Indiansky repelent

Odpovědět
Uživatelský avatar
Sukawikasa
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 44
Registrován: čtv dub 08, 2010 9:55 am

Indiansky repelent

Příspěvek od Sukawikasa »

HAU KÓLA!!!

Mam na vás dalsi dotaz a pro nekoho kdo o tom jeste nesylsel tak mozna i radu :wink:
V nekterych indianskych knihach jsem se docetl ze indiani pouzivali jako prirodni repelent smes medvediho sadla a suseneho Vratice obecneho.
Vcera jsem letos poprve vyzkousel samotny vratic a musim rict ze ucinek byl absolutne sokujici!!! :shock: komari odeme "utikali" jako bych byl atomova bomba :D
Pouzil jsem ho tak ze jsem natrhal par listu, ty jsem rozemnul v dlani a odhalena mista na tele jimi potrel. Po celou dobu kdy jsem byl v lese (u potoka) se me nedotkl ani jeden komar :) a procedu sem nemusel opakovat.

Zajima me jestli uz jse nekdo zkousel vyrobit onu "mast" v nasich podminkach a cim bych mohl nahradit medvedi sadlo. Preci jen listy jsou dosti "netrvanlive" :wink:

Kdo nevi o jako rostlinu jde tak tady jsou fotky:

http://www.ryby.sk/index.php?go=book&id=998888287
http://www.profizahrada.cz/a/cz/3785-ta ... ic-obecny/

Mejte se krasne!!!
Když nečekáte nic dobrého, nečekejte. - Gabriel Laub
Nic není samo o sobě ani dobré, ani špatné. Záleží na tom, co si o tom myslíme. - Shakespeare William
Uživatelský avatar
Sukawikasa
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 44
Registrován: čtv dub 08, 2010 9:55 am

Příspěvek od Sukawikasa »

HAU KÓLA!!!

Tak uz sem na to prisel :wink: poradil mi kamarad, farmaceuticky laborant, a sam sem se tloukl do cela ze me to nenapadlo driv :)
Pouziju bílou lékařskou vazelínu viz. http://www.zdravotnipotreby-ul.cz/detail.php?zbozi=1513

Sem zvedav jak to dopadne 8) , ale vzhledem k tomu ze je to prakticky tuk a samotni indiani tuk pouzivali, mel by byt ucinek srovnatelny :arrow: silice z te rostliny budou nejspise rozpustne v tucich...

Mejte se krasne!!!
Když nečekáte nic dobrého, nečekejte. - Gabriel Laub
Nic není samo o sobě ani dobré, ani špatné. Záleží na tom, co si o tom myslíme. - Shakespeare William
Uživatelský avatar
Píta Ominí
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 373
Registrován: pon úno 05, 2007 8:44 pm
Bydliště: Přílepy (u Holešova)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Píta Ominí »

Moje žena je botanik a ráda vyrábí taky takové různé masti na popáleniny a všechno božné, taková bába kořenářka :-) A ta dělá masti tak, že rozehřeje sádlo, aby bylo dost horké, vříci a pak do něj dá co nejvíc té konkrétní nasekané bylinky, chvíli to tam nechá "povařitž" pustí to silice a pod., a pak přidává včelí vosk. Když chce mít mast řídčí, dá více sádal a méně vosku, když malinko tužší, ta více vosku a méně sádla, to zjistíš při praxi. Pak to uchovává v ledničce a když potřebuje použít, na vzduchu se to zachvilku stane mazlavějším, jak třeba máslo :-)
Tož tak
LBH - Sedící Býk : Custer 1:0
Uživatelský avatar
Sukawikasa
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 44
Registrován: čtv dub 08, 2010 9:55 am

Příspěvek od Sukawikasa »

Zajimave, take sem uvazoval o veprovem sadle, ale rikal sem si ze kvuli zapachu to asi ani zkouset nebudu.

Ten vosk tam pusobi pouze jako plnidlo nebo to ma i jiny ucel?

Díky.
Když nečekáte nic dobrého, nečekejte. - Gabriel Laub
Nic není samo o sobě ani dobré, ani špatné. Záleží na tom, co si o tom myslíme. - Shakespeare William
Uživatelský avatar
Píta Ominí
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 373
Registrován: pon úno 05, 2007 8:44 pm
Bydliště: Přílepy (u Holešova)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Píta Ominí »

To sádlo v masti nijak nesmrdí, spíš to voní po tom včelím vosku a bylinách. Ten včelí vosk je dobrý k tomu, že to sádlo tím zhutní, je tužší, drží mast více pohromadě a ta se pak hned neroztíká. Někdo říká, že to má i konzervační účinky.
LBH - Sedící Býk : Custer 1:0
Uživatelský avatar
Sukawikasa
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 44
Registrován: čtv dub 08, 2010 9:55 am

Příspěvek od Sukawikasa »

Super!!! tak ti díky za rady...
Jeste jedna "banalni" otazka:
Bylinky tam pridava cerstve nebo uz ususene?
Děkuji za odpoved.

Mej se krasne!!!
Když nečekáte nic dobrého, nečekejte. - Gabriel Laub
Nic není samo o sobě ani dobré, ani špatné. Záleží na tom, co si o tom myslíme. - Shakespeare William
Uživatelský avatar
Píta Ominí
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 373
Registrován: pon úno 05, 2007 8:44 pm
Bydliště: Přílepy (u Holešova)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Píta Ominí »

Byliny tam dává čerstvé a co nejvíc najemno nasekané
LBH - Sedící Býk : Custer 1:0
Martin Hill
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 87
Registrován: úte zář 29, 2009 4:15 pm

Příspěvek od Martin Hill »

tuším že v cestě na severozápad se ten jeden chlap proti komárům na sucho natřel mýdlem. není to žádná odborná kniha ale popisuje dobu a možná to funguje. upozorňuju ale že chvíli to pořádně svědí.
"Den před večerem nechval, meč chval, až ho vyzkoušíš, děvče až se vdá, led až jej přejdeš a pivo až ho ochutnáš."
Věra Mrozkova
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 3
Registrován: ned čer 27, 2010 4:23 pm

Příspěvek od Věra Mrozkova »

jen mě napadá - Vratič je jedovatý.
Jestli při rozsáhlejším pomazání nemůže dojít k přiotrávení.
Nevím, jak tohle, ale některé věci se kůží vstřebávají do těla.
Martin Hill
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 87
Registrován: úte zář 29, 2009 4:15 pm

Příspěvek od Martin Hill »

pochybuju :-) podle te stranky se pouziva na tenhle ucel uz dlouho a kdyz ho povaris v sadle s voskem...
"Den před večerem nechval, meč chval, až ho vyzkoušíš, děvče až se vdá, led až jej přejdeš a pivo až ho ochutnáš."
Odpovědět