Akičita

Pochlubte se, co máte nového, nechte si poradit, nebo třeba jenom inspirujte ostatní. Hlavně se nestyďte.
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Píta Ouminí píše: Já teď po letech vyšívám jednoduché černonožské mokasíny a fakt mě to nebaví, takže představa, že bych vyšil pás ...To raději škrábu kůže a pak maluju na parfleše :-)
Je to paradox, že u nás chlapi vyšívají, jako nějaké ženy. Jak známo, indiáni nic nevyšívali, ani nedělali parfleše. Všechny dekorativní věci byly dílem výhradně žen. Prestiží každé indiánské ženy, tedy alespoň u slušných a kulturních kmenů, kterým byly zejména Vrány :!: :wink: bylo, aby její manžel byl dobře čistě a hezky oblečen. Vlastně byl takovou její vizitkou. Podle looku muže se vždy poznalo, jak má (ne)šikovnou a (ne)pečlivou ženu.

Je ale jasné, že dnešní emancipované ženy to vidí asi jinak a realizují se jinde, pokud vůbec a málokterý hobbysta má štěstí na ženu vyšívačku a tak nezbývá, pokud chce mít něco hezkého, aby přestal vyrábět luky, šípy, odévat olověné kule do muškety a přebíjet střelivo do Winčestrovky, vzal jehlu, korálky, ostny a šlachu a dal se do díla sám.

Holt globální oteplování :?
Awe
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: ned úno 11, 2007 7:32 pm
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Awe »

Eagle-Eye píše:nezbývá, pokud chce mít něco hezkého, aby přestal vyrábět luky, šípy, odévat olověné kule do muškety a přebíjet střelivo do Winčestrovky, vzal jehlu, korálky, ostny a šlachu a dal se do díla sám.

Holt globální oteplování :?
výroba a opravy lovecké výbavy zabraly jen zlomek času oproti samotnému času strávenému lovem... dnes mám "naloveno" průměrně za 20minut, dle délky fronty lovců (ovšem i lovkyň!) přede mnou, ale zase více času strávím přípravou loveckého náčiní - ta doba je prostě úplně jiná a porovnáváme neporovnatelné :wink:
Námomóhtóhta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: čtv dub 10, 2008 11:04 am

Příspěvek od Námomóhtóhta »

akicita píše:Tak jsem zase něco vytvořil (toulec - jelenice, pony a seed beads; vak - jelenice, kombinace ostnů a seed beads; pás na deku)
<a href="http://akicita.rajce.idnes.cz/vyrobky/"> ZDE</a>
Komentáře vítány.
V prvé řadě je zde vidět obrovské zlepšení oproti předchozím věcem. Kvalita věcí se časem obvykle stále lepší, i když si někdy říkám, že věci co jsem dělal před 20 lety mají větší "koule" než ty ze současnosti - to jen okraj.
Za pár let budeš určitě dělat věci na špici hobby.
Z toho co jsi tady nyní představil, se mi taky moc líbí ten toulec - i já bych ale vypáral ty čtverečky na koncích řemenu. Stylově se tam moc nehodí.
Kosovo je Srbsko!
akicita
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 49
Registrován: sob srp 01, 2009 1:30 pm
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od akicita »

Díky za reakce.
Mám jen dva dotazy: 1) na starých vacích se vůbec nepoužívala tachnika šachovnice z ostnů? (já jsem našel třeba jeden<a href="http://www.splendidheritage.com/DataPag ... 08058.html"> tady</a>)
2) Co by bylo lepší udělat na tom toulci míst těch čtverečků?

Díky
Akičita
Námomóhtóhta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: čtv dub 10, 2008 11:04 am

Příspěvek od Námomóhtóhta »

akicita píše: na starých vacích se vůbec nepoužívala tachnika šachovnice z ostnů? (já jsem našel třeba jeden<a href="http://www.splendidheritage.com/DataPag ... 08058.html"> tady</a>)
Pokud se dobře dívám, tak na tom vaku není šachovnice, ale jde o aplikaci na osnově. Tedy ostny jsou našité pouze vodorovně, příčně jsou prošité šlachovou osnovou.
akicita píše:2) Co by bylo lepší udělat na tom toulci míst těch čtverečků?
Nedělal bych tam nic. Třásně bohatě stačí, ale pokud by jsi tam mermomocí chtěl něco dělat, tak bych navrhnul několik drobných ponny řádek (cca 4 a více), něco jako je na starých typí taškách. Tedy steh po 2 korálkách (varianta 1) a to buď jen v té černobílé kombinaci (1a), nebo prostředek v růžové - aby ti to ladilo s těmi trojúhelníčky(1b). V případě 1b by pak ta růžová byla z malých korálků a tedy bylo by jich na řádku o něco víc, než těch ponny.

Nebo by mohla být klasická výšivka (zase z ponny) na 3 řádky. Každý řádek vždy v jedné barvě - tmavá, bílá, tmavá. Ideálně by ta tmavá byla v prachové modři, ale nejsem si jistý zda by to tam ladilo.

Osobně by se mi tam nejvíc líbila varianta 1b.
Přílohy
toulec akicita.JPG
toulec akicita.JPG (35.46 KiB) Zobrazeno 5314 x
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Námomóhtóhta píše:Pokud se dobře dívám, tak na tom vaku není šachovnice, ale jde o aplikaci na osnově. Tedy ostny jsou našité pouze vodorovně, příčně jsou prošité šlachovou osnovou.
Je to tak. V té samé sbírce je ještě jeden modernější vak lakotského původu vyrobený stejnou technikou, pak vím ještě o jedné košili.

Vím jenom o 3 věcech s ostny proplétanými kolmo, dvoje mokasíny (jedny v Opočně) a pak jedny leginy. Kdyby někdo věděl o dalších, budu rád.

S quillem na pipebagu bych byl opatrný (nemám na mysli hřeben nebo omot.třásně). Jenom velmi málo pipebagů je quillovaných.

Velikým nešvarem hobbystů a vyšívačů je, že se snaží zaujmout parádičkami, vychytávkami, "špeky" a různými exotickými technikami, což je téměř vždy na škodu, než k užitku.

Jako první bych se učil zvládat "standardní" věci, tedy kvalitní střihy, poměry, základní vzory, základní techniky a jejich pravidla. Tohle zvládá opravdu málokdo. Nejdřív je třeba umět chodit, teprve potom je možné běhat.

Co se týče toulce, popruh bych nechal prázdný, nebo jak to namaloval Námomóhtóhta, to je dobrý. Taky bych asi oddělal rolničky. Hlavně abys měl dobrý luk a sadu šípů a aby jsi uměl střílet :lol: :wink: :!:
akicita
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 49
Registrován: sob srp 01, 2009 1:30 pm
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od akicita »

Jo luk a šípy mám docela postačující a rozhodně je nenechávám jen v toulci. Děkuju moc za ty vzory.
Akičita
akicita
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 49
Registrován: sob srp 01, 2009 1:30 pm
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od akicita »

Tak jsem konečně udělal pouzdro na nůž a dokončil jsem nějaké tašky -

http://akicita.rajce.idnes.cz/vyrobky2/

Materiál: jelenice, seed a pony beads, ursoní ostny.
Akičita
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Dobré, jednoduché ale hezké i autentické. Raději mám věci málo zdobené nebo vůbec, ale autentické.
akicita
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 49
Registrován: sob srp 01, 2009 1:30 pm
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od akicita »

Pás na deku (Plateau, cca 1860). Materiály: jelenice, seed beads, červený flauš
Komentáře vítány.

<a href="http://www.splendidheritage.com/DataPag ... riginál</a>
<a href="http://akicita.rajce.idnes.cz/vyrobky3/">můj výrobek</a>
Akičita
Sapazi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 287
Registrován: čtv úno 15, 2007 9:48 pm
Bydliště: Zrnětín

Příspěvek od Sapazi »

Rozeta je velmi pěkná, u pásu bych opatrněji vybíral tu žlutou....
Jen prosím vyměnit obrázek "original" za něco více podobné tvému výrobku nejen vzorem, ale i technologií
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Teda máš odvahu do něčeho takového jít, to už se dnes moc nevidí. Všechna čest.

Pás je super, samozřejmě korálky by mohly být lepší, ale na druhou stranu chápu, že dnes není moc kde se inspirovat a kde nakupovat.

Vyšívání starými korálky u nás kleslo objemově tak na cca 10% toho, jak to bylo v dobách největší slávy indianhobby v 90.tých letech, ale co už.

Na původním pásu jsou rozety omotány ostny na žíních, nicméně nahrazení korálky je košer, takových rozet je dost.
Odpovědět