Stránka 1 z 1

Cvočky

Napsal: úte lis 17, 2009 9:35 am
od Uhmi
rád bych se zeptal, jestli se používali i cvočky stíbrné barvy, nebo jestli jen ty mosazné? a jaké velikosti se na pláních používali?

Napsal: úte lis 17, 2009 9:42 am
od Eagle-Eye
Jenom mosazné, velikost kolem 9mm.

Napsal: stř lis 18, 2009 10:01 am
od vlk
EE: nerad mam opat blbe kecy, ale povedal by som, ze si to dost zhrnul...
opatrne s vyrazmi "jenom", "jedine" a podobne! :twisted:
zalezi od toho, v ktorej dobe!
mosadzne su ale viac-menej standardom, velkost sa vyskytovala rozna (videl som veci s klincami aj polovicnej velkosti, cca 4mm).
verim ze by sa dali najst aj nejake postriebrene, ale pochromovane asi v 19storoci nie... :wink:

Napsal: stř lis 18, 2009 10:50 am
od Eagle-Eye
S žádnými jinými než mosaznými se na originálech prakticky nesetkáš. Neříkám, že se nenajdou, jistě ano, ale bude to pravděpodobně o dost méně, než 10%. Z tohoto důvodu nemá cenu, pro obyčejného hobbystu o něčem jiném přemýšlet.

Napsal: stř lis 18, 2009 1:28 pm
od Dva hlasy
Hanson soudí, že stříbrné ozdoby se, na rozdíl od lesů, jako obchodní artikl vůbec neujaly. Na pláních prostě frčela mosaz.
Myslím, že i těch 10% je hodně nadsazené.

Napsal: stř lis 18, 2009 3:14 pm
od maťo
:D :D :D ale ved Vinnetou mal pusku vybijanu stirebornymi klincami :D :D :D

Napsal: stř lis 18, 2009 3:44 pm
od Eagle-Eye
Dva hlasy píše: Myslím, že i těch 10% je hodně nadsazené.
Původně jsem chtěl napsat 1%, ale nechtěl jsem vypadat, jako extremista :lol:

Co se dá občas vidět na Pláních "stříbrného" jsou různé kříže, nebo i puklice na opasek, ovšem většinou to je alpaka.
maťo píše::D :D :D ale ved Vinnetou mal pusku vybijanu stirebornymi klincami :D :D :D
No jo, jenže Vinetou, to je jiná třída :wink:

Napsal: pon úno 15, 2010 2:43 pm
od JCC
Bacha na korozi materiálu, některé "stříbrné" blbce (cvoky, korále, naušnice, šperky,... blablabla) vlivem 'počasí' - časem - mění barvu, zežloutnou, zhnědnou, zčernají ;)

A zase jsem chytrej :D

Napsal: stř úno 17, 2010 10:47 pm
od JCC
Crazy Coyote píše:Bacha na korozi materiálu, některé "stříbrné" blbce (cvoky, korále, naušnice, šperky,... blablabla) vlivem 'počasí' - časem - mění barvu, zežloutnou, zhnědnou, zčernají ;)
Tak jsem po debatě s člověkem povolaným nucen si předchozí přispěvek vyvrátit. Je sice možné, že by se tak mohlo vzácně stát, ale vzhledem k tomu, že mosaz - bronz byl daleko levnější a dostupnější surovinou, než kterýkoliv jiný kov (druhá v řadě je měď), což je mj. i vidět na insigniích severských i jižanských armád, knoflících, postrojích u koní, ale i špercích z té doby (blbé koružky na řetízky se taky dělaly z bronzového drátu). Na spoustě dalších předmětů je také vidět, že cokoliv, co by vypadalo stříbrně bylo spíš vzácné. I když výskyt takovýchto předmětů na prériích byl jistě možný -
Eagle-Eye píše:což znamená, že i kdyby se nějaký takový artefakt objevil, pořád je to zanedbatelné množství, tedy výjimka, která potvrzuje pravidlo.
viz vlákno o dobové autenticitě

Napsal: čtv úno 18, 2010 7:27 am
od Dva hlasy
Crazy Coyote píše: Na spoustě dalších předmětů je také vidět, že cokoliv, co by vypadalo stříbrně bylo spíš vzácné. I když výskyt takovýchto předmětů na prériích byl jistě možný
Spíš bych soudil na obecný vkus na pláních. Když si indoši mohli diktovat barvu dek a kvalitu kotlíků, není důvod proč by neměli stříbrné nebo alpakové ozdoby, kdyby o ně stáli. Výskyt moszi nesouvisí přímou úměrou se snahou obchodníků ušetřit, myslím.
Crazy Coyote píše: ale vzhledem k tomu, že mosaz - bronz byl daleko levnější a dostupnější surovinou, než kterýkoliv jiný kov (druhá v řadě je měď), což je mj. i vidět na insigniích severských i jižanských armád, knoflících, postrojích u koní, ale i špercích z té doby
Existuje tzv. bílá mosaz, velmi často používaná právě na kování postrojů pro koně. Co mělo být ve výstroji vojáka levné, udělalo se prostě z obyčejného železa. Bronz se v době o které se tu vede řeč už dávno nepoužíval.