Repliky ANO či NE?

Indianhobby, jeho minulost, budoucnost, přínos.
Odpovědět
Martin Hill
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 87
Registrován: úte zář 29, 2009 4:15 pm

Repliky ANO či NE?

Příspěvek od Martin Hill »

Na začátek bych chtěl říct že tento názor ve mě vyvolal rozhovor s jedním nejmenovaným člověkem (pokud bude chtít sám se přihlásím).

Já mám pomalejší vedení ale přesto jsem si všiml že tady mnozí dělají repliky a snaží se o co největší podobu s originálem. Je tohle dobře nebo ne? Nebylo by pro LH lepší i když mnohem pracnější první pochopit mentalitu indiánů a vytvářet tak nové originály které by přesto vypadaly dobově a nekomerčně indiánsky? Podle mého by to lepší bylo. I když já repliky nedělám ani nezdobím, nequilluju a nekorálkuju a tak je můj pohled zkreslený ale prostě to tak cítím.
"Den před večerem nechval, meč chval, až ho vyzkoušíš, děvče až se vdá, led až jej přejdeš a pivo až ho ochutnáš."
RelPel
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel
Příspěvky: 4
Registrován: úte čer 29, 2010 12:08 pm

Příspěvek od RelPel »

Človek z Európy dokáže pravého indiána pochopiť iba ťažko, ak vôbec dokáže. Títo ľudia majú úplne iné zmýšľanie ako my. Ak by sme sa im mali mentalitou priblížiť, museli by sme zmeniť naše správanie od základu, čo je takmer nemožné.

Indián je indián a Európan alebo černoch sa ním nestane, pokiaľ s nimi nebude žiť. To je môj názor.
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Re: Repliky ANO či NE?

Příspěvek od Eagle-Eye »

Martin Hill píše:Na začátek bych chtěl říct že tento názor ve mě vyvolal rozhovor s jedním nejmenovaným člověkem (pokud bude chtít sám se přihlásím).

Já mám pomalejší vedení ale přesto jsem si všiml že tady mnozí dělají repliky a snaží se o co největší podobu s originálem. Je tohle dobře nebo ne? Nebylo by pro LH lepší i když mnohem pracnější první pochopit mentalitu indiánů a vytvářet tak nové originály které by přesto vypadaly dobově a nekomerčně indiánsky? Podle mého by to lepší bylo. I když já repliky nedělám ani nezdobím, nequilluju a nekorálkuju a tak je můj pohled zkreslený ale prostě to tak cítím.
Tohle je imho dobrá otázka.

V prvé řadě je ale třeba si vyjasnit, co je myšleno slovem "replika". Mám pocit, že si to každý vysvětluje jinak. Někdo jako přesnou kopii dobového originálu, jiný jako originál co nejvěrněji respektující dobové a etnografické rámce. Osobně se přikláním k druhé variantě. V případě přesné replikace konkrétního originálu pak mluvím o "kopii".

Osobně nevidím nic špatného ani na výrobě repliky ani kopie. Výroba kopie je v jistém ohledu snažší, protože se člověk nemusí vymýšlet se vzorem. K výtvoru repliky musí znát člověk dobové a etnografické rámce.

Mentalita indiánů a věrnost replik jsou dvě naprosto rozdílné věci, které spolu prakticky vůbec nesouvisí.

Výroba kvalitní repliky, či kopie je z větší části technická záležitost.

Znalost dobových a etnografických rámců je pak záležitostí částečně technickou a částečně uměleckou. Ke zdárné replikaci je třeba obojího, jak techického, tak i uměleckého talentu, což jsou vlasntosti, které má současně málokdo.
Naposledy upravil(a) Eagle-Eye dne úte črc 20, 2010 7:06 am, celkem upraveno 2 x.
Sapazi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 287
Registrován: čtv úno 15, 2007 9:48 pm
Bydliště: Zrnětín

Re: Repliky ANO či NE?

Příspěvek od Sapazi »

Eagle-Eye píše:
Mentalita indiánů a věrnost replik jsou dvě naprosto rozdílné věci, které spolu prakticky vůbec nesouvisí.
S tímto nesouhasím, řekl bych že na výrobu kopie opravdu nemusíš vědět o mentalitě indiánů zhola nic, jde jen o přesnou napodobeninu do poslední nitky.
K výrobě repliky, kde zapojuješ i vlastní invenci je třeba znát co by si indoš dovolil a co ne- pokud vyrobíš nějakou pěknou víceméně podle originálu, a trochu více zapojíš fantazii bez znalosti mentality, může to celé být k ničemu.
Viděl jsem například malované týpí s hvězdama, kde se majiteli asi zdálo čtyři cípy na hvězdičce málo tak udělal šesticípé. Výsledek je podle mě zkažená práce.
Kdyby o mentalitě něco věděl, tak ví proč ná hvězda čtyři cípy a ne šest.
To by pak mohl rovnou místo bizona nakreslit opici
Uživatelský avatar
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 1244
Registrován: sob úno 03, 2007 9:44 pm
Bydliště: Brno

Re: Repliky ANO či NE?

Příspěvek od Eagle-Eye »

Sapazi píše: K výrobě repliky, kde zapojuješ i vlastní invenci je třeba znát co by si indoš dovolil a co ne-
To není ani tak otázka toho, co si indián(ka) dovolil, ale v jakém se pohyboval kulturním rámci.

Tyto rámce jsou samozřejmě tvořeny mj. i tou mentalitou, nicméně když pochopíš ty rámce, tak pochopíš i mentalitu, nebo přesněji tu její část, která tvoří materiální kulturu.
Naposledy upravil(a) Eagle-Eye dne úte črc 20, 2010 4:52 pm, celkem upraveno 1 x.
Martin Hill
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 87
Registrován: úte zář 29, 2009 4:15 pm

Re: Repliky ANO či NE?

Příspěvek od Martin Hill »

souhlas se sapazim
"Den před večerem nechval, meč chval, až ho vyzkoušíš, děvče až se vdá, led až jej přejdeš a pivo až ho ochutnáš."
Uživatelský avatar
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 465
Registrován: ned úno 04, 2007 2:58 pm

Příspěvek od Savage »

Výroba kopií a replik s mentalitou nijak nesouvisí, ale je pravda, že pokud se člověk malinko "vcítí" do Indiána(ky) často mu to velmi uleví v porodních bolestech při tvoření nové věci. Ale tvorba repliky je natolik komplexní záležitost, že znalost mentality opravdu jen uleví, repliku za vás nevymyslí.
*****A má ryba vodotěsnou p.del?*****
Odpovědět