Sešití dýmkového vaku

Odpovědět
Tomáš
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 50
Registrován: sob čer 19, 2010 6:51 pm

sešívání

Příspěvek od Tomáš »

Zdar,chci se zeptat,jak šijete vaky na dýmku.Šijete nabíraným,nebo normálním stehem na ruby a pak to otočíte???
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Stačí sešít z rubu, obyčejným stehem. Důležité je, aby seděl hlavně materiál, vzor, proporce, rozměry, zabývat se stehem je to poslední.
Tomáš
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 50
Registrován: sob čer 19, 2010 6:51 pm

Příspěvek od Tomáš »

takže se to neobrací? vypadá to divně,když je tam vydět ten steh,a celej vak je splasklej.
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Naprostá většina vaků má boky přešité korálkami, nebo quillem, takže žádné sešití není vidět.
Pokud vymýšlíš něco podle vlastní fantazie, tak je pak úplně jedno, jak to uděláš.
Sapazi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 287
Registrován: čtv úno 15, 2007 9:48 pm
Bydliště: Zrnětín

Příspěvek od Sapazi »

Tady něco nehraje
Eagle-Eye píše:Stačí sešít z rubu, obyčejným stehem.

Tomáš : takže se to neobrací? vypadá to divně,když je tam vydět ten steh,
Kyž něco šiju z rubu tak to znamená že to pak obrátím, ne?
Pokud bych šil z lice, tak mi steh bude na líci vidět a ten překryju výšivkou.Ale to by byl vak opravdu placatej, tak se šije na dýmkovém vyku třeba dno, ne boční šev.
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Sorry, moje chyba, samozřejmě tam má být sešít z líce, ještě jednou se omlouvám.
Tomáš
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 50
Registrován: sob čer 19, 2010 6:51 pm

Příspěvek od Tomáš »

Ted nic nechápu :P Prostě vezmu ty dva pláty kůže na vak a sešiju je,přišiju dno a pak to obrátím?
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Já tomu taky nerozumím, jaké přišívání dna?
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Já mám Tomáši pocit, že nevíš, jak vypadá dýmkový vak a ptáš se na totální blbosti. Na internetu jsou jich stovky originálů, tak se na ně pořádně a dlouze dívej, tak dlouho, až se ti o nich bude i zdát.

Až splníš tenhle domácí úkol a nebude ti něco jasné, tak se zeptej.
Sapazi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 287
Registrován: čtv úno 15, 2007 9:48 pm
Bydliště: Zrnětín

Příspěvek od Sapazi »

S tím dnem to zase vnáším zmatek já. Takže zkusím polopaticky.
vezmeš kůžu,přehneš napůl, sešiješ ju k sově ( zdobenou stranou dovnitř) a převrátíš naruby. Někdy to není jedna kůža napůl ale dvě kůže.
Dno jako takové tam žádné není, jen ten pytel prostě musí být dole nějak zadělaný aby z toho fajka nevypadla..
No a protože z toho spodního švu lezou třásně nebo quilový hřeben, tak tuto část můžeš sešít buďto stejně jako bok, tedy zrubu,nebo ji sešiješ viditelným stehem , tedy z líce. Obojí je správně.
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Eagle-Eye »

Dýmkové vaky jsou vpodstatě dva typy. Starší byl celá kožešina ze zvířete, stažená do pytle (například vydra, nebo i nenarozené bizoní tele).

Mladší typ byl z jelenice. Prakticky všechny takové vaky jsou vyrobeny z jednoho přehnutého kusu jelenice nebo ze dvou, přišitých k sobě. Prakticky všechny mají boční švy přešité řadami korálků nebo quillu. To znamená, že boční šev není vidět.

Tím pádem je sešívání naruby a převracení IMHO zbytečné. Postup prací je takový, že se nejdřív vyšijou obě strany, pak se sešije boční šev či švy a ten nebo tyto se posléze přešijí korálky nebo quillem.

Jde to lehce, protože se výšivka šije jenom pod povrchem kůže, jehla se zachytává jenom pod povrchem, ne durch. Šev pak není vůbec viditelný.

Na spodní stranu vaku se všívaly třásně (většinou 2 řady) nebo už zmiňovaný quillový hřebem v případě Sůjského modelu. Stačí šít opět z líce běžícím stehem (running stitch), to je ten nejjednodušší myslitelný. Prošije se všechno durch. Je to rychlé a jednoduché. Nic složitého.
Odpovědět