Košile lesních indiánů

Bederky, mokasíny, legíny, haleny, šaty, kabáty, čapky,.... Výroba, návody, rady, střihy, vzory, materiály
Tomáš
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 50
Registrován: sob čer 19, 2010 6:51 pm

Příspěvek od Tomáš »

to nechápu.Byly ty bělošské lepší nebo co ? Chtěl bych si udělat jelenicovou halenu,jak to měli indiáni dřív,ale nemužu nic najít. tak se ptám,jestli byl mezi prérijnímy a lesnímy nějaký rozdíl
Awe
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: ned úno 11, 2007 7:32 pm
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Awe »

Tomáš píše:to nechápu.Byly ty bělošské lepší nebo co ?
zrovna u košil mě ani nenapadá v čem by kůže byla výhodnější...
Námomóhtóhta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: čtv dub 10, 2008 11:04 am

Příspěvek od Námomóhtóhta »

Awe píše:
Tomáš píše:to nechápu.Byly ty bělošské lepší nebo co ?
zrovna u košil mě ani nenapadá v čem by kůže byla výhodnější...
Tomáši pokud chceš nahoře nosit kůži a chceš být autentický, tak by jsi se asi měl zaměřit na nějaké kožené pláště. ;)
Kosovo je Srbsko!
Michal
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 101
Registrován: úte úno 06, 2007 8:00 pm

Příspěvek od Michal »

Myslím, že lesácka "kožená košeľa" bola tvorená z ponča a samostatných rukávou.
Na cestě sa chovej tak, jako bys se plížil za zveří, nepřítele musíš spatřit první
Tomáš
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 50
Registrován: sob čer 19, 2010 6:51 pm

Příspěvek od Tomáš »

Halena,nebo košile z kůže přece vic vydrží,je teplejsí,hezči.Slyšel jsem,že se takové z kůže,nebo z kožešiny dělali skoro až po kolena,takže lesáci doopravdy nemrzli. :roll: :roll:
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Leforge, když žil s Vranami, tak používal stejné oblečení jako Vraní chlapi, což obnášelo pouze bederní roušku a mokasíny, což vystačilo na podstatnou část roku a když byla zima, tak ještě leginy na nohy a když byla ještě větší zima, tak bizoní plášť nebo deku.

V noci uvádí, že spal jenom v bederce, jako ostatní.

Myslím, že na většině plání to bylo obdobné.

Válečná halena (ozdobená) pak měla spíše význam statusu, respektive vzácné dekorativní věci. Leforge sám jednu halenu vlastnil (stejně jako čelenku), ale musel jí dát jedné ženě jako omluvu, že neúmyslně překročil jakési náboženské tabu.

Zajímavé taky je, že jako nejzákladnější část oděvu vraního šviháka uvádí kromě pásku, bederní roušky a mokasín taky lariat z bizoní srsti na krádež či odchycení koně. Většinou se nosil omotaný kolem pasu.

Čeští hobbysté (myslím plánáky) , co jsem vypozoroval, tak používají látkové košile vždy, když je chladněji, jako základní oblečení na horní část těla, což je pohodlné, praktické a do jisté míry i pochopitelné, ale ne dobové.
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Námomóhtóhta píše:Tomáši pokud chceš nahoře nosit kůži a chceš být autentický, tak by jsi se asi měl zaměřit na nějaké kožené pláště. ;)
Toto je kvalitní názor :wink:
Hrom
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 12
Registrován: stř zář 12, 2007 6:54 pm

Lesní košile

Příspěvek od Hrom »

Tohle téma mě trochu zajímá a v American muzeum of natural history http://research.amnh.org/anthropology/home - jsem našel nějaké košile z kůže. Co tomu říkají odborníci? Hledejte pod čísly 50.1/1931 původ Mohawk a 50.2/2643 původ Eastern woodlands. Děkuji za zprávu. Hrom
Hrom
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 12
Registrován: stř zář 12, 2007 6:54 pm

Košile lesních indiánů

Příspěvek od Hrom »

Ještě jsem zapoměl jednu košilku původ asi Ojibwa 50.1/7371. Hrom
Dano
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 90
Registrován: úte úno 06, 2007 10:27 am

Příspěvek od Dano »

Zavisi ake obdobie chces robit, ale kozene plaste u lesosov su dobra rarita, 18. storocie urcite, - a ked sa predsa nejaky najde, tak sa neda hovorit o typickom obleceni. Typicka je : na prvom mieste deka, potom az nasleduje kosela. Problem s dekami ale je, ze sa pouzivali velkosti (napr. 2 ciarkove), ktore teraz v "nasom" prostredi nezozenies. Tym padom "vsetci" nosia platene kosele.
yunb ye nah
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 72
Registrován: ned dub 13, 2008 8:07 pm

Příspěvek od yunb ye nah »

Bych si dovolil neco podotknout ...

Souhlasim s Danem,pokud se zajimas o obdobi kolonialnich valek,byly pouzivany predevsim deky--- ALE nelze rict 100%----zalezi na oblasti.Neco jineho je oblast vychodnich jezer a zapadnich jezer.Navic jit do valky znamenalo slavnostneji se odit,vysivane veci,stribrne ozdoby atd...veci ne denniho noseni,pri lovu ci praci na polich.

Jak napsal Tom Je hezci a vic vydrzi - ano ano - ale prvni ano je jen pro nas.Pro natives byla rozhodne hezci platena kosile.

Na hlavicku uhodil Michal - tunika s odjimatelnymy rukavy.Sahala casto az ke kolenum.Zaznamenal ji Champlain,Lalemant,Brebeuf atd...nicmene se jedna o 16-17 stol. a je otazkou do ktere doby to pretrvalo - coz bude opet zalezet na oblasti a obdobi,vlivu bilych atd...

Vyse zminovani je zaznamenali u Irokezskych skupin - Huroni,Neutralove,Tabaci,Susquehani,Eriove,Andasti,Conestogove a spoustu jinych malych skupin patrici k irokezske jazykove skupine.....nevim jak u zapadnich kmenu napr. Lenape,Abenaki....nebo koljezernich Chippewa ci kmenu v udoli Ottawa.
Hrom
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 12
Registrován: stř zář 12, 2007 6:54 pm

Lesácká košile

Příspěvek od Hrom »

Díky za zprávu Yunb Ye Nah. Mohl by jsi sem dát obrázek té tuniky? Nebo kde bych jí mohl najít. Hrom
Dano
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 90
Registrován: úte úno 06, 2007 10:27 am

Příspěvek od Dano »

....tunika s odjimatelnymy rukavy.......se jedna o 16-17 stol. a je otazkou do ktere doby to pretrvalo....

Volakedy som to mal vyrobene, ale uz ma zaujima ine obdobie, ale co som chcel, len taky postreh. Na zenskom obleceni sa tento typ zachoval velmi dlho. Nie vsade, ale zachoval. Pametam si fotku z knihy o planackych zenskych satach - YUPIKA a je tam nejaka zena odfotena uz v latkovych satach s odnimatelnymi rukavmi (oznacene tusim ako delaware). Este jedna vec je zaujimava z pohladu lesosa na zenskom planackom obleceni - zenske plaste. Malovanie Box and border totiz nadvezuje na stare lesoske plaste z ktorych sa postupne vyvinuly parfleche. Ake bolo volakedy moje prekvapenie, ked som na prvych strankach knihy o parflesiach nasiel obrazok lesoskeho plasta tusim z 1620? takze tak :)
Hrom
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 12
Registrován: stř zář 12, 2007 6:54 pm

Příspěvek od Hrom »

Obrázek Našel jsem nějaké dobové fotky. Můžete mi napsat svůj názor, zda jsou košile na těchto fotkách opravdu původní, nebo se jedná o nějaký bělošský výmysl a bylo to vše naaranžované jen pro účel fotografie. Hrom
Přílohy
Alek-Wabunosa-(Chippewa).jpg
Alek-Wabunosa-(Chippewa).jpg (82.63 KiB) Zobrazeno 9636 x
Arrow-Maker-(Chippewa).jpg
Arrow-Maker-(Chippewa).jpg (101.06 KiB) Zobrazeno 9636 x
Chief-Obtossaway-(Chippewa).jpg
Chief-Obtossaway-(Chippewa).jpg (108.44 KiB) Zobrazeno 9636 x
yunb ye nah
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 72
Registrován: ned dub 13, 2008 8:07 pm

Příspěvek od yunb ye nah »

Hochu hochu
tak k tem fotkam -- puvodni by mohly byt ALE jak ti uz bylo naznaceno , lec nevysliseno ,
mel bys rict jake obdobi te zajima a samozdrejme kmen -- pac to sou dost PODSTATNE veci....a podle toho se vse odviji - rek bych ze ty fotografie sou colorovane - pokud ne tak mne nekdo opravte....coz muze byt dost zavadejici.... a dost "moderni" doba / na mne
a pokud chces fotky ze stare doby tak ty nejsou pac jezuite fotak neznali :)
no a rekl bych ze nejjednodussi jak dostat nakou plne uspokojujici informaci , je vydat se na nakou lesosskou akci a tam vyzvidat osazenstvo...nejblizsi sou stvolinky tento vikend
Awe
PříspěvekZaslal: čt červenec 15, 2010 8:31 pm Předmět:
Tomáš napsal:
to nechápu.Byly ty bělošské lepší nebo co ?

zrovna u košil mě ani nenapadá v čem by kůže byla výhodnější...

to si asi teda zadnou nemel
Odpovědět