jak na těch fotkách od Vlka jsou chlopně blízko sebe, to si může dovolit opravdu jen člověk který staví na špejlích.
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Savage: taky jsem si toho u toho červeného týpí všimnul.

Dělám si teď střih a počítal jsem s chlopněma tak 20cm od sebe, tedy aspoň v místě úvazu. Aby to snadno obeplo tyče. Taky jsem posunul ten bod, kde je úvaz (šňůrka) směrem dovnitř týpí (asi 30cm). Není to v té základní rovině, jak bývá zvykem u "euro-laubin-týpí". Jak to máš ošetřený ty?

Jinak na spoustě originálů je to právě tak jak jsem popsal a to jak na plátěných, tak i na kožených týpích. Dost plášťů rozprostředných, i starých je teď k vidění na stránkách NMAI. Tam jsou tyhle detaily dobře vidět.
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Ještě jedna věc: na hodně dobových fotek je vidět mírné prohnutí vraních chlopní. Tedy myslím tu vnější hranu chlopní. Mám pocit, že není střižená rovně, ale do velmi mírného obloučku.

Na té fotce toho červeného vraního týpí od Vlka je to taky dobře vidět. Sapazi si myslí, že je to vytahaná látka od napínání chlopňovkama, ale já bych skoro řekl, že je to tak střihlý.

Jelikož je to jenom velmi mírný oblouček, tak nebude problém s přehnutím látky na zaentlování.
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

S posunutím uvazovacího lanka směrem dovnitř zkusenost nemám, naše týpí je střiženo rovně. K těm chlopním- myslím, že by to Indoši nestříhali do obloučku, maximálně jako připomínku koženého týpí které se zřejmě právě takhle vytahá.
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
Odpovědět