co s kožešinou?

Činění kůží přírodní cestou
Uživatelský avatar
Uhmi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 141
Registrován: sob čer 28, 2008 6:17 pm
Bydliště: Žďár nad Sázavou
Kontaktovat uživatele:

co s kožešinou?

Příspěvek od Uhmi »

mám možnost sehnat až čtyři vyčiněný králíky, ale teď mě rychle moc nenapadá, co s něma....napadla mě leda čapka...
HOWGH !
hanes
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 94
Registrován: úte bře 18, 2008 5:31 pm

Příspěvek od hanes »

pokud chceš ve svém zájmu o Indiány pokračovat a prohlubovat své znalosti jak praktické tak teoretické,tak mě něco napadá - vyhoď je!:-)
Uživatelský avatar
Uhmi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 141
Registrován: sob čer 28, 2008 6:17 pm
Bydliště: Žďár nad Sázavou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Uhmi »

no to nee, dyt z kožešin se toho dá udělat dost, ne? :) jen mě zrovna nic nenapadá :-D
HOWGH !
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Souhlasím s Hanesem. :lol:
Uživatelský avatar
Áhanátamao'o
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 66
Registrován: pát kvě 16, 2008 8:35 am

králičí kožešiny

Příspěvek od Áhanátamao'o »

Neunáhlujte se a neberte nikomu legitimaci living history po použití králičí kožešiny! Kupříkladu Šajeni dělali za starých dob (konec čehož nedokážu přesněji specifikovat) ze zaječích a králičích kožešin jednorázové, plně kompostovatelné pleny (viz Gigliová, Southern Cheyenne Women's Songs, 1994; str. 68). Kdyby někdo vybavil své batole podobnými pamperskami, bezpochyby by to posunulo living history orientovanou na indiánské kultury o pořádný kus kupředu. Muselo by ovšem jít o kožešiny zajíce prériového a tmavoocasého nebo králíka pouštního, východoamerického a horského. Pro příznivce odvětví living history známého jako living religion existuje ještě jedno použití. Aénôhevóohého'eeve, zaječí (bohužel nikoli králičí) kožešina je součástí šajenského obřadu slunečního tance, kde představuje potravu, a jakmile se rozřeže na devět kusů, které se přivážou k ručitelovu bizonímu plášti, představuje důležité posvátné osoby (névêstanevóo'e, slunce, měsíc a tři hvězdy) (viz Dorsey, The Cheyenne II: The Sun Dance, 1905, str. 93; Glenmoreová a Leman, Cheyenne Topical Dictionary, 1984, str. 185).

V každém případě si vážím Uhmiho šetrnosti a to zvláště v době, kdy většina z nás chtě nechtě zanechává ekologickou stopu podobnou stopě buldozeru v rozbláceném poli.
NEKUPUJME ČÍNSKÉ ZBOŽÍ! Čína nehraje fér.
Nepřispívejme vládcům vládnoucím pomocí LŽÍ, VYDÍRÁNÍ a NÁSILÍ.
DON'T BUY CHINESE GOODS! China doesn't play fair.
Uživatelský avatar
Uhmi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 141
Registrován: sob čer 28, 2008 6:17 pm
Bydliště: Žďár nad Sázavou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Uhmi »

hmm...tak já se zeptám jinak...co indiáni dělali z kožešiny? :) -z jakékoliv :-D
HOWGH !
Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 246
Registrován: pon úno 12, 2007 5:50 pm

Příspěvek od Dva hlasy »

Cokoliv :twisted:. Jak kteří, jak kde, jak kdy, a hlavně :!: jak z které :idea: .
Zkrátka králičí nebo zaječí kožešina se nedá prostě napasovat všude.
Prostě si ji někde založ, třeba ji časem s někým směníš, nebo najdeš nějaké smysluplné využití. Ale vyrábět něco jen proto, že zrovna mám pár neužitečných kožek, to mi přijde jako mrhání času i energie.
Métá?xestse Ohnéssese
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 151
Registrován: stř úno 14, 2007 12:43 pm
Bydliště: Pečky, Kolín

Příspěvek od Métá?xestse Ohnéssese »

Moje děti je na táboření mají místo plyšáků...
Ty z letoška se jim trhají... takže si je od Tebe klidně vezmu a pošlu Ti za ně čtyři surové srnky (ty co jsem tu někde nabízel), a můžeš začít zkoušet činění mozkem, co Ty na to? :-)
Ať z králíka uděláš cokoli, nakonec Tě to bude mrzet, králík nic nevydrží, musí se podšívat, a s indiánama opravdu nemá nic moc společného...
Hó?ótóva nahtsevoneotse, nestseohkesáa? éveévanéhéme.
Hévéése
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Informace o jednorázových plenkách ze zaječích kožek, kterou tu popisuje Áhanátamao'o je více než zajímavá.
Livinghistory by to u nás dopředu jistě posunulo, nicméně přesto pochybuji, že by to u nás na tábořeních kdo zkoušel (bohužel).

Jestli jsem to dobře pochopil, tak Uhmi je sám spíše ještě dítě, než že by to zkoušel na vlastních dětech, nebo by používal králičí kožku k nějakým ceremoniálním účelům.

Viděl jsem použití kožešiny z králíka na nějakém pánovi na táboření snad na Hamiltonech, který jím imitoval hranostají závěsy na čapce a beránkem imitoval bizoní čapku. Vždy jsem měl za to, že z podobných bolestí jsme se již vyléčili.

Nicméně je opravdu možné použít králičí kožky na pokusy činění kožešin mozkem. Sám jsem to tak kdysi dělal. Když to člověk pokazí, tak není velká škoda.
Uživatelský avatar
Uhmi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 141
Registrován: sob čer 28, 2008 6:17 pm
Bydliště: Žďár nad Sázavou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Uhmi »

Métá?xestse Ohnéssese píše:Moje děti je na táboření mají místo plyšáků...
Ty z letoška se jim trhají... takže si je od Tebe klidně vezmu a pošlu Ti za ně čtyři surové srnky (ty co jsem tu někde nabízel), a můžeš začít zkoušet činění mozkem, co Ty na to? :-)
Ať z králíka uděláš cokoli, nakonec Tě to bude mrzet, králík nic nevydrží, musí se podšívat, a s indiánama opravdu nemá nic moc společného...
no já sem to někdy chtěl zkusit, ale nevím nevím, jak by se mi to povedlo...spíš by se hodila syrová kůže....jak moc je náročný škrabání? a jak dlouho to asi trvá? a to stačí jen voškrabat, a je s toho syrovina???
HOWGH !
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

To EE: pozor pozor, imitování hranostajů či lépe používání bílých zaječích kožek na košilích (o čapkách nevím, ale nevylučuji) není tak docela od věci. U Blackfootů teda určitě není od věci.
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
Uživatelský avatar
Uhmi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 141
Registrován: sob čer 28, 2008 6:17 pm
Bydliště: Žďár nad Sázavou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Uhmi »

a ještě jeden problém...nemám žádnou škrabku, jde to i nožem?
HOWGH !
Uživatelský avatar
Kopnuty_konem
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 62
Registrován: čtv bře 15, 2007 1:45 pm
Bydliště: Beskydy

Příspěvek od Kopnuty_konem »

Savage píše:To EE: pozor pozor, imitování hranostajů či lépe používání bílých zaječích kožek na košilích (o čapkách nevím, ale nevylučuji) není tak docela od věci. U Blackfootů teda určitě není od věci.
Taky se me zdalo, ze jsem nekde neco cetl na tohle tema a vida ho:

"Kdyz hovorime o hranostajich "ocascich", nemame tim na mysli pouze ocas zvirete, ale cely pruh kuze po cele delce tela.(...) Pri peclivem zkoumani se vsak casto zjistuje, ze mnohe z techto "ocasku" na vyrobcich jsou pouhymi imitacemi. Tyto ocasky jsou vyrabeny jak ze zbytku odriznutych z boku kozesinek, tak i z kozesin bilych kraliku ( whitw rabbit ) (...) V hodnoceni mezi Indiany se nedela rozdil mezi hranostajimi a kralicimi privesky a obojim je davana stejna moc a sila."

PSVK brezen/duben 1997

timto nenabadam k masovemu vyuziti kralicich kozek,je to jen postreh k tematu :D
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Savage píše:To EE: pozor pozor, imitování hranostajů či lépe používání bílých zaječích kožek na košilích (o čapkách nevím, ale nevylučuji) není tak docela od věci. U Blackfootů teda určitě není od věci.
Určitě máš pravdu, nicméně to byl spíše menšinový fenomén, než že by to bylo úplně běžné. Poměrně častější bylo imitování černých špiček u ocásků hranostajů, alespoň, co jsem viděl.

Psal jsem to právě proto, aby se toho tady někdo nechytl a už to udělal Kopnutý koněm, i když věřím, že ze srandy.

Abychom se nedopracovali k tomu, že tu budeme poletovat po louce s králičími a beraními kožešinkami s vědomím, že jsou to vlastně košér imitace. :lol:
Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 246
Registrován: pon úno 12, 2007 5:50 pm

Příspěvek od Dva hlasy »

Taky není úplně od věci upřesnit, že králičí imitace hranostjů je záležitost víceméně až konce 19.stol. Byla to vlastně taková devalvace hodnot.
Odpovědět