Jelení zuby - grandle

Odpovědět
maťo
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 69
Registrován: sob říj 24, 2009 4:38 pm
Bydliště: ďaleký východ

Příspěvek od maťo »

Eagle-Eye píše:... Podezřívám některé ty ženy, že ty imitace z jeleních zubů tam mají z umělé hmoty. Jim to samo nijak nevadí....
to akože niekto musí používať imitácie jeleních zubov???? :shock: :shock: rezákov mám do bludu...a plný šuplík očných zubov tzv. "ivories"..po našom "grandlí"... nepoviem umelinou nahrádzať CITESové zvieratá a lá orol, medveď, vlk....ale jeleň :shock: :?:
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

maťo píše:
to akože niekto musí používať imitácie jeleních zubov???? :shock: :shock: rezákov mám do bludu...a plný šuplík očných zubov tzv. "ivories"..po našom "grandlí"... nepoviem umelinou nahrádzať CITESové zvieratá a lá orol, medveď, vlk....ale jeleň :shock: :?:
Imitace jeleních zubů se používaly už v polovině 19.století, konkrétně vyřezané z kostí. Jednalo se pouze o grandle, a ty má každý jelen pouze dvě. No a na dobré šaty jich potřebuješ dobře 400, což znamená pobít minimálně 200 jelenů Wapiti. Kvůli jedněm šatům. A to je chtěla každá.
maťo
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 69
Registrován: sob říj 24, 2009 4:38 pm
Bydliště: ďaleký východ

Příspěvek od maťo »

Eagle-Eye píše:
maťo píše:
to akože niekto musí používať imitácie jeleních zubov???? :shock: :shock: rezákov mám do bludu...a plný šuplík očných zubov tzv. "ivories"..po našom "grandlí"... nepoviem umelinou nahrádzať CITESové zvieratá a lá orol, medveď, vlk....ale jeleň :shock: :?:
Imitace jeleních zubů se používaly už v polovině 19.století, konkrétně vyřezané z kostí. Jednalo se pouze o grandle, a ty má každý jelen pouze dvě. No a na dobré šaty jich potřebuješ dobře 400, což znamená pobít minimálně 200 jelenů Wapiti. Kvůli jedněm šatům. A to je chtěla každá.
hehe, tak idem robiť kópie...z jelenej, alebo z bizónej kosti? záujem by mal byť :lol:
Sapazi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 287
Registrován: čtv úno 15, 2007 9:48 pm
Bydliště: Zrnětín

Příspěvek od Sapazi »

...
Naposledy upravil(a) Sapazi dne úte úno 23, 2010 8:31 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Námomóhtóhta píše:No ono asi nepůjde o losí, ale o jelení zuby.
Elk v americké angličtině neznamená los, ale jelen!
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Námomóhtóhta má pravdu. Označení "losí zuby" bylo mylně zavedeno na poč. 90.let, kdy ještě nebyly mezi českými indiány známe odlišnosti americké a britské angličtiny.

Vždy jde o zuby z jelena Wapiti. Jsou v horní čelisti a zvíře musí být staré min. 2 až 3 roky. Zuby má pouze dva.

Obrázek

Více zde: Although it is considered uncommon for an animal to have antlers and canine teeth at the same time, elk are one of the few that creatures that possess both. These teeth are located on the upper jaw near the front of the mouth, just behind the sharp incisors used for cutting grass. They erupt in an elk after about one year of age and are not fully formed until the animal is between 2 and 3 years old. Many scientists believe that these teeth are the remnants of tusks from the elk’s prehistoric ancestors.Other names for them include “ivories”, “buglers’, and “whistlers”. These teeth are quite unique in that they are considered to be ivory and have a rather rich history.
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Obecně se věří, že hlavními protagonisty použití jeleních zubů byly Vrány, což byl mj. důsledek toho, že v jejich lovištích jsou jeleni Wapiti hojní. Dále se zuby používaly na zdobení oblečení na Plateau.

V oblasti centrálních plání, u Lakotů, Šajenů nebo Kiowů se v mnohem větší míře používaly Kaurí. Jelení zuby zřídka.

U Vran se poměrně brzy začaly používat napodobeniny z kostí. Typické vraní šaty totiž obsahují až 400 zubů nebo i více a takové, z originálních grandlí měly cenu vybaveného týpí. Vysoká poptávka po zubech pak vedla k masové výrobě imitací. Na rezervačních fotkách z konce 19.století jsou pak téměř všechny zuby, co jsou vidět, imitace.
maťo
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 69
Registrován: sob říj 24, 2009 4:38 pm
Bydliště: ďaleký východ

Příspěvek od maťo »

tak tie, čo mám v pároch sú z laní vo veku 6-7 rokov...
maťo
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 69
Registrován: sob říj 24, 2009 4:38 pm
Bydliště: ďaleký východ

Příspěvek od maťo »

http://www.aaanativearts.com/article503.html ak má dáma na fotke na halene originály, tak nechápem, ako to, že wapiti nevykapali....v polovici marca idem do štátov...chce niekto tie kostené kópie? :D
Pampalíny
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 2
Registrován: úte kvě 06, 2008 6:14 am
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pampalíny »

Docela zajímavá informace, netušil jsem, že kelce alias grandle byly ozdoubou i mimo dnešní pojetí trofejí.

Ještě by mne zajímala zda máte odhad ceny. Jeden člověk mi jich nabídl cca 150 ale vůbec nevím co mu za ně dát. Neporadíte?
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Pampalíny: jestli to budou z českých jelenů, tak netuším. Pro potřeby indiánů budou malé. Ze slovenských jelenů jsou větší, ale pořád je to malé.
Originál grandle z Wapitiho se dají sehnat na ebay za cenu kolem 100,- Kč za kus, tak počítám cenu za grandli z českýho jelena za půlku, možná i méně.
Pampalíny
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 2
Registrován: úte kvě 06, 2008 6:14 am
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pampalíny »

Díky,
asi mu řeknu že to nepotřebuji. Ani jsem netušil, že Wapiti je o tolik větší :shock:
Odpovědět