Podklad pod výšivku

Korálky, ursoní ostny, ptačí brk, ...
Odpovědět
Honza
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 120
Registrován: stř kvě 27, 2009 11:29 am

Příspěvek od Honza »

A co podklad na výšívky korálků..?Mohu použít továrnbě spracovanou jelenici a jak silnou, kterou namočím a vytáhnu..A když jí použiju na pási bude to dostatečně věrohodné ? A mohl bych to nosit na táborech s vámi..?Mohl bych použít na podklad pásů hustě tkanou látku podobnou filcu ?
Děkuji Vám....
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Jakákoliv látka jako podklad pod výšivku není vhodná, ani z praktického, ani dobového hlediska.

Průmyslová jelenice je taky dost nevhodná. Důvod je ten, že má strukturu, do které se špatně vyšívá. Stehy pod povrchem nedrží a tahá se jak žvýkačka. Namočení a roztažení nepomůže.

Nevhodná je i libovolná mozkem činěná kůže, ale je lepší, než ta průmyslová.

Nejvhodnější je mozkem činěná kůže ze silnějšího jelena, z letního srnce a podobně, vydělaná do polotuha, aby držela tvar a neroztahovala se, ale současně byla tak měkká, aby do ní jehla vjížděla jak do másla.

Někteří hobbysté, a to i dost pokročilí používají jakési vyšívací dřevěné rámečky, do kterých mozkovku vypnou špagátkem nebo šlachou a do toho pak vyšívají. Viděl jsem podobné porychtungy v mnoha a případech a musím říct, že to vypadá jak vyšívání monogramu do kapesníku :lol: :lol:

Indiánky tohle nikdy nedělaly, je to výmysl českých hobbystů. Podle toho vypadá i výsledek. Chyba je v tom, že používají nevhodnou kůži, většinou příliš slabou nebo poddajnou, kterou musejí fixovat do rámu, páč na ni nejde jinak vyšívat. Jak už jsem psal, řešení je silnější a polotužší vhodná kůže, která dobře drží tvar sama od sebe, bez nějakých udělátek a dalších ryze českých "vychytávek".
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

O té látce jako podkladu pod výšivky to není až tak zcela pravda.Viděl jsem například leginy kde pásy byly na látce, ale např Vrány údajně nikdy nepoužívaly pod pásy na halenu látku, ale vždy kůži.
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Tak to jo, taky jsem viděl martingal vyšitý na stanovým plátně, ale o tom tohle, myslím, není, to je přece extrém. My, normální lidé se tu pohybujeme kolem středu Gaussovy křivky. :D :D
Uživatelský avatar
vlk
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 305
Registrován: stř bře 28, 2007 11:41 am
Bydliště: Slovensko/Prešov

Příspěvek od vlk »

jeden z rozpoznavacich znakov medzi panelovymi leginami Vran a Plateau je typicke vysivanie koralkami priamo na latku legin u Vran (podla Billa Holma).
suhlasim ale, ze ked sa objavi kus latky vo vysivke na pasoch, tak na 95% to bude aplikacia, nasitie toho kuska latky, na podkladovu mozgovku...
je ľahké byť odvážny z diaľky...
Odpovědět