Dobové účesy

Odpovědět
Uživatelský avatar
JCC
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 50
Registrován: pon říj 08, 2007 4:21 pm
Bydliště: Šumperk
Kontaktovat uživatele:

Dobové účesy

Příspěvek od JCC »

Omlouvám se opět za blbý dotaz, ale takový jsem já, umím se ptát jen na takéto ptákoviny...
Savage píše:Samozrejme, ze v mode na Planich panovaly modni trendy a to jak v ucesech tak v obleceni tak ve zvycich.
Nemáte tedy někdo něco o účesech pro tu kterou oblast v té které době? Nic jsem k tomu nenašel. (konkrétně mě zajímají šajeni do roku 1850, ale tam tuším bude kulový)

(jestli už se to tu někde řeší, tak to mázněte a hoďte po mně odkazem)
*****Don't eat yellow snow...*****
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Zajímám se už jenom o Vrány, o Šajenech nevím téměř vůbec nic, nicméně si myslím, tedy na základě dobových fotek, že typickým účesem Šajena 2.poloviny 19.století jsou dva copy po stranách a pěšinka uprostřed. Nebo prostě rozpuštěné vlasy, případně jsem viděl i variantu "mezi", kdy má uvázaný jeden cop a druhou stranu rozpuštěnou.

Tedy nic světoborného.

U Vran jsou rozpuštěné vlasy, případně s vlnou na stranu a někdy ostříhaná ofina, vyztužená a vyčesaná nahoru. K tomu případně dva copy.

Zajímavé je, že většina indiánů si dělala copy přes uši, nebo před ušima. To kontrastuje s účesy větišny českých, ale i německých hobbystů, kteří si dělají copy za ušima.
Uživatelský avatar
Áhanátamao'o
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 66
Registrován: pát kvě 16, 2008 8:35 am

Příspěvek od Áhanátamao'o »

Účesy šajenských žen se podobně jako jejich oděvy po celé 19. století nijak zvlášť nezměnily.

U mužů je ale situace jiná. V první polovině 19. století bývaly docela běžné vlasy na čele svázané do uzlu, jako to známe u kmenů od střední Missouri nebo Černonožců. Tahle móda přežívala ještě v 60. letech a možná i později. Vlasy si takhle upravoval např. Dva měsíce nebo bratr Černého kotlíku Krotký kůň. Pěšinka nebývala vždy uprostřed, někdy se posunula ke straně a vznikla jakási patka nad čelem. Je to dobře vidět u Hladovějícího (Hubeného) medvěda na fotografii z roku 1863. Někteří Šajeni si na počátku 19. století vyholovali po stranách hlavu. To je doloženo u části šajenských Liščích bojovníků, ale není jasné, jestli to byla pouze výsada tohoto spolku.

Někteří Šajeni mají na dobových obrazech, kresbách a fotkách rozpuštěné vlasy (Vlk na kopci - 1832, Žlutý kojot - 1845, Bílý štít - 1873). Posuzovat to však jako dobovou módu může být ošidné, protože podle šajenské tradice lidé, kteří drželi smutek, mimo jiné nosili rozpuštěné a neupravené vlasy. To je doloženo právě u Bílého štítu.

I když jsem objevil i šajenské muže s copy zapletenými za ušima, souhlasím s tím, že ve většině případů vlasy zakrývají částečně nebo úplně uši. U žen je to přesně naopak a v drtivé většině jsou u nich vidět celé uši.
NEKUPUJME ČÍNSKÉ ZBOŽÍ! Čína nehraje fér.
Nepřispívejme vládcům vládnoucím pomocí LŽÍ, VYDÍRÁNÍ a NÁSILÍ.
DON'T BUY CHINESE GOODS! China doesn't play fair.
Námomóhtóhta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: čtv dub 10, 2008 11:04 am

Příspěvek od Námomóhtóhta »

K doplnění ještě pár obrázků:

Patky
Hladovějící (Hubený) medvěd na fotografii z roku 1863 nebo např. Stojící ve vodě ve stejném roce. Rozhodně jich je ale víc.

Rozpuštěné:
Vlk na kopci - 1832
Žlutý kojot - 1845

A pak ještě něco navíc:
různé účesy 1845
Dog Bear 1845
štetka na čele 1846-7
Eagle-Eye píše: jsem viděl i variantu "mezi", kdy má uvázaný jeden cop a druhou stranu rozpuštěnou.
Na to jsem asi u Šajenů ještě nenarazil, ale to co popisuješ má jeden Lakota na fotografii z Fort Laremie roku 1898.

A za zmínku stojí ještě jeden "dredista" - asi Arapaho, výřez z fotky z roku 1854-5
Naposledy upravil(a) Námomóhtóhta dne stř úno 24, 2010 8:33 am, celkem upraveno 1 x.
Kosovo je Srbsko!
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Námomóhtóhta píše:K doplnění ještě pár obrázků:

Na to jsem asi u Šajenů ještě nenarazil, ale to co popisuješ má jeden Lakota na fotografii z Fort Laremie roku 1898.
Fort Laramie to je, ale myslím, že o 30 let dříve, 1868. Fotka od Alexandra Gardnera.
Námomóhtóhta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: čtv dub 10, 2008 11:04 am

Příspěvek od Námomóhtóhta »

Je to tak. Malý překlep. ;)
Kosovo je Srbsko!
Uživatelský avatar
Áhanátamao'o
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 66
Registrován: pát kvě 16, 2008 8:35 am

Příspěvek od Áhanátamao'o »

Vlasy svázané nad čelem do uzlu se objevují na severošajenském piktogramu z počátku 70. let 19. století, který zachycuje náčelníka Liščích bojovníků Posledního býka a opačníka Medvědí tlapu:
Poslední býk a Medvědí tlapa

Vyholenou hlavu můžeme vidět na jihošajenské kresbě člena spolku Liščích (kojotích) bojovníků:
Liščí bojovník
NEKUPUJME ČÍNSKÉ ZBOŽÍ! Čína nehraje fér.
Nepřispívejme vládcům vládnoucím pomocí LŽÍ, VYDÍRÁNÍ a NÁSILÍ.
DON'T BUY CHINESE GOODS! China doesn't play fair.
Wiyaka
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 76
Registrován: stř úno 14, 2007 7:28 am
Bydliště: Košice

Příspěvek od Wiyaka »

Eagle-Eye píše:
Námomóhtóhta píše:K doplnění ještě pár obrázků:

Na to jsem asi u Šajenů ještě nenarazil, ale to co popisuješ má jeden Lakota na fotografii z Fort Laremie roku 1898.
Fort Laramie to je, ale myslím, že o 30 let dříve, 1868. Fotka od Alexandra Gardnera.
Neviem, ako u Šajenov, ale pre Lakotov to bol podľa všetkého úplne bežný účes, t.j. zapletený iba jeden cop a zvyšok rozpustené vlasy. Dobových fotiek Lakotov s takým účesom je viac než dosť, no bohužial ich tu neviem poslať.
Uživatelský avatar
Áhanátamao'o
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 66
Registrován: pát kvě 16, 2008 8:35 am

Příspěvek od Áhanátamao'o »

Nevylučuji, že existuje, ale nevybavuji si žádné dobové zobrazení nebo fotografii Šajena, který by měl vlasy na jedné straně rozpuštěné a na druhé zapletené do copu nebo omotané. Nesymetrická úprava vlasů byla u Šajenů vůbec velice vzácná - snad jen severní Šajen Starý vlk na Gardnerově fotografii z roku 1868, který má na jedné straně vlasy omotané pruhem látky a na druhé kožešinou:
Starý vlk

Chceš-li vložit odkaz na obrázek, je nejdřív potřeba obrázek nahrát na nějaký server určený ke sdílení obrázků. Potom vložíš do zdrojáku příkazový řádek v této podobě:
adresa obrázku[u]název odkazu[/u]
NEKUPUJME ČÍNSKÉ ZBOŽÍ! Čína nehraje fér.
Nepřispívejme vládcům vládnoucím pomocí LŽÍ, VYDÍRÁNÍ a NÁSILÍ.
DON'T BUY CHINESE GOODS! China doesn't play fair.
Martin Hill
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 87
Registrován: úte zář 29, 2009 4:15 pm

Příspěvek od Martin Hill »

Áhanátamao'o píše:Chceš-li vložit odkaz na obrázek, je nejdřív potřeba obrázek nahrát na nějaký server určený ke sdílení obrázků. Potom vložíš do zdrojáku příkazový řádek v této podobě:
adresa obrázku[u]název odkazu[/u]


myslím že je lepší rovnou použít Obrázek pro vyvěšení
"Den před večerem nechval, meč chval, až ho vyzkoušíš, děvče až se vdá, led až jej přejdeš a pivo až ho ochutnáš."
Námomóhtóhta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 220
Registrován: čtv dub 10, 2008 11:04 am

Příspěvek od Námomóhtóhta »

To rozhodně není. Většina fotek je ve velkých rozlišeních, které potom zbytečně otravují život těm kdo chtějí jenom číst další příspěvky a ne neustále rolovat. Také některé počítače mají pomalejší připojení a než se jim taková stránka s několika obrázky načte tak by mezitím vyšil minimálně jednu košili se super pásama.
Odkaz v textu je mnohem ohleduplnější k ostatním uživatelům. 8)
Kosovo je Srbsko!
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Námomóhtóhta píše: Odkaz v textu je mnohem ohleduplnější k ostatním uživatelům. 8)
To je svatá pravda.
Odpovědět