Košile lesních indiánů

Bederky, mokasíny, legíny, haleny, šaty, kabáty, čapky,.... Výroba, návody, rady, střihy, vzory, materiály
Hrom
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 12
Registrován: stř zář 12, 2007 6:54 pm

Příspěvek od Hrom »

Yunb ye nah

Není podstatné které období a kmen mne zajímá nejvíce. Ptal jsem se na uvedené košile na fotkách. Je jasné, že fotky jsou kolorované a že jsou z období cca po roce 1850 (Daguerre - daguerrotypie 1837). Chtěl bych vědět jestli indiáni kmene Ojibwa, kteří jsou na fotkách, mohli nosit
z nějakého důvodu kožené košile podobného vzhledu.
A s tím hochováním prosím brzdi. Jsem na to už dost starý kus. Také by sis mohl ještě zopakovat základy gramatiky aby jsi byl IN. Hrom
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Teda v lesních košilích se nevyznám, ale ty fotky nebudou starší než 1890 až 1900. Střihy a typy výšivek budou odpovídat téhle době.
Hrom
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 12
Registrován: stř zář 12, 2007 6:54 pm

Příspěvek od Hrom »

Eagle eye, souhlasím. Ta doba bude odpovídat. Myslím, že i přes velký tlak bílé kultury, si lesní indiáni zachovali leccos po svých předcích ze starší doby a když byla nouze o košile od bělochů, tak je dělali po svém. Teď jde jen o to, jak to potvrdit, že i v hlubší historii ty košile vypadaly jako na uvedených fotkách. Hrom
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Moc tomu nevěřím, že ty košile vypadaly podobně i dříve. Ale jestli si to dobře pamatuju, tak existuje kresba od Catlina, kde je vyobrazena skupina Odžibwejů a všichni mají kožené oděvy. A to je doba cca 1830. Stačí ten obrázek jenom najít.
Námomóhtóhta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: čtv dub 10, 2008 11:04 am

Příspěvek od Námomóhtóhta »

Já vám nevím, ale mne to do lesů moc neštimuje.
Nebudou to náhodou Pláňoví Odžibvejové? :wink: Tomu by pak odpovídalo i to americké pojmenování uvedené u fotek, styl oblečení podobný módě z Plání, nebo vzory připomínající styly výšivek Kríje nebo Černonožce.
Kosovo je Srbsko!
yunb ye nah
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 72
Registrován: ned dub 13, 2008 8:07 pm

Příspěvek od yunb ye nah »

...je mi jedno kolik ti je - i stary pan muze volati se hochem .. paklize se na to citi
...nektere tve odpovedi / neuraz se/zavani hochstvim
...nepotrebuji byt IN a kvuli tomu si opakovat vyjmenovana slova atd..
zivi mne ruce ne pravopis

mylis se - jest VELMI podstatne udati kmen a obdobi - lespon cca
je dost rozdil mezi vychodnimi a zapadnimi kmeny Anishnabe, a jeste vetsi u irokezskych kmenu nebo kmenu z vychodnich lesu...a u vsech techto kmenu se veci lisi dle obdobi,casto dosti vyrazne

ty kosile na tech fotkach jsou dost jine nez ve stare dobe /zalezi take jak moc starou dobu clovek mini/ nicmene uz dle vysivek je videt ze se jedna o konec 19 zacatek 20 stol

EE si vybavuje dobre

http://www.rubensgallery.org/painting-G ... -50926.htm

kazdopadne tito nejsou z lesa hlubokeho
Naposledy upravil(a) yunb ye nah dne ned zář 18, 2011 8:51 pm, celkem upraveno 1 x.
Námomóhtóhta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: čtv dub 10, 2008 11:04 am

Příspěvek od Námomóhtóhta »

yunb ye nah píše:
mylis se - jest VELMI podstatne udati kmen a obdobi - lespon cca
je dost rozdil mezi vychodnimi a zapadnimi kmeny Anishnabe,
Sorry, ale kdyby Hrom znal autenticitu a období, tak by se na to asi neptal. Pokud dobře čtu, tak se neptal na to co se nosilo v pravěkých amerických lesích okolo jezera Hořejšího za krále Klacka I ani II, ale co to je na těch fotkách!
Takže by bylo vhodnější jak ctít věk a rodnou mluvu, tak si přečíst dotaz a pokud víš, můžeš a jsi ochotný, odpověz na předmět dotazu.
Mimochodem taky mne živí ruce.

Takže ještě jednou: Můj odhad je, že se nejedná o nic z lesů, ale jde o Pláňové Odžibveje. Tudíž móda severovýchodních Plání. Podle fotek přelom 19.-20. století.
Kosovo je Srbsko!
yunb ye nah
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 72
Registrován: ned dub 13, 2008 8:07 pm

Příspěvek od yunb ye nah »

ja to pochopil a taky se k tomu vyjadril .. stroze
pokud si nepostreh ... si to precti znovu

v lesich je videt vliv bilych cestovatelu,osadniku,ci jezujitu uz od konce 16 stol

dle meho, NA na konci 19 a zacatku 20 stol si mohl zrobit jakoukoliv zrudnost /dle nasich meritek/ ovlivnenou bilou kulturou ... dokazuji to mnohe irokezske kosile s kapsami,popripadne pseudo limecky atd...takze odpovidat na kosili z obdobi vise uvedeneho je vpodstate zbytecne...pac mozne je cokoliv

opakovane sem se ptal..pokud totiz vyrabi oblecek byla by skoda mit napr. pekne leginy z konce 18stol. a k tomu takovou halenu

prosim vynech na me triko nejake narodnostni hlasky
me osobne neurazi kdyz nekdo napise preklep ci hrubku --- no a co
stari v ucte mam ... kdo mne zna ten to vi
tak pokud je nekdo haklivy na osloveni,necht u podpisu udava svuj rocnik
bych ho nahodou neurazil

ale preci teda

jak se tak na ty fota divam...aranz to je urcite
na te prvni ma belosskou kozenou kosili - nicmene kon19 pouzivana
na te druhe - pan modroocko - muze to byt metis /jejich veci moc neznam
a ta treti - v dobe porizovani fotky asi uz nelovil ptactvo lukem
kazdopadne kosila takova standart
proste ano mozne sou vsechny ... rek bych ze koncem 19 byly spis v oblibe kabaty
kosile , vetsinou nezdobene pouzivali lovci bezne i v prvni pol 20 stol

ano sedi to spis na zapadni ojibwas

pokud chces ale autentictejsi obrazek ... skus si projit fotky od Curtise
urcite tam nejakou tu halenu najdes
Hrom
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 12
Registrován: stř zář 12, 2007 6:54 pm

Příspěvek od Hrom »

Námomóhtóhta i Yumb ye nah, díky za Váš názor, na uvedené košile.

Ještě trochu mimo téma. Nemám nic proti práci jakékoli (i rukama), která má smysl. Náš mateřský jazyk je veřejný poklad, tak jako třeba lesy, louky a celá příroda. Je to dědictví po našich předcích, kterých bychom si měli vážit. Jakým způsobem s tímto pokladem zacházíme, svědčí o naší úrovni.
Když však někdo ničí vlastní řeč a ještě se tím chlubí, pak si říkám, že v jeho případě je práce rukama z nouze ctnost. Hrom
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Hrome, respektuji Tvůj názor ohledně českého jazyka, ale tohle je téma o lesáckých košilích.

Mám pocit, že to tu sklouzává do osobní roviny, což nechci. Prosím piště zde výhradně k tématu, všechno ostatní smažu.

Pokud máte nějaké osobní výhrady, řešte si to mailem nebo přes soukromé zprávy.

Díky za pochopení,

Eye
Odpovědět