pruty na lenošku

Týpí, polozemnice, wigwamy, longhousy,... stavba, táboření, tipy, zkušenosti, ...
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Spíš jsem to pochopil tak, že Honzovi nejde ani tak o to, čím natřít vrbové pruty, aby byly barevné. V tom má Dva hlasy pravdu, že stačí cokoliv, zředěná tuš, atd. Ale myslím, že Honza se spíše chtěl zeptat, čím to natřít, aby to bylo dobově košer, tedy jak to dělali indiáni za bizoních dob a jak to tady dělají lidé, co se tomu chtějí co nejvíce, přiblížit. A to už může být trochu "věda".
Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 246
Registrován: pon úno 12, 2007 5:50 pm

Příspěvek od Dva hlasy »

V případě košer postupu hlasuji pro hlinky. V podstatě to nejspíš může být cokoliv, klidně i ty rostliné zdroje. Ale hlinky mě přijdou nejlogičtější.
Pokud Honza striktně netrvá na old time (jako většina českých euroindiánů), neviděl bych problém ani v nějakých "moderních" barvivech. Po roce 1850 mohli indoši díky obchodu koupit třeba i parník, kdyby chtěli.
wičaša hayčaša
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 73
Registrován: pát úno 23, 2007 12:42 pm

Příspěvek od wičaša hayčaša »

S červenou tuší mám špatné zkušenosti,zanechává barvu na oblečení a kůži :x Ty hlinky jsou asi nejlepší,ale rozhodně je jistější to ještě zafixovat třeba tukem,nebo včelím voskem.
stejně jsme všichni wašičuni
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

wičaša hayčaša píše:S červenou tuší mám špatné zkušenosti,zanechává barvu na oblečení a kůži :x Ty hlinky jsou asi nejlepší,ale rozhodně je jistější to ještě zafixovat třeba tukem,nebo včelím voskem.
No jo, ale pouzit vceli vosk neni moc indoske.Hlasuji pro ten tuk.
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
Uživatelský avatar
vlk
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 305
Registrován: stř bře 28, 2007 11:41 am
Bydliště: Slovensko/Prešov

Příspěvek od vlk »

len taky postreh, Erika (ako vystudovana vytvarnicka :) ) do hliniek pridava zltko z vajicka (co je v podstate tuk), dalej trochu! gleja (prakticky male mnozstvo husteho glejoveho roztoku). takejto zmesi sa hovori aj "tempera", Erika ma tusim aj presny recept...
farbime tym rawhide, ale asi nieje problem tym nafarbit cokolvek. glej v malom mnozstve spevni farbu (neotiera sa), ale nepostrehol som ani vo vlhku, aby nejako "lepil". samozrejme priamo voda mu skodi.
tato receptura sa pouziva/pouzivala pri malovani starych obrazov, ale nevidim dovod, preco by to za urcitych okolnosti takto nemohli robit aj indosi. co vy na to?
je ľahké byť odvážny z diaľky...
Métá?xestse Ohnéssese
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 151
Registrován: stř úno 14, 2007 12:43 pm
Bydliště: Pečky, Kolín

Příspěvek od Métá?xestse Ohnéssese »

do hlinek na rawhide dávám také klíh... ale nesmí ho být moc, pak se barva nevpíjí a dělá vrstvu na kůži...
myslím, že u prutů by klíh měl také fungovat... ale já lenošky nebarvil, takže s tímhle zkušenosti nemám...

vosku bych se ale určitě vyhnul.
Hó?ótóva nahtsevoneotse, nestseohkesáa? éveévanéhéme.
Hévéése
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Když už jsme u toho, kde sháníte hlinky?
Uživatelský avatar
vlk
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 305
Registrován: stř bře 28, 2007 11:41 am
Bydliště: Slovensko/Prešov

Příspěvek od vlk »

hardcore etno maliarske tekute hlinky... :twisted:
v umeleckych potrebach, alebo castejsie vo farboch-lakoch!
Erika to namiesa farebne podla potreby...
je ľahké byť odvážny z diaľky...
Métá?xestse Ohnéssese
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 151
Registrován: stř úno 14, 2007 12:43 pm
Bydliště: Pečky, Kolín

Příspěvek od Métá?xestse Ohnéssese »

Ve výtvarných potřebách (obchod Altamira u Národní třídy v Praze) tam mají práškové hlinky desítek odstínů i od jedné barvy... (problém je v tom, že nevědí co vše z toho jsou hlinky, a co chemie, takže to je občas loterie).
Hó?ótóva nahtsevoneotse, nestseohkesáa? éveévanéhéme.
Hévéése
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

EAGLE-EYE píše:Když už jsme u toho, kde sháníte hlinky?
Pro opravdu tvrde jadro hard etno komunity se zamerenim na pravek (ethnoultras :-) ) bych doporucoval opravdu hlinky z USA a to konkretne z lokality kde kmen ktery koho zajima pusobil. Kazde naleziste dava trochu jinou barvicku.Pro nas ostatni myslim uplne dostacuje to co nabizeji barvy laky nebot chemicke barvy se do Ameriky zacaly dovazet velmi zahy a jejich michanim dosahneme pozadovaneho odstinu celkem snadno. Jinak prirodni hlinky z nasich zdroju nabizel Capa, ale nevim jestli se tim jeste zabyva.
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
Siky
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 100
Registrován: stř úno 07, 2007 11:08 am
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Siky »

Mám doma přírodní zemité hlinky od jednoho českého výrobce, který je už nedělá. Přímo jsem se u něho dotazoval, co v tom je a odpověděl mi, ať jsem v klidu, že 98% je železitá hlína a to 1-2% je organický pigment.
Na tělo malovat není žádný problém. Pokud by byl zájem, můžu to nafotit, i když stejně odstín foťák a posléze PC malinko zkresluje.
Nicméně několik skleněných flaštiček od přesnídávky bych prodat mohl..
Métá?xestse Ohnéssese
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 151
Registrován: stř úno 14, 2007 12:43 pm
Bydliště: Pečky, Kolín

Příspěvek od Métá?xestse Ohnéssese »

Siky píše: Přímo jsem se u něho dotazoval, co v tom je a odpověděl mi, ať jsem v klidu, že 98% je železitá hlína a to 1-2% je organický pigment.
Stejné složení má drtivá většina hlinek z výtvarných potřeb... Jen ceny jsou hodně různý rozdíl mezi odstíny je klidně 400,-
Hó?ótóva nahtsevoneotse, nestseohkesáa? éveévanéhéme.
Hévéése
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Vážně, až tolik? Hmm, hmmm :shock:
Siky
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 100
Registrován: stř úno 07, 2007 11:08 am
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Siky »

A pak máme ještě železitou hlínu, kterou jsme osobně nakutali v bývalé cihelně. Namleli, avšak ne tak na jemno, barva je taková světle červená.
Chtělo by to ale jemněji namlet, aby to lépe chytalo.
Nicméně ten satinobr je kvalitnější.
Rozdíl 400,- , to by mě zajímalo, co do toho dávají za pigmenty (oni jsou některý tedy opravdu drahý). Tato obyčejná hlína - hlinka s železem je za babku.
Métá?xestse Ohnéssese
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 151
Registrován: stř úno 14, 2007 12:43 pm
Bydliště: Pečky, Kolín

Příspěvek od Métá?xestse Ohnéssese »

Siky píše:A pak máme ještě železitou hlínu, kterou jsme osobně nakutali v bývalé cihelně. Namleli, avšak ne tak na jemno, barva je taková světle červená.
Chtělo by to ale jemněji namlet, aby to lépe chytalo.
Nicméně ten satinobr je kvalitnější.
Rozdíl 400,- , to by mě zajímalo, co do toho dávají za pigmenty (oni jsou některý tedy opravdu drahý). Tato obyčejná hlína - hlinka s železem je za babku.
Upozorňuji, že tu píšu o Výtvarných potřebách, kde nakupují i malíři, takže výběr je hodně široký.
Ostatně www.vytvarnepotreby.cz myslím že heslo pigmenty...
Samozřejmě nakopaná hlinka má své, nejen cenové kouzlo...
Hó?ótóva nahtsevoneotse, nestseohkesáa? éveévanéhéme.
Hévéése
Odpovědět